Asociace pro domácí vzdělávání protestuje proti tomu, že z novely školského zákona vypadla možnost učit doma žáky 2. stupně (ilustrační snímek).

Asociace pro domácí vzdělávání protestuje proti tomu, že z novely školského zákona vypadla možnost učit doma žáky 2. stupně (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Povolte domácí výuku i žákům druhého stupně, žádají ministerstvo rodiče

  • 341
Rodičům z Asociace pro domácí vzdělávání se nelíbí, že nebude možné doma učit žáky druhého stupně. Ministerstvo školství to původně chtělo povolit, ministr Marcel Chládek však nakonec tuto změnu z novely školského zákona vyškrtl. Individuální výuka se bude dál jen testovat, počet vybraných škol se zvýší.

Chládkovi na domácím vzdělávání například vadí, že děti jsou příliš v izolaci od svých vrstevníků. "Socializační role školy je velmi důležitá," zmínil ministr.

Podle něj je také nespravedlivé, že zatímco rodiči by stačilo k výuce potomka bakalářské či vyšší odborné vzdělání, učitel musí mít magisterský titul. "Navíc ve sněmovně je hodně odpůrců domácího vzdělávání a kvůli tomuto by mohla spadnout celá novela," doplnil (více o materiálu čtěte v boxu).

Zastánci domácí výuky však Chládkův krok kritizují, protože už s jejím uzákoněním počítali. Ministerstvo ji totiž loni na jaře přidalo do chystané novely zákona. Tehdejší ministr Petr Fiala vycházel z doporučení Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV), který vyhodnotil cvičné domácí vzdělávání žáků 2. stupně probíhající od září 2007 na šesti školách. Přijetí novely zabránil pád vlády Petra Nečase. 

Novela: Bude registr učitelů i zkoušky z těsnopisu

Novela školského zákona, ze které vypadla možnost domácího vzdělávání na 2. stupni, zavede řadu novinek:

  • Ministerstvo od 1. ledna 2016 spustí neveřejný registr učitelů, který má zlepšit přehled o situaci na školách (více čtěte zde).
  • Obnoví se státní zkouška z těsnopisu, psaní na klávesnici a zpracování textu na počítači (více čtěte zde).
  • Ředitelé škol budou opět jmenováni na dobu neurčitou, jejich funkční období zůstane šestileté (více čtěte zde).
  • Od 1. ledna 2017 se upraví pravidla vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
  • Přípravné třídy (nulté ročníky) základních škol budou od 1. září 2015 přístupné všem dětem, u nichž tím může být vyrovnán jejich vývoj. Nyní jsou určené jen pro žáky se sociálním znevýhodněním (více čtěte zde).
  • Závěrečné zkoušky na učilištích budou mít jednotnou podobu, dosud byla účast škol dobrovolná (více čtěte zde). 

Norma je nyní v připomínkovém řízení, platit má od začátku příštího roku. Nejdříve ji musí schválit vláda a parlament.

Prezident Asociace pro domácí vzdělávání Martin Klusoň minulý týden požádal v dopise ministra o schválení původní verze novely. "Nerozumíme, proč navzdory doporučení NÚV a podrobnému projednání na ministerstvu i ve vnějším připomínkovém řízení nyní dochází k této změně," píše v dopise.

Ministerstvo však trvá na svém postoji. Podle náměstka Jindřicha Fryče se žáci se specifickými problémy či požadavky mohou učit ve třídě například formou individuálního vzdělávacího plánu.

"Jde především o přizpůsobení organizace, forem a metod vzdělávání ve škole možnostem a potřebám žáků, nikoli zvolit pro ně diametrálně odlišný způsob plnění školní docházky," odepsal Klusoňovi náměstek. Velmi podobně Fryč odpovídal i rodičům, kteří na ministerstvo posílali naštvané e-maily.

Podle odborníků děti vyučované doma za ostatními žáky nezaostávají. "Znalosti mají veskrze stejné a jsou úspěšné i na středních školách. Možná jsme měli štěstí na děti, ale máme s tím dobré zkušenosti. Mělo by to být uzákoněno," uvedla pro iDNES.cz Ivana Bádalová, ředitelka ZŠ a MŠ Středokluky, jedné ze šesti škol, kde se domácí výuka žáků 2. stupně testuje.

Testování domácího vzdělávání se rozšíří na více škol

Individuální vzdělávání se dál bude jen cvičně zkoušet, a to bez časového omezení. "Ministr rozhodl o pokračování pilotáže ihned po svém jmenování, konkrétně 1. února. V testování se pokračuje proto, aby byla zachována kontinuita pro žáky doposud individuálně vzdělávané," řekla iDNES.cz mluvčí resortu Klára Bílá. 

Ministr chce také ověřování rozšířit na větší počet žáků i škol. Nyní se doma učí 177 žáků druhého stupně šesti škol, od příštího školního roku by škol mohlo být až dvanáct.

Podle Klusoně však testování probíhalo už dostatečně dlouho a jeho pokračování nemá smysl. "Ani Národní ústav pro vzdělávání se nedomnívá, že by další ověřování přineslo jakékoliv nové poznatky. Navíc se můžeme opřít o výsledky v zahraničí, kde to funguje roky," řekl iDNES.cz Klusoň, jehož čtyři děti se učí doma.

Chládek se k domácímu vzdělávání stavěl rezervovaně už jako stínový ministr. "Doporučoval bych v této věci zvláštní ostražitost. Pokud domácí výuka ano, tak pouze