Švédský ministr zahraničí Carl Bildt (vpravo) a ministryně pro rozšiřování EU Cecilia Malmströmová vyhlašují priority švédského předsednictví (22. června 2009)

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt (vpravo) a ministryně pro rozšiřování EU Cecilia Malmströmová vyhlašují priority švédského předsednictví (22. června 2009) | foto: Reuters

Švédsko nastupuje do čela EU. České předsednictví nebylo dobré, zní z něj

  • 290
České předsednictví bylo "nedobré". Tak se vyjádřil švédský ministr zahraničí Bildt. Švédsko dnes po Česku předsednictví přebírá.

"Samozřejmě, české předsednictví nebylo dobré, i když Češi nakonec sklidili víc kritiky, než si zřejmě zasloužili, a to především v některých konkrétních otázkách," uvedl Bildt ve zvláštní relaci švédského veřejnoprávního rozhlasu, která se zabývala rekapitulací českého vedení Unie.

Šlo o nejkritičtější slova, který tento zkušený diplomat a bývalý švédský premiér v souvislosti českým předsednictvím veřejně použil za celé letošní první pololetí. Švédští politici jinak - na rozdíl od švédských médií - hodnotí české působení v čele EU velmi opatrně.

Bildt nicméně zvlášť ocenil dočasnou vládu premiéra Jana Fischera, která svůj úkol dokončit předsednictví po pádu kabinetu Mirka Topolánka zvládla podle švédského ministra "s ohledem na okolnosti dobře".

hlasujte v anketě

Vyberte nejdůležitější moment českého předsednictví

Švédský rozhlas připomněl, že Česká republika chtěla své předsednictví věnovat "Evropě bez hranic" a v ekonomické oblasti se za jejího předsednictví podařilo přijmout některá pravidla pro lepší ekonomickou spolupráci a kontrolu.

Největší potenciál stát se symbolem českého předsednictví má však tak jako tak série několika snímků zobrazujících nahého muže v sídle italského premiéra Silvia Berlusconiho, jímž byl podle všeho Mirek Topolánek, konstatoval reportér Švédského rozhlasu závěrem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video