„Volat domů“ se snažil i slavný filmový mimozemšťan E.T. I rychlostí světla by ovšem zpráva například na Gliese 581 g putovala dvacet let. Pokud planeta vůbec existuje.

„Volat domů“ se snažil i slavný filmový mimozemšťan E.T. I rychlostí světla by ovšem zpráva například na Gliese 581 g putovala dvacet let. Pokud planeta vůbec existuje. | foto: Profimedia.cz

Svět řeší, jak mluvit s mimozemšťany. Nejnadějnější planetu ale škrtl

  • 42
S objevy vzdálených planet se lidé stále častěji ptají, zda tyto světy někdo obývá. Vědci v Británii dokonce před týdnem už řešili, jak zvládnout komunikaci s mimozemšťany po společenské stránce. Na zem nás ale zatím vrací realita: nejnadějnější planetu pro existenci života vyřadili ze seznamu exoplanet.

Čtyřiadvacet vědců a čtyři panely seskupené pod názvem "K vědecké a společenské agendě mimozemského života", takové bylo začátkem října obsazení a program konference v anglickém Chicheley Hall, po cestě z Londýna do Leicesteru.

Mimochodem, v tomhle malebném koutě anglického venkova, kterému dominuje parkem obklopené barokní sídlo z osmnáctého století, se za války cvičili českoslovenští parašutisté na výsadek v okupované vlasti a boj s Němci.

Teď se tu připravoval kontakt trochu jiného druhu. "Jestli mimozemský život existuje, už současné generace ho budou mít velkou šanci objevit," stálo v anotaci konference. "Zvláště se zaměříme na mechanismy objevování života, komunikaci s potenciální mimozemskou civilizací, dopadem na lidstvo a nezbytné politické procesy," šlo číst níže.

Žádný div, že zejména poslední poznámka vzbudila obavy skeptiků ze zavedení nějakého úřadu pro komunikaci s mimozemšťany. Obzvláště když Sunday Times koncem září přišly s informací, že se malajsijská astrofyzička Mazlan Othmanová má stát jakousi "vyslankyní pro mimozemšťany", jinými slovy osobou, ke které budou zelení mužíci zavedeni, až vystoupí z létajícího talíře a prohlásí: Vezměte nás k vašemu vůdci!

Othmanová, šéfka Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti, to sice popřela, média ale několik dní zprávou o "vyslankyni pro mimozemšťany" žila. I proto, že teleskopy objevují stále další a další vzdálené planety teoreticky vhodné pro život - a mezi nimi nedávno i svět Zemi nejpodobnější, Gliese 581 g. (čtěte Astronomové objevili planetu, kde by šlo žít)

Nejnadějnější planeta možná vůbec neexistuje

Jenže právě tady je problém. Server Exoplanety.cz si všiml, že planeta Gliese 581 g v tichosti zmizela z velkého katalogu exoplanet, který provozuje Jean Schneider z Pařížské observatoře.

HLEDÁNÍ GLIESE 581 G

Údajná planeta obíhá v takové rovině, že není možné ze Země pozorovat její přechod přes disk hvězdy (najít ji "tranzitní metodou"). Data, která naznačují její existenci, pocházejí z metody měření radiálních rychlostí (ta využívá toho, že planeta svou gravitací se hvězdou - opticky vzato - mírně "cloumá".

Objevení Gliese 581 g se přitom dočkalo veškeré mediální parády - objevitelé svolali tiskovou konferenci, zprávu vydala NASA, odborný text pak magazín Astrophysical Journal.

Exoplanety.cz dodávají, že objevitelé Gliese 581 g se opírali o starší data spektrografu HARPS (ten je v Chile) a nová data obdobného přístroje HIRES na Havaji. Čekalo se, až Evropská jižní observatoř (ESO) v Chile novými daty z HARPS existenci planety formálně potvrdí.

"Jenomže evropští astronomové nenalezli taková data, která by na existenci exoplanety ukazovala. Lidé z ESO potřebují více času, nicméně jejich dosavadní výsledky ukazují spíše na to, že exoplaneta neexistuje," konstatovaly Exoplanety.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video