Protesty Musávího příznivců po oznámení výsledků íránských prezidentských voleb, ve kterých vyhrál současný prezident Mahmúd Ahmadínežád (13. června 2009)

Protesty Musávího příznivců po oznámení výsledků íránských prezidentských voleb, ve kterých vyhrál současný prezident Mahmúd Ahmadínežád (13. června 2009) | foto: Profimedia.cz

Švédští „piráti“ chtějí pomoci Íráncům, nabízejí anonymní pohyb po internetu

  • 0
Íráncům, kteří nesouhlasí s výsledky tamních prezidentských voleb a chtějí bez cenzury používat internet, chce pomoci švédský portál The Pirate Bay. Uživatelům umožňuje pohybovat se po síti a přispívat na ni anonymně. Íránské úřady se snaží komunikační servery v zemi blokovat, nebo jejich provozovatelům hrozí postihy.

Díky portálu The Pirate Bay (Pirátská zátoka) je možné stahovat z internetu zdarma filmy, hudbu a hry, které jsou jinak chráněny autorskými právy. Čtveřici provozovatelů za to před nedávnem soud potrestal vězením a pokutou, verdikt však není pravomocný. Piráti uspěli také v nedávných evropských volbách a zástupce Pirátské strany usedne v Evropském parlamentu. - více se dočtete zde

The Pirate Bay nyní změnila své logo, kde je nyní jméno The Persian Bay neboli Perská zátoka a nápis "Klikni sem na pomoc Íránu". Pokud to člověk udělá, dostane se na stránky iran.whyweprotest.net. Na nich najde návod a přesměrování, díky nimž se může po internetu pohybovat anonymně. Místo, odkud se připojil, by mělo zůstat skryto.

V Teheránu začal největší protest, Músávího příznivci se zahalili do černé

Provozovatelé uvádějí, že jejich fórum chce být "bezpečnou a spolehlivou cestou komunikace pro Íránce a přátele". V záhlaví stránky pak stojí: "Když je volební hlas umlčen, hlas, co je za ním, být nemůže".

Mluvčí Pirátské zátoky Peter Sunde řekl, že neví, kdo zabezpečené stránky provozuje. Piráti prý pomáhají jen s technickým řešením a nastavením systému. Rozhodli se tak údajně poté, co se íránská vláda zaměřila na internet, aby na něm mohla kontrolovat obraz tamních povolebních protestů.

Úřady blokují řadu stránek na internetu

Zahraničním novinářům zakázala se opozičních akcí účastnit. Mluvčí podotkl, že sice nemá přesná čísla o počtu přístupů na "íránské" stránky, ale byly jich prý statisíce.

čtěte: Analýza: V Íránu vzniklo spojenectví proti Ahmadínežádovi

Vláda také částečně blokovala některé servery, například perskou verzi BBC, Facebook, Twitter a několik stránek Músávího stoupenců. Další servery včetně Yahoo se načítají velmi pomalu.

Masové protesty se v Íránu rozhořely po oznámení výsledků prezidentských voleb. Podle nich v nich zvítězil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád, příznivci opozice s tím nesouhlasí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video