Nejvyšší správní soud obdržel přes stovku stížností na neplatnost voleb (ilustrační snímek).

Nejvyšší správní soud obdržel přes stovku stížností na neplatnost voleb (ilustrační snímek). | foto: František Vlček, MAFRA

Na volbu prezidenta se u soudu sešel rekordní počet stížností

  • 73
Celkem 106 stížností na průběh volby nového prezidenta obdržel Nejvyšší správní soud. Zhruba polovina jich však dorazila po termínu. Volební senát by o stížnostech měl rozhodnout nejpozději do 20. února.

"První výstup bude v úterý," sdělila iDNES.cz mluvčí soudu Sylva Dostálová. O jednotlivých stížnostech bude rozhodovat sedmičlenný volební senát v čele se soudcem Vojtěchem Šimíčkem. Ten rozhodoval i o stížnostech kandidátů, které ministerstvo vnitra odmítlo zaregistrovat.

Z databáze Nejvyššího správního soudu (NSS) vyplývá, že stížností se sešlo 106. Podle všeho se jedná o nejvyšší počet stížností na volby v novodobé historii. Doteď NSS obdržel nejvíce stížností, dohromady 70, na parlamentní volby v roce 2006.

Zhruba polovinu návrhů na neplatnost první přímé volby hlavy státu však soud nejspíš odmítne. Dorazily totiž po zákonné sedmidenní lhůtě. Ta uplynula 5. února. Do tohoto termínu dorazilo 40 stížností, číslo však mohlo mírně stoupnout.

V některých případech se žádalo o doplnění návrhu, například pokud chyběl elektronický podpis. Konečný počet přijatých stížností však mluvčí soudu nemohla úplně přesně potvrdit. "Soudci zatím návrhy studují, rozhodování probíhá," řekla Dostálová.

Stěžovala si olympionička Čáslavská i nevládní organizace

Kdo stížnosti podal, z databáze nevyplývá, NSS totiž tento údaj nezveřejňuje. Ví se však, že si na neplatnost voleb stěžuje například olympijská vítězka Věra Čáslavská, která podporovala Karla Schwarzenberga. "Kampaň byla zvláště ve svém závěru vystavěna na lživých tvrzeních, a to takového rázu, který nebezpečným způsobem zasáhl do společenského a občanského smíru a demokratických poměrů České republiky," píše v podání Čáslavská.

V poslední den lhůty podala návrh na neplatnost volby i nevládní organizace Růžový panter. Její podání podepsalo přes 8 500 lidí (více zde). Kromě ní si na volby stěžují i zakladatelé nadačního fondu Klíček, právní aktivista Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, který se svého času vydával za asistenta Jana Kavana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video