Jednou ze tří nabízených služeb v plánovaném centru bude nízkoprahové sociální zařízení pro děti ve věku 15 až 26 let. Ilustrační snímek

Jednou ze tří nabízených služeb v plánovaném centru bude nízkoprahové sociální zařízení pro děti ve věku 15 až 26 let. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Teplou překřtili na Cikánskou Lhotu. Bojí se centra pro sociálně slabé

  • 52
Starousedlíci v Teplé kritizují přiliv sociálně slabých obyvatel. Radnice pro ně chystá centrum prevence, které nabídne rodinám sociální poradenství. Stavbě chtějí někteří lidé zabránit vyvoláním referenda. Objevují se i jiné aktivity. Neznámý pachatel na silnici přelepil název obce Teplá nápisem Cikánská Lhota.

Obyvatel Teplé Jan Rada vidí přejmenování třítisícového města jako náznak nepokojů, očekávaných v souvislosti se zhoršujícími se životními podmínkami při masivní migraci obyvatel.

"Od roku 2011 je Teplá vyhlášena za sociálně vyloučenou lokalitu. To vyvolalo pokles cen nemovitostí, které jsou na Tepelsku neprodejné. Navíc se k nám přistěhovaly tři stovky sociálně slabých lidí. Polovina z nich nepochází z Tepelska. Nechápu, proč radní dělají z takového historického místa, jako je Teplá a její národní památka Klášter premonstrátů, lokalitu pro sociálně vyloučené lidi," argumentoval Jan Rada.

On i někteří další lidé poukazují na prodej nemovitostí osobám podnikajícím v oboru ubytování sociálně slabých občanů. Starousedlíci se ptají, zda prodej majetku je, či není náhoda a poukazují například na současnou situaci v Hrochově Týnci.

V tomto kdysi klidném městečku roste napětí. Lidé mají strach o svůj majetek a někteří se bojí vycházet ve večerních hodinách ven. Důvodem jsou přistěhovalci, které sem přilákali podnikatelé a realitky do volných domů (více čtěte zde).

Sociální centrum pro nepřizpůsobivé občany měli naplánované v sousední Toužimi. Lidé ale před rokem v referendu rozhodli, že nic takového nechtějí. Měli totiž obavy, aby se z Toužimi nestal další Varnsdorf, Nový Bor či Šluknov (více čtěte zde).

Teplá centrum potřebuje, říká místostarosta

"Myšlenka na sociální centrum v Teplé vznikla před třemi až čtyřmi lety. My jsme ji převzali. Myslíme si, že to je potřebná záležitost," uvedl místostarosta Jan Růžička.

Za užitečné považuje centrum i Alena Otajovičová z Agentury pro sociální začleňování. "Jednou ze tří nabízených služeb bude nízkoprahové sociální zařízení pro děti ve věku 15 až 26 let. Koncem května se rozhodlo o přidělení dotace pro Teplou. Město již čerpá první peníze. Stavět se má začít po zimě," uvedla.

Nesouhlasí s tvrzením, že se do Teplé přistěhovalo 150 lidí z oblastí mimo region. Jde podle ní jen o desítky.

Starostka Teplé Jana Čížková podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který minulý týden přejmenoval Teplou na Cikánskou Lhotu. "Až něco bude, teprve to můžeme řešit," řekla na otázku, jestli může referendum něco změnit.

Vedení radnice argumentuje, že obec přistěhovalcům žádné obecní byty nenabízí, protože žádné nemá. "Jako starostka nemůžu nikomu zakázat, aby si do svého bytu nastěhoval Roma."

Budovu bývalé zvláštní školy využívá pro ubytování jeden podnikatel. Radnice vysvětlila, že školu nabízela rok a půl, takže si objekt mohl koupit kdokoliv. Starousedlíci spoléhají, že se celou věcí budou 4. září zabývat zastupitelé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video