Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zametání není gulag, kritizuje ústavní soudce zrušení veřejné služby

  11:44
Ne všichni ústavní soudci v úterý souhlasili s verdikty o zrušení části reforem. Soudce Stanislav Balík velmi ostře vystoupil proti zrušení veřejné služby s poukazem na to, že ji nelze srovnávat například s nacistickými koncentračními tábory či sovětskými gulagy.

Ústavní soudce Stanislav Balík | foto: Igor ZehlČTK

Odlišná stanoviska zaujali i další soudci, při kontroverzních případech je to poměrně běžné. Zřejmě nejostřejší byl ve svém odlišném stanovisku soudce Stanislav Balík. Své výhrady směřoval proti zrušení veřejné služby. Tou dosud ministerstvo práce podmiňovalo výplatu dávek lidem, kteří jsou v evidenci úřadu práce přes dva měsíce (proč je povinná práce ponižující, čtěte zde).

Za nucenou práci označuje například práci otroka, nevolníka či vězně v nacistických koncentračních táborech či sovětských gulazích. Případně práci pod hrozbou odsouzení za příživnictví v předlistopadovém Československu. Ale za těmito případy vidí ostrou hranici.

"Je snad odteď analogicky nucenou prací činnost studenta, který nosí z kabinetu biologie do třídy kostlivce? Jak vyhodnotit pokyn skautského vůdce, aby táborník, jehož pobyt v táboře rodiče platí, kopal latrínu, zatímco jiní mají 'jenom' škrábat brambory? Smí ještě vůbec rodič vyzvat patnáctiletého potomka, aby pomáhal stařenkám nosit tašku s nákupem?" ptá se Balík.

Postoje ústavních soudců

  • Odlišné stanovisko proti zrušení veřejné služby uplatnili Stanislav Balík, Ivana Janů a Vladimír Kůrka. Dagmar Lastovecká zaujala odlišné stanovisko proti odůvodnění téhož.
  • Proti zamítnutí zbytku návrhu si vyhradili odlišná stanoviska Jiří Nykodým, Pavel Holländer, Vlasta Formánková a Miloslav Výborný. Vadilo jim, že nebyl zrušen povinný souhlas obou rodičů s léčbou dítěte (ten chce vláda zrušit sama jako chybný krok).
  • Odlišné stanovisko si vyhradil i Jan Musil, podle něhož měly být zrušeny všechny napadené zákony pro porušení ústavnosti v legislativním procesu. Dal by tak za pravdu opozici v plném rozsahu.

Text nálezu a odlišných stanovisek najdete zde.

Za příklad dává pověst o sociální politice krále Karla IV. při hladomoru. Panovník to řešil právě "nucenou prací" - jídlo dostali ti, kteří stavěli zeď, jež později dostala jméno Hladová.

Z moderní doby pak připomíná amerického prezidenta F. D. Roosevelta během krize ve 30. letech, který dal peníze půl milionu nezaměstnaných - ovšem ne zadarmo, ale za prospěšnou práci v lesích. Soudce podotkl, že v té době byly USA dle jeho pohledu demokratickým právním státem.

"Neposloužil mimo jiné 'zákonný prostředek', byť se stoprocentně zdá českému 'mamánkovi' poněkud drsný, k tomu, že se New Deal (Rooseveltova politika, pozn. red.) zdařil?" zeptal se řečnicky soudce.

Veřejná služba dle Balíka nezasahovala do jádra sociálních práv, sledovala legitimní cíl a k dosažení tohoto cíle zvolila racionální, nikoliv svévolné prostředky. "To, zda by uchazeč o zaměstnání podstoupil veřejnou službu, nikterak neovlivní to, zda pro něj je či není práce k nalezení," napsal soudce.

A v závěru svého stanoviska přitvrdil. "Lehkoživkům, kvůli nimž byla mimo jiné právě zrušená právní úprava přijata, aby nadále nemohli jako pijavice vysávat veřejné finanční zdroje, Ústavní soud bohužel vyslal signál přibližně tohoto znění: 'Až se zítra před polednem probudíte, můžete si v televizi bez obav a v klídku sledovat poněkud přisprostlou reality show a popíjet při tom lahváče. Narušit tuto pohodičku smí už jen zavolání kamarádů, nabízejících finančně zajímavou fušku.'"

