Testovat na BSE musí i drobní chovatelé

První případ nákazy nemocí šílený krav odhalený v České republice nezkomplikoval život jen velkovýrobcům masa nebo obchodníkům, ale i lidem, kteří mají ve chlévě třeba jen jeden kus hovězího dobytka. I ti, když budou chtít svou kravku porazit, musí dát rizikové části jejího těla testovat. Testy zatím platí Státní veterinární správa.

Podle svého mluvčího Josefa Dubna pracovníci Státní veterinární správy věří, že pomůže stát. "My věříme, že peníze přijdou, jako přišly při nákaze slintavkou a kulhavkou," řekl Duben zpravodajce iDNES.

Ministr zemědělství Jan Fencl se k případným kompenzacím zemědělcům v pondělí po návštěvě Dušejova na Jihlavsku, kde byl první případ nákazy odhalen, nevyjádřil s tím, že nejprve se musí dořešit otázka tohoto chovu.

Drobní chovatelé mají od pondělka stejně jako jatka povinnost nechat testovat poražený dobytek starší 30 měsíců. "Každý má povinnost zajistit veterinární vyšetření zvířete," řekl Duben. Zvíře musí být poraženo odborně a rizikové části, jako mozek, mícha a vnitřnosti vyjmuty a podrobeny veterinární kontrole.

Přestanete jíst hovězí maso? Hlasujte v anketě

On-line rozhovor
s ředitelem veterinární správy najdete
ZDE

Celníci už zabavují svačiny s hovězím

Slovensko zmírňuje opatření vůči Česku

Slováci přestali kupovat maso na Moravě

Lidská forma BSE zabila Maďara

20 otázek a odpovědí o nemoci šílených krav

Když se Česká republika v únoru zavázala k vyšetřování určitého procenta zvířat, řekl ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský: "Když dojde k prvnímu pozitivnímu kusu, tak budeme muset vyšetřovat každý kus starší třiceti měsíců." Státy Evropské unie se zavázaly k tomuto testování od července.

Duben ale ujistil, že není důvod otázku nákazy BSE dramatizovat. "Bohužel k takovým věcem dochází. Nákazy jsou, cestují přes hranice. My se s tím snažíme dělat co se dá," dodal s tím, že pondělní testování nový případ nemoci šílených krav v Česku neodhalilo.

"Věříme, pakliže bude něco, budou to jednotlivé kusy. Zdaleka ne jako ve Velké Británii. Spíš tak srovnatelné s našimi sousedy. V Německu mají zhruba sedmdesát kusů, jenže Německo je větší a mají více zvířat," dodal.

ČR loni dovezla 38 396 tun masokostních mouček. Import ze zemí EU činil 37 200 tun, ze Slovenska pocházelo 540 a ze zámoří 656 tun. K 27. listopadu 2000 vstoupil v platnost zákaz dovozu masokostních mouček ze všech zemí EU. Právě dovezená masokostní moučka nebo kafilerní tuk, který se používal do mléčných krmných náhražek pro telata, zřejmě podle veterinární správy způsobily zavlečení nemoci šílených krav do země. Masokostní moučky přitom ministerstvo zemědělství zakázalo přežvýkavcům zkrmovat od roku 1991. Veterinární správa však soudí, že mohlo dojít ke kontaminaci krmiva pro skot v mísírně krmiv, protože moučky se běžně zkrmují například prasatům nebo drůbeži.
Ministerstvo připravuje likvidaci zvířat
Ministerstvo životního prostředí dostalo ještě před pátečním potvrzením nákazy BSE za úkol připravit podmínky pro manipulaci a likvidaci s poraženými zvířaty. "Jak česká inspekce životního prostředí, tak odbor ochrany ovzduší a odbor ochrany vod upřesňují podmínky například pro spalování ve spalovnách či pro zahrabávání  jednotlivých kusů nebo volné spalování," řekl Českému rozhlasu ministr Miloš Kužvart.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video