OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co vše řeší kongresmani před útokem na Sýrii - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Co vše řeší kongresmani před útokem na Sýrii

  6:59
Barack Obama před několika dny přenesl odpovědnost za rozhodnutí o vojenském zásahu v Sýrii na Kongres. Tím nyní hýbají názorové neshody a schválení útoků může být podle mnohých pozorovatelů přinejmenším velmi problematické. Na jaké nejzásadnější otázky by si měli členové Kongresu odpovědět před definitivní zelenou pro syrskou intervenci?
Americký Kongres rozhoduje o případném útoku USA v Sýrii.

Americký Kongres rozhoduje o případném útoku USA v Sýrii. | foto: Profimedia.cz

1 Proč by se Spojené státy vůbec měly zajímat o Sýrii?

Odpověď na tuto otázku je prostá. Spojené státy jako největší světová velmoc by neměly přihlížet zabíjení civilistů, a to v sebevzdálenější zemi. Sýrie je navíc obklopena trojicí spojenců USA – Izraelem, Jordánskem a Tureckem. Syrský konflikt by se v budoucnu mohl přelít přes jejich hranice a rozdmýchat mnohem větší problémy v regionu, v kterém jsou již nyní mezinárodní vztahy více než napjaté.

2 Měly by USA bojovat za úmluvu o chemických zbraní?

Obamova administrativa by měla jako jeden z hlavních důvodů případného útoku prosazovat potrestání režimu Bašára Asada za použití chemických zbraní. Až dosud panovala křehká a v minulosti těžce vyjednaná úmluva z roku 1993, že armády po celém světě nebudou používat ve válkách chemické zbraně a zajistí také jejich postupné zničení (k červnu roku 2013 tuto dohodu uznalo 189 zemí).

Jedním z mála státu, které tuto úmluvu nepřijaly, je i Sýrie. To však podle znalců nemůže omlouvat jejich použití proti civilistům.

V Damašku je reaktor, útok bude jadernou katastrofou, varuje Rusko

Pokud tedy Spojené státy Asada nepotrestají za jejich zjevné použití, zřejmě se k ozbrojenému útoku neodhodlá ani nikdo jiný. Výsledek? Oslabení předešlých dohod a možná hrozba do budoucna.

Všichni si zároveň pamatují několik měsíců starý slib Baracka Obamy, že právě prokazatelné použití chamických zbraní bude příslovečnou "červenou linií". Šéf Bílého domu tak jasně naznačil, že takovém případě Amerika vojensky zasáhne. Pokud Kongres úder proti syrskému režimu odmítne, slovo amerického prezidenta nebude mít v budoucnosti příliš velkou váhu

3 Co mohou USA případným vojenským zásahem ztratit?

Existuje možnost, že americké nálety syrskou armádu vyprovokují k dalšímu nasazení chemických zbraní. Tímto krokem by mohl režim demonstrovat svůj nesouhlas s přístupem Západu.

Útok také může v Sýrii rozdmýchat protiamerické nálady a převést na stranu Asada řadu nových přívrženců. Opomíjet nelze ani případné ztráty v řadách civilistů. Přesnost raket totiž není stoprocentní a Asad může civilisty používat i jako živé štíty před vojenskými objekty.

Američané se však především bojí, že by mohli být do konfliktu zataženi. Obama i šéf diplomacie Kerry vylučují možnost, že na syrskou půdu vstoupí noha amerického vojáka a vláda opakovaně ubezpečuje, že půjde o jednorázový útok. Konflikty z minulosti však mnohokrát ukázaly, že jasné plány se tváří v tvář realitě mnohdy hroutí.

4 Může Sýrie opětovat útok USA?

Tato varianta se jeví jako nepravděpodobná. Syrská armáda podle všeho nemá takovou kapacitu, aby zvládla výraznější vojenskou odpověď proti USA (více o výzbroji syrské armády čtěte zde). Pokud pomineme technické možnosti, poslední věcí, po které Asad touží, je vyprovokovat větší konflikt s největší armádou světa. Jedinou možností je tak symbolický útok na některého ze spojenců USA. 