Soudce Kůrka by veřejnou službu zavedl později

Balík nebyl jediným soudcem, který se proti zrušení veřejné služby ohradil. Jeho kolega Vladimír Kůrka například soudí, že Ústavní soud neprovedl takzvaný "test rozumnosti".

Test rozumnosti

Test je součástí speciální metodiky Ústavního soudu.

Vymezuje smysl a podstatu dotčeného práva, hodnotí, zda se zákon nedotýká jeho samotné existence, posuzuje, zda zákon sleduje legitimní cíl či zda nesnižuje standard základních práv.

Hodnotí, zda je předmětný zákonný prostředek rozumný (racionální), byť nikoli nutně nejlepší, nejvhodnější, nejúčinnější či nejmoudřejší.

"Pro závěr, že veřejná služba je zakázanou nucenou prací ve smyslu článku 9 Listiny základních práv a svobod, není dostatečný spolehlivý argument. Lze efektivně oponovat tím, že předpokladem jejího provedení je smlouva - ať tak či onak svobodný projev vůle. Aniž by veřejná služba vyvolávala jakkoli lidské nadšení, v testu ústavnosti obstojí," uvedl.

Kůrka má ovšem za nedostatek to, že k veřejné službě, respektive vyřazení z evidence nezaměstnaných, může dojít už po dvou měsících neúspěšného hledání nového zaměstnání. V tak krátké době podle něj ještě lidem nevymizí pracovní návyky a nestanou se sociálně vyloučenými, čímž se podle Kůrky míjí účinkem motivační záměr veřejné služby.

"V této části mělo být naopak derogačnímu návrhu vyhověno, a zákonodárci ponechán prostor pro doplnění dotčeného ustanovení určením jiné, přiměřené doby," míní Kůrka.

Soudkyně Ivana Janů podotkla, že veřejná služba podle ní není "závislou prací" ve smyslu zákoníku práce. "Jedná se zjevně o určité protiplnění (...), deklarovaným účelem je motivace a aktivizace uchazečů o zaměstnání, tedy snaha o udržení, případně získání pracovních návyků, podpora elementárních sociálních vazeb a v neposlední řadě i ochrana systému před zneužíváním," soudí Janů.

Soudkyně připomněla, že za skutečné příklady popření lidské svobody a snahy o pošlapání důstojnosti mohou sloužit tábory nucených prací či Pomocné technické prapory.

"Odmítám stereotypní představu většiny pléna, z jehož úvah se rýsuje postava nezaměstnaného intelektuála v předdůchodovém věku, který je za všeobecného opovržení nucen zametat listí v jedné řadě s trestanci a jemuž koště a žlutá reflexní vesta vtiskla společenské stigma," uvedla Janů, podle které k takovým představám dosud není žádný konkrétní případ.

Podivila se také nad tím, že si plénum Ústavního soudu při rozhodování o veřejné službě nenechalo zpracovat mezinárodní srovnání, jak jsou na tom ostatní země. V různých podobách se institut veřejné služby vyskytuje například v Nizozemsku, Británii či Austrálii.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Opilý řidič dostal smyk a prorazil betonová svodidla, spolujezdec náraz nepřežil

7. května 2024  11:25

Smrtí jednadvacetiletého spolujezdce skončila v pondělí v noci dopravní nehoda v Karlových Varech,...

Opilý řidič zběsile ujížděl policii. Chtěl jsem se pobavit, řekl při dopadení

7. května 2024  11:18

Divokou noc zažili minulý týden policisté ze Žamberka na Orlickoústecku. Tu jim zařídil řidič,...

Bude to krvavý boj. Operace v Rafáhu má dorazit Hamás, hrozí scénář Fallúdža

7. května 2024  11:15

Premium Na plnohodnotnou pozemní operaci v Rafáhu, který izraelská armáda označuje za poslední baštu...

Na Pražském okruhu se převrátil náklaďák, přes svodidla omezuje oba směry

7. května 2024  11:14

Na druhém kilometru Pražského okruhu u Jesenice havarovalo nákladní auto, které se převrátilo na...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...