Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009)

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009) | foto: AP

Su Ťij po 14 letech opustila domácí vězení, setkala se s americkou delegací

  • 1
Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij po čtrnácti letech opustila zdi domácího vězení a v tradičních růžových šatech vyrazila na schůzku s náměstkem americké ministryně zahraničí Kurtem Campbellem. Ten vede nejvyšší delegaci, kterou Washington do Barmy vyslal od roku 1995.

Automobil odvezl držitelku Nobelovy ceny míru do hotelu na břehu rangúnského jezera Inya, kde náměstek Hillary Clintonové pro východní Asii se svou delegací sídlí. Před hotelem si s ní Campbell potřásl rukou a pak už se oba ztratili v útrobách hotelu.

Detaily z dvouhodinové schůzky Američané nezveřejnili. Po odchodu z hotelu jen čtyřiašedesátiletá Su Ťij zažertovala s fotografy, kteří ji požádali o úsměv. "Vypadám hezky, když se usmívám?" laškovala nejznámější disidentka světa. Pak už jen stačila pozdravit a auto ji znovu odvezlo do jejího přísně střeženého domácího vězení.

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009)

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij (4. listopadu 2009)

V něm strávila Su Ťij čtrnáct z posledních dvaceti let a vojenský režim srpnovým rozsudkem zajistil, že ve své domácí cele setrvá ještě nejméně dalších osmnáct měsíců. Tím vůdkyni barmské opozice elegantně odstavil od voleb, které se v zemi uskuteční příští rok. - o rozsudku nad Su Ťij čtěte zde

Vedlejší motivy Washingtonu

Věznění Su Ťij a dalších více než dvou tisíc politických vězňů je i tématem návštěvy nejvyšší americké delegace na tak vysoké úrovni od roku 1995, kdy do země zavítala tehdejší vyslankyně Washingtonu u OSN Madeleine Albrightová.

Barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij s náměstkem americké ministryně zahraničí Kurtem Campbellem (4. listopadu 2009)Američané by podle diplomatických zdrojů chtěli dotlačit juntu ke svobodným a spravedlivým volbám v roce 2010. Na pozadí jednání jsou ale i méně ušlechtilé důvody.

Analytici se shodují, že Američané přijeli do Barmy obnovit svůj geopolitický vliv v oblasti. Ten totiž v poslední době ztrácejí na úkor Číny, která s generály čile obchoduje.

Ráno se Campbell sešel v hlavním městě Neipyijto k jednání s předsedou vlády, generálem Thein Seinem. Audienci mu ale neudělil generál číslo Than Šwei, který zemi řídí už 17 let a bez jehož posvěcení se v zemi nestane téměř nic.

V plánu je i setkání s opozicí

Campbell a jeho zástupce Scot Marciel by se měl ještě během dneška sejít s vedením Su Ťijiny opoziční Národní ligy pro demokracii a následně i se zástupci dalších politických stran.

Historická návštěva zapadá do nové strategie, kterou vůči barmským generálům razí šéf Bílého domu. Dlouhá léta Washington uvaloval na barmskou juntu politické a ekonomické sankce, které však moc generálů nijak neoslabily. Vláda prezidenta Baracka Obamy sice embargo nezrušila, ale rozhodla se tlačit na juntu také diplomatickou cestou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video