Mirek Topolánek.

Mirek Topolánek. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Topolánek vstoupil do kauzy Tatra. A bránil Bartáka

  • 159
Expremiér Mirek Topolánek se sám přihlásil policii se svědectvím k případu podezřelé zakázky na nákup tatrovek. Podle policie se Topolánek zastal bývalého ministra obrany Martina Bartáka, kterého někdejší velvyslanec USA v Česku a člen vedení Tatry William Cabaniss veřejně obvinil, že po něm chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou pro Tatru.

"Pan Topolánek vypověděl, že byl na recepci v Centreville u Washingtonu po boku Bartáka a žádná žádost o peníze nepadla. V podstatě mu dal alibi,“ řekl MF DNES zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Topolánek mluvil v listopadu 2010, nedlouho poté, co Cabaniss popsal Bartákův pokus o uplácení. Podle Cabanisse padla nabídka v úterý 26. února 2008 na soukromé akci u Washingtonu. Barták se jí zúčastnil jako člen vládní delegace vedené tehdejším premiérem Topolánkem. A Cabaniss jako bývalý velvyslanec.

"Náměstek (Barták) řekl, že za obnos peněz by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny,“ řekl MF DNES Cabaniss. Jeho svědectví potvrdil i prezident pobočky Tatry v USA Duncan Sellars.

Podle z jedné verzí Topolánek policii sám nabídl svou výpověď protože tušil, že by se ve spise mohlo objevit i jeho jméno.

Ještě před recepcí u Washingtonu se odehrálo několik schůzek mezi ředitelem Tatry Ronaldem Adamsem a vlivným obchodníkem Michalem Smržem, přítelem Bartáka. Z té poslední existuje půlhodinový zvukový záznam, který je součástí policejního spisu a na němž se mluví i o Topolánkovi.

Smrž podle záznamu Adamsovi nabízel, že pokud Tatra zaplatí, je schopen vyřešit její potíže s firmou Praga a ministerstvem obrany. Šlo o ohrožení zakázky za 2,7 miliardy korun, která byla pro Tatru životně důležitá. A Smrž se tvářil, že klíčovou osobou je právě premiér Topolánek. "Zavolám Topo (přezdívka pro premiéra - pozn. red.) a řeknu mu o naší debatě a že jste ochoten platit..." říká na nahrávce Smrž.

Známý zbrojař nyní autentičnost svých slov popírá. "S panem Adamsem jsem se v minulosti sešel několikrát a vždy jsem s ním jednal výhradně o možnostech naší spolupráce při vývozu tater," napsal MF DNES Smrž.

A dodal: "Netuším, o jakých penězích, pro jaké lidi z ministerstva obrany měla být řeč. Pokud máte k dispozici nějaký záznam, pak se buď musí jednat o omyl, nebo o podvrh, neboť během rozhovoru nikdo z nás záznam nepořizoval."

Kauza Barták

84 milionů korun (5 mil. dolarů) údajně žádal Bartákův přítel Smrž

Hlavní politický aktér: Martin Barták, tehdy náměstek ministra obrany (za ODS)
O kolik jde peněz: v řádu milionů dolarů
Podstata kauzy: Bývalý velvyslanec USA a člen vedení Tatry William Cabaniss a také prezident pobočky Tatry v USA Duncan Sellars vypověděli, že po nich Barták (jako náměstek na obraně) chtěl peníze v souvislosti s armádní zakázkou. Ještě před ním o totéž žádal Bartákův přítel, z čehož existuje nahrávka. Barták podezření odmítá.
Vývoj kauzy: Barták, nyní náměstek na ministerstvu financí, je na neplacené dovolené. Případ vyšetřuje protikorupční policie. Vyslechla už svědky i podezřelé. Kromě Bartáka detektivové prověřují i dva zbrojaře. Zabavili také rozsáhlé dokumenty na ministerstvu obrany.
Nezodpovězená otázka: Šlo o úplatek pro Bartáka či další lidi?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video