5 Měly by se Spojené státy pokusit svrhnout Asada?

Tento krok propagují někteří Republikáni, zejména senátoři John McCain a Lindsey Graham. Podle nich by měly Spojené státy podniknout masivnější a silnější vojenskou akci v rámci podpory syrských rebelů. Cílem by bylo svržení Asada. Argumentují tím, že konflikt se bude jen zhoršovat, pokud USA nezasáhnou. Za pravdu jim dávají i někteří armádní experti.

Otázkou zůstává, co by se stalo po případném svržení Asadova režimu. Spojené státy už po vpádu do Iráku poznaly, že naděje na "přeprogramování" myšlení místních lidí je v podstatě nulová. Tento region je totiž svázaný boji mezi nábožensky a ideologicky oddělenými skupinami ozbrojenců. Uklidnění situace by vyžadovalo přítomnost tisíců vojáků. Budoucnost Sýrie by však po jejich stažení byla nejistá.

6 Kdo je pro USA přijatelnější – Asad, nebo rebelové?

Odpověď se nabízí – ani ten, ani ten. Asad platí za protiamerického diktátora, který se paktuje s nepřáteli USA – Íránem a libanonským Hizballáhem. Na druhou stranu je však názorově stabilním a předvídatelným vůdcem, který je natolik chytrý, aby nepodnikl žádné masivní vojenské kroky proti USA.

Obama oznamuje svůj záměr udeřit na Sýrii:

Udeříme, ale Kongres musí souhlasit, vzkázal prezident Obama | (0:40) | video: Reuters

V posledních měsících pak zahraniční pozorovatelé spekulují, že bojovníci rebelů by za jistých okolností mohli být pro USA horší, než Asad. Některé povstalecké skupiny sice prosazují demokracii, jiné však otevřeně přiznávají své napojení na al-Káidu. Pokud by Asad padl, nelze předpovědět, které křídlo rebelů by se dostalo k moci. Minulost navíc mnohokrát ukázala, že určitá forma politického vakua vždy nahrává extremismu.

7 Jak by útok ovlivnil vztahy USA s arabským světem?

Rozhodně by jim příliš nepomohl. A to i přesto, že Liga arabských států intervenci v Sýrii podporuje. Obyčejní Arabové jsou však případným dalším vojenským angažmá Washingtonu na Blízkém východě znepokojeni, píše server BBC ve své analýze. Připomíná také protesty, které arabský svět ovládly během první války v zálivu v letech 1990 až 1991 a krvavou spirálu sektářského násilí, která zachvátila Irák po americké invazi v roce 2003

8 Neměly by Spojené státy zvolit politické řešení?

O něj se Obamova administrativa snaží v podstatě od vypuknutí syrského konfliktu. Na první pohled se toto řešení samozřejmě jeví jako nejlepší – pokusit se uklidnit situaci a dostat obě znepřátelené strany k jednacímu stolu. Háček je však v tom, že za dva roky trvání konfliktu se rebelové a Asad k tomuto dialogu ani nepřiblížili.

Z plánované mírové konference v Ženevě zřejmě definitivně sešlo a na vině jsou obě znepřátelené strany. Obě totiž měly své podmínky, o kterých odmítaly jednat. I kdyby na politickou debatu přeci jen došlo, jejím výsledkem by s největší pravděpodobností nebyl úplný konec Asadova režimu.

9 Co se stane, pokud Spojené státy nezasáhnou?

Bezpečnostní expert Max Fisher pro server washingtonpost.com uvedl, že "pokud USA nepodniknou žádné kroky, výsledek se v podstatě nebude lišit od toho, pokud svolí k omezenému útoku".

V Sýrii se bojuje už více než dva roky a několik amerických raket situaci na bojišti zřejmě nijak zásadně neovlivní. Největším rizikem zdrženlivosti USA tak může být vyslání tichého souhlasu s používáním chemických zbraní v Sýrii. Přehlasování Obamových plánů by také mohlo poškodit sílu americké diplomacie.

