Vracíte se k praktikám Mao Ce-tunga, stěžují si Číňané na vládu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vracíte se k praktikám Mao Ce-tunga, stěžují si Číňané na vládu

  14:53
Rostoucí počet teroristických útoků děsí čínské úřady. Proto teď na bezpečnost v Pekingu kromě policistů dohlíží i téměř milion občanských "informátorů". Zpřísnily se bezpečnostní kontroly a strážci zákona mají právo okamžitě střílet. Mnohým Číňanům se vybavily vzpomínky na období kulturní revoluce.
V ujgurském hlavním městě Urumči mnohdy hlídkují polovojenské jednotky.

V ujgurském hlavním městě Urumči mnohdy hlídkují polovojenské jednotky. | foto: Reuters

Občanské hlídky nejsou v Pekingu nic nového. Jak ovšem upozorňuje zpravodaj britského listu The Times, nikdy se jich po ulicích neprocházelo tolik jako v posledních dnech. Vláda si podle novináře platí zhruba 100 tisíc informátorů, dalších 850 tisíc Číňanů pomáhá policistům s hlídáním pořádku dobrovolně.

Policisté a vojáci dostali od vlády povolení zabíjet. Mohou vystřelit po každém, kdo se jim bude zdát podezřelý. Přísná bezpečnostní opatření se nevyhýbají ani hromadné dopravě. V městských autobusech hlídkuje tisícovka "bezpečnostních inspektorů" a před stanicemi metra se v dlouhých frontách tlačí cestující, kteří čekají na důkladnou bezpečnostní prohlídku (více o problémech v metru zde).

Bombový útok na tržiště

Ve čtvrtek 15. května vjela do davu lidí na tržišti v Urumči dvě terénní auta. Jejich posádky házely mezi lidi podomácku vyrobené výbušniny v plechovkách.

Oba vozy se nakonec srazily, jedno z nich explodovalo a druhé začalo hořet. Zemřelo 39 lidí, přes 80 dalších utrpělo zranění (více o útoku se dočtete zde).

Čínské úřady mezitím oznámily, že za pečlivě naplánovaným útokem stálo pět příslušníků menšinového etnika Ujgurů. Čtyři údajně zemřeli přímo během útoku.

Tvrdá bezpečnostní opatření mají podle vlády jasný cíl. Nedopustit, aby do hlavního města pronikli ujgurští muslimové z neklidné provincie Sin-ťiang. Vláda je viní ze série teroristických útoků, které si v posledních měsících vyžádaly na severozápadě země desítky mrtvých.

Kromě teroristických hrozeb mohou mít přísná bezpečnostní opatření ještě jednu příčinu. Na příští týden totiž připadá výročí krvavého potlačení studentských demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Podle vlády tehdy zemřelo 200 až 300 lidí, podle studentů a Červeného kříže desetkrát víc. Výročí se v Číně oficiálně nepřipomíná.

Místo vyšetřování zahlazujete stopy, spílají policistům v Urumči

 Všeobecná atmosféra strachu, přísná bezpečnostní opatření a najímání vládních informátorů však v mnohých Číňanech probudilo vzpomínky na období kulturní revoluce za éry Mao Ce-tunga.

Mao Ce-tung a kulturní revoluce

Politickou kampaň zvanou "kulturní revoluce" vedl Mao Ce-tung v letech 1966 až 1969. V Číně měla vymýtit kapitalismus.

Typickým symbolem celého období se staly mládežnické "rudé gardy", které bojovaly s nepřáteli revoluce.

Gardisté však vzali usvědčování "nepřátel lidu" velmi vážně a začali ostatní Číňany terorizovat.

Jako důkaz viny posloužila třeba pouhá znalost cizího jazyka, cizojazyčná kniha nebo pobyt v zahraničí.

Počet obětí kulturní revoluce, zejména řádění rudých gard, se odhaduje na statisíce či miliony lidí.

Úřady platí svým informátorům za každé sdělení částku, za niž Číňan pořídí zhruba jednu běžnou porci nudlí. Zejména chudší vrstvy obyvatelstva by mohly své nové "funkce" kvůli odměnám zneužívat a dostat tak do potíží své sousedy.

Poznámky v podobném duchu zaplnily stránky oblíbené sociální sítě Weibo. Čínská vláda pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga se podle nich snaží "bojovat proti jedu jedem".

Poslední bombový útok, který se odehrál ve čtvrtek 15. května na tržnici ve městě Urumči, ještě stále budí emoce. Úřady se podle místních starají hlavně o to, aby se na tragédii co nejrychleji zapomnělo.

Novinář britských The Times hovořil například s prodavačem ovoce, který čtvrteční útok přežil. Muži, který z obav o bezpečnost prozradil jen své příjmení Wang, se jedna z podomácku vyrobených výbušnin dokutálela až k nohám.

Bomba nakonec neexplodovala, což trhovci a několika dalším lidem v okolí patrně zachránilo život. Přeživší skončili po výbuchu na policejní stanici, kde strávili několik hodin. Policisté mezitím pracovali na místě činu.

Pozůstalí přinesli květiny, strážníci je hodili do kontejneru

Nestarali se však o fotografování následků a hledání stop. Na náměstí v Urumči proběhl bleskový úklid, vyšetřovatelé podle místních v rychlosti utírali krev z chodníků a odváželi ještě doutnající trosky.

Tržiště v Urumči bylo vyhlášené levným a chutným ovocem. Ke stánkům se ráno stahovali zejména místní důchodci, starší Číňané proto tvořili i většinu obětí. Když chtěly jejich děti a vnoučata po několika dnech a na místo výbuchu položit květiny, nesetkaly se s pochopením.

Jednomu z místních dokonce policista svazek květin přímo před očima roztrhal a vyhodil do kontejneru, vylíčili novinářům obyvatelé města. Činí se i čínští internetoví cenzoři, kteří mažou veškeré zmínky o výbuchu ze sociálních sítí.

Provincií zmítají etnické nepokoje, nejde o první útok

Metropolí provincie Sin-ťiang exploze v poslední době neotřásly poprvé. Tři mrtvé a 79 zraněných si na konci dubna vyžádal bombový útok na místním nádraží.

Oblastí Sin-ťiang zmítají etnické spory, je totiž tradičním domovem muslimských Ujgurů. Ti si stěžují na potlačování svých práv ze strany Pekingu, vadí jim i stále rostoucí podíl etnických Číňanů (Chenů) v oblasti, kterou považují za své výsostné území.

Ujgurové si stěžují i na to, že státní úřady se snaží Ujgurům bránit v dodržování půstu během ramadánu. Peking ovšem o potlačování jakýchkoli práv nechce ani slyšet.

Území, které je proslulé velkým nerostným bohatstvím, se Čína nehodlá vzdát a v minulosti obvinila Ujgury právě z řady bombových útoků, přestože se jí to obvykle nepodaří stoprocentně prokázat.

Islámští separatisté se k některým atentátům sami hlásí. Ujgurové stáli například za podzimním sebevražedným útokem na pekingském náměstí Nebeského klidu, při němž zemřelo pět lidí (více se dočtete zde).

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom dnes informoval na své sociální...

9. dubna 2025  19:33,  aktualizováno  21:57

Francie se chystá uznat Palestinu jako stát. Bude to správné, míní Macron

Francie by mohla uznat Palestinský stát v červnu na konferenci, kterou v New Yorku plánuje uspořádat spolu se Saúdskou Arábií. Podle médií to dnes řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Krok by...

9. dubna 2025  21:19

Za Rusko bojuje nejméně 155 Číňanů, řekl Zelenskyj. Moskva je verbuje na sítích

Proti Ukrajině bojuje v ruské armádě nejméně 155 čínských občanů, může jich být i více, uvedl ve středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusové podle něj rekrutují Číňany hlavně...

9. dubna 2025  20:27,  aktualizováno  20:33

Slintavku se nevyplatí léčit, bezpečnější je se zvířat zbavit, říká virolog Černý

Premium

Co má slintavka a kulhavka společného s koronavirem? Proč proti ní nelze očkovat? Odkud se vůbec rozšířila? A měl by se člověk, který virus může chytit také, obávat? Virolog Jiří Černý z Centra...

9. dubna 2025

Amerika hledá horníky. Trump podepsal příkazy na podporu těžby uhlí

Americký prezident Donald Trump jde opět proti proudu. V úterý podepsal exekutivní příkazy kladoucí si za cíl podpořit těžbu uhlí. Jejich součástí jsou snahy o záchranu uhelných elektráren, které již...

9. dubna 2025

Zdroj šťavnatých drbů z Kremlu utichl, putinovský režim zaklekl na Telegram

Premium

Lepší zdroj kompra a zákulisních informací o intrikách v nejvyšších patrech ruské elity byste nenašli. Telegramový kanál VČK-OGPU sledovalo přes milion uživatelů, v úterý však jejich oblíbený zdroj...

9. dubna 2025

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Prezident Pavel oblečený v kroji otevřel v bouřlivé atmosféře ghanskou nemocnici

Český prezident Petr Pavel oblečený v místním tradičním oděvu ve středu ve slavnostní a místy až bouřlivé atmosféře otevřel novou ghanskou nemocnici postavenou českou společností VAMED Health...

9. dubna 2025  18:10,  aktualizováno  19:50

Jak se změní platba za televizi a rozhlas? Někomu automaticky, někdo bude muset na poštu

Senát schválil ve středu 9. dubna úpravu koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Jaké změny vládní novela přináší? Kdo bude muset platit a kolik? A budou se poplatky do budoucna opět...

9. dubna 2025  19:21

Senát schválil vyšší poplatky pro ČT. Zaplatí je i vlastníci chytrých mobilů

Senát schválil zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu i rozšíření okruhu jejich plátců. Poplatek ČT se zvýší ze 135 na 150 korun za měsíc, u Českého rozhlasu ze 45 na 55 korun měsíčně....

9. dubna 2025  5:50,  aktualizováno  18:53

Blbá nálada. Mladé trápí cena bydlení, obávají se také Trumpa, zjistil průzkum

Mladí ztrácejí naději v lepší budoucnost, přesto častěji než starší lidé věří, že mohou přispět ke změně. Skoro 70 procent mladých si ale myslí, že zastoupení jejich zájmů v politice není dostatečné,...

9. dubna 2025  18:50

Slovenští poslanci schválili odškodnění za pokuty z doby covidu, opozice žádá veto

Slovenský parlament ve středu schválil zákon o odškodnění lidí, kteří v zemi dostali pokuty za nedodržování epidemických restrikcí v době pandemie nemoci covid-19, nebo v tomto období platili za...

9. dubna 2025  18:49

Kriminálka vyšetřuje přepadení v pražském Karlíně, lupiči zmizeli s penězi

Loupežné přepadení se dnes odpoledne odehrálo v pražském Karlíně. Podle policejní mluvčí Evy Kropáčové někdo ukradl peníze. Přesnou částku ani podrobnosti však sdělit nemohla. Policisté ani neuvedli,...

9. dubna 2025  16:40,  aktualizováno  18:41