Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chopte se motyk, zavelel Mao. Čínská milice staví města a krotí Ujgury

  20:18
V neklidné čínské provincii Sin-ťiang se o pořádek starají muži z Ping-tchuanu. Zvláštní polovojenské jednotky, která funguje tak trochu jako stát ve státě. 175 tisíc vojáků dostalo před 60 lety rozkaz vyměnit zbraně za motyky a zušlechtit nehostinnou poušť. Dnes mají vlastní města, vládu i univerzity.
Podnebí v provincii Sin-ťiang je hodně suché a slunečné, což je ideální pro...

Podnebí v provincii Sin-ťiang je hodně suché a slunečné, což je ideální pro sušení chilli papriček. Pěstují je tam polovojenské jednotky Ping-tchuan. | foto: China DailyReuters

Čuo Ping-če oslavil v roce 1954 své jedenadvacáté narozeniny. V řadě západních zemí by jej úřady v tomto věku teprve začaly považovat za skutečně dospělého, on však už pátým rokem sloužil v čínské armádě. Na podzim onoho roku přišel z Pekingu netradiční rozkaz.

Čuo se sbalil, odjel ze své rodné provincie Šen-si do vyprahlé pouště Gobi, vyfasoval motyku a pustil se do obdělávání půdy. A spolu s ním i dalších 175 tisíc vojáků, kteří vytvořili speciální jednotku zvanou Ping-tchuan.

O pole se starala i císařská vojska

Rolnické milice jsou podle Ondřeje Klimeše z FF UK vlastně pozůstatkem někdejších císařských vojsk. Kdyby vojáci v nehostinném pohraničí nerozvinuli zemědělství, neměli by co jíst.

„Armáda se musela pohybovat tím stylem, že si napřed vypěstuje vlastní potraviny, aby se vůbec uživila, a pak teprve může postupovat dál,“ popisuje Klimeš. Tak vznikla v Číně tradice vojenských zemědělských kolonií, na kterou po nástupu Mao Ce-tunga navázaly i jednotky Ping-tchuan.

„Byl jsem voják, a tak jsem zkrátka plnil rozkazy. Z krutých životních podmínek jsem strach neměl. Bál jsem se vlastně jedině představy, kde budu hledat manželku. V našem pluku byli jen samí muži a žili jsme uprostřed ničeho,“ vzpomíná Čuo. Dnes je mu 81 let a manželku si v poušti nakonec našel. Jeho děti a vnoučata pokračují v tom, co Čuo a jeho kolegové kdysi započali. Ping-tchuan má dnes více než dva miliony členů v šesti městech, která vlastníma rukama postavili.

Obdělávání polí ani stavba měst však nebyla prvotním úkolem, který jednotka od počátku své už 60 let trvající mise plnila. Mao Ce-tung zejména potřeboval upevnit svou moc nad vzpurnými menšinami v rámci rozlehlé země a bránit pohraničí před útoky sousedů. Ping-tchuanů původně vznikala po celé Číně celá řada, dnes už však funguje jen jediný. A není náhodou, že právě v severozápadní provincii Sin-ťiang.

Číňané likvidují tři zla. Všechna řádí v Urumči

Čínský režim se dlouhodobě snaží potlačit „tři zla“. Jsou jimi náboženští extremisté, separatisté a teroristé. A zdaleka nejdůkladněji se komunistická vláda jejich potírání věnuje právě v neklidném Sin-ťiangu na severozápadě Číny, který obývají ujgurští muslimové. Touží po vlastním státu a stěžují si na potlačování své víry. Peking jim připisuje vinu za sebevražedné útoky od Sin-ťiangu po čínskou metropoli.

Neklidné Urumči

Dvoumilionová polovojenská jednotka se pro tyto účely Pekingu hodí. Funguje vlastně jako prodloužená ruka centrální vlády na území, kde mají Ujguři vlastní autonomní úřady.

„Nejsme armáda, ale rozhodně máme moc k udržení společenské stability. Pokud jsme potřeba pro nějakou misi, musíme být neustále připravení,“ řekl státní agentuře zástupce velitele Čchen Ťia-ču.

Rolnické milice se podle čínské vlády a serveru ChinaDaily podílely třeba na uklidňování ujgurských nepokojů v Urumči z roku 2009. A o „polovojenských jednotkách“ v ulicích sin-ťiangské metropole se psalo i po květnových bombových útocích na tamním tržišti. Centrální vláda tehdy čelila tvrdé kritice, že místo vyšetřování zahlazovala stopy po atentátech (více se dočtete zde).

Jak upozorňuje sinolog Ondřej Klimeš z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, vojenská složka během šesti desetiletí prakticky přestala fungovat. „Předpokládá se, že jednotky Ping-tchuanu jsou velmi nedokonalé a nedostatečně výkonné,“ řekl iDNES.cz s tím, že jednotky dnes fungují spíše ekonomicky. 

„Potlačování demonstrací prakticky realizuje policie, případně ozbrojená policie,“ myslí si Klimeš. Dodává však, že Sinťiangské výrobní a stavební sbory, jak se Ping-tchuanu oficiálně říká, zůstávají důležitým nástrojem centrální vlády.

Stát ve státě

Území ovládané Ping-tchuanem je vyznačené dokonce i na mapách. Patří do něj sedm velkých měst, dalších šest je ve výstavbě. Vedení „sborů“ navíc plánuje, že postaví dalších deset.

Z organizačního hlediska tato území fungují prakticky jako samostatná provincie, nepodléhají ujgurské autonomní vládě. Ping-tchuan má vlastní úřady i soudy, jeho členové sledují i vlastní televizi. Ping-tchuan provozuje dokonce i vlastní školy, od základních až po dvě univerzity.

Podle nejnovějších statistik z prosince 2013 zaměstnává Ping-tchuan asi 2,7 milionů lidí. Ti slouží ve 14 divizích a celkem 176 plucích. Na každé farmě pracuje jeden pluk.

Na farmách pracují i vězni

Ping-tchuan má značný podíl na hospodářském rozvoji celé provincie a v neposlední řadě zaměstnává etnické Číňany, kteří se s vládní podporou do Sin-ťiangu stěhují. Podle amerického listu Wall Street Journal navíc zároveň běží vládní program, v jehož rámci Ujguři putují za prací na východní pobřeží.

Úřady si zjevně slibují, že se muslimská menšina postupně ve velké Číně rozpustí a její podíl v samotném Sin-ťiangu srazí čínští přistěhovalci. Příslušníci Ping-tchuanu podle loňských statistik tvořili už 12 procent všech obyvatel provincie.

Samotní Ujguři vnímají činnost „sborů“ jako snahu potlačit jejich touhu po osamostatnění. „Ping-tchuany jsou údajně využívány i jako vězení - farmy zaměstnávající vězně,“ doplnila pro iDNES.cz česká manažerka působící přímo v Číně, která se polovojenskou organizací zabývala ve své diplomové práci.

Zvěsti o zneužívání nepohodlných Ujgurů podle ní poškodily pověst Ping-tchuanu u Světové banky, která na stavební projekty v Sin-ťiangu čínské vládě významně přispívá. Nedá se však očekávat, že by to s pozicí „sborů“ po šesti dekádách jejich fungování nějak otřáslo. Zejména samotný Sin-ťiang mají pevně v rukou, třeba i díky kontrole nad zavlažovacím systémem. Pokud se Ping-tchuanu někdo znelíbí, může se s úrodou rozloučit.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  11:58

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  11:26

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...