Autor:

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

Sprejeři zastavili metro v úseku Černý Most a Florenc. Před policií utekli do tunelu

Mezi konečnou stanicí Černý Most a Florencí na trase B nejezdí metro. Provoz nechala po 06:00 zastavit policie z bezpečnostních důvodů poté, co se několik lidí snažilo posprejovat soupravy metra u...

5. dubna 2025  7:49,  aktualizováno  8:06

Masakr na dětském hřišti. Ruský útok zabil dvě desítky lidí, z toho polovina jsou děti

Sledujeme online

Páteční ruský raketový útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 19 životů, mezi mrtvými je devět dětí. Nejméně 50 lidí utrpělo zranění. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na místní...

5. dubna 2025  8:04

V Mexiku onemocněla ptačí chřipkou tříletá holčička, je ve vážném stavu

V Mexiku se objevil první případ přenosu ptačí chřipky typu H5N1 na člověka. Nemocná tříletá holčička leží ve vážném stavu v nemocnici. S odkazem na sdělení mexického ministerstva zdravotnictví o tom...

5. dubna 2025  7:15

USA začínají vybírat desetiprocentní clo na dovoz ze všech zemí světa

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Clo na prakticky veškeré zboží vyhlásil ve středu americký prezident Donald Trump. Od 9. dubna pak...

5. dubna 2025  7:04

Evropští vydavatelé otevřeným dopisem apelují na úřady EU kvůli AI

Evropské vydavatelské asociace se rozhodly upozornit na téma autorských práv a umělé inteligence. Otevřeným dopisem adresovaným vrcholným evropským úřadům chtějí otevřít téma dopadu umělé inteligence...

5. dubna 2025

Do Česka vstupuje německý diskont. Woolworth otevře první prodejnu v Třebíči

Německý diskontní řetězec Woolworth vstupuje na český trh a v polovině června otevře svou první kamennou prodejnu. Prvním městem, kde zákazníci budou moci nakoupit, se stane Třebíč, mluvčí...

5. dubna 2025

Trump překonal nejhorší scénáře analytiků, možné už je vše, říká ekonom

Premium

Americký prezident Donald Trump tento týden uvalil na celý svět vysoká cla. Například dovoz z Evropské unie se kvůli nim prodraží o 20 procent. Podle hlavního ekonoma ČSOB Private Banking Dominika...

5. dubna 2025

Jdeme do finále. Velké opáčko z matiky jako naostro. Hodně štěstí

Premium

Je tu poslední test, který by vám měl pomoci s přípravou na přijímačky na střední školu. Pokud ukáže, že ještě v něčem z matiky pokulháváte, neztrácejte čas a zopakujte si potřebné v sérii testů...

5. dubna 2025

„Krásná a vítězná“ či „Rychle zemřít“. Jak je složité umění získat správné čínské jméno

Premium

Od naší spolupracovnice v Číně Jména jsou v Číně náročná věda, lidé tam totiž věří, že určují jejich osud a na výběr tak kladou velký důraz. Čínská jména si hledají i zahraniční hvězdy, ale i světové značky. Třeba českému bijci...

5. dubna 2025

Obří platy na univerzitě měli i prorektoři. Máme náročnou práci, říká vedení školy

Premium

Na Univerzitě Karlově panují dlouhodobě propastné rozdíly ve mzdách akademických pracovníků podle toho, na jaké jeho fakultě zrovna vyučují. Dramatické rozdíly jsou i v odměňování. MF DNES z přehledu...

5. dubna 2025

Ukronacisté útočí na bezbranné, uvedla Zacharovová. A na Ukrajině umíraly děti

Pokračující útoky ukrajinských ozbrojených sil na ruské civilisty naznačují, že příměří není součástí plánů kyjevského režimu, který nemá vůli po míru. Uvedla to v pátek ve svém komentáři mluvčí...

4. dubna 2025  21:23,  aktualizováno  22:33

Co chtějí USA po Evropě: lepší podmínky pro auta a maso, vadí regulace i daně

Vláda USA bude po Evropské unii požadovat zlepšení podmínek pro vývoz aut a zemědělských produktů do Evropy. Napsal italský deník Corriere della Sera, jehož zpravodajka mluvila s americkým ministrem...

4. dubna 2025  21:44