Protikorupční organizace zpochybnila finacování testu, který umožňuje části pacientek s rakovinou prsu nepodstupovat chemoterapii. Ilustrační foto

Protikorupční organizace zpochybnila finacování testu, který umožňuje části pacientek s rakovinou prsu nepodstupovat chemoterapii. Ilustrační foto | foto: MAFRA

VZP platí dražší testy ženám s rakovinou prsu, tvrdí protikorupční fond

  • 3
Genetické testy pro ženy s rakovinou prsu mohou stát o polovinu méně, než je současná úhrada. Tvrdí to Nadační fond proti korupci. Podle lékařů levnější test neměl mezinárodní doporučení, proto zatím nedostal přednost.

Řeč je o genetickém testu, který Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začala hradit ženám s rakovinou prsu před rokem. Vyjde na 98 tisíc korun a pro pacientku znamená naději, že nebude muset podstoupit radikální léčbu (více o něm čtěte zde).

Nadační fond proti korupci v pondělí vydal tiskovou zprávu, ve které uvedl, že VZP platí za testování zbytečně moc. Na českém trhu je totiž i test, jenž stojí zhruba polovinu, tedy ani ne 50 tisíc korun.

„Provedení tohoto testu vychází o 40 až 50 tisíc korun méně, než u testu hrazeného z veřejného zdravotního pojištění,“ uvádí protikorupční fond.

České laboratoře místo Mnichova

„Existují studie, které dokládají lepší prognostické výsledky (levnějšího, pozn. red.) testu oproti jiným testům (včetně toho propláceného),“ upozorňuje fond.

Podle něj levnější test obdržel v roce 2012 CE známku a v roce 2014 byl začleněn do oficiálních doporučených postupů (německé AGO guidelines). „Je dále využíván v řadě evropských zemích (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Španělsko, Itálie a další),“ dodal fond.

Testování konkurenčním výrobkem je podle protikorupčního fondu levnější i proto, že na rozdíl od nyní propláceného testu se nemusí vzorky posílat do Mnichova, ale zvládnou je vyhodnotit české patologické laboratoře.

Chyběla mezinárodní doporučení

„Hrazený test získal doporučení České onkologické společnosti a zároveň je doporučen v mezinárodních guidelines. U druhého přípravku tomu tak v případě onkologické společnosti i mezinárodních doporučení není,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý, proč pojišťovna hradí dražší variantu.

Podle ČTK se pojišťovna rozhodla test proplatit 200 ženám, zatím testování podstoupila zhruba stovka žen.

Podle Kataríny Petrákové, primářky z Masarykova onkologického ústavu, nyní použití hrazeného testu prochází pilotním projektem, který by měl ukázat, nakolik je test účinný a jaký má léčebný a ekonomický přínos. Lékařka uvádí, že je potřeba mít data nejméně od 50 až 100 pacientek.

Petráková je ve výboru České onkologické společnosti. Podle ní společnost skutečně doporučila VZP nyní proplácený test. „V době, kdy jsme stanovisko zvažovali, byl nyní hrazený test jediný mezinárodně doporučovaný,“ vysvětlila Petráková, která se do pilotního projektu jako lékařka zapojila.

Podle Petrákové zatím lékaři nemají data od dostatečného počtu pacientek. „Výbor České onkologické společnosti proto považoval za zbytečné zavádět v současné době podobný diagnostický test. Paralelní hodnocení obou testů by bylo kontraproduktivní vzhledem k omezenému počtu pacientek, u kterých by mohl být test přínosný,“ dodala Petráková, která je členka revizní komise uvedeného výboru.

Zvítězí levnější se stejným efektem

„Chceme v Česku vyzkoušet nejprve jednu variantu, která sem přišla první. Druhý test jsme zatím nedoporučili,“ řekl iDNES.cz předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček, proč odborná společnost doporučila pojišťovně jen jednoho výrobce.

„Pro nás je rozhodující, jak testy budou fungovat. Pokud budou fungovat oba, tak samozřejmě zvítězí ten levnější, to je standardní postup. Jen to nebude zítra, protože se musí uzavřít testování první varianty,“ vysvětlil Vorlíček.

Podle Vorlíčka existují další dva konkurenti nyní propláceného testu. Podle něj je logické, že i tyto firmy se budou snažit, aby jim plynuly finance z veřejného zdravotního pojištění. „Protože jim to nyní nepřináší peníze, které čekaly,“ dodal Vorlíček.

Kdy dostane levnější varianta doporučení onkologů, Vorlíček neví. Podle něj bude záležet, jak rychle nasbírají lékaři potřebný počet pacientek, aby mohli testování vyhodnotit.

Nadační fond proti korupci tvrdí, že doporučení test získal kvůli personálnímu propojení onkologické společnosti s Institutem biostatistiky a analýz, který dodává odborným kruhům data. Tento institut je pak personálně napojen na výhradního distributora pojišťovnou hrazených testů.

Onkologická společnost i VZP takové souvislosti odmítají. Naopak VZP tvrdí, že jde o pomstu ředitele protikorupčního fondu Petra Soukenky, který prý pro VZP pracoval a z pojišťovny musel odejít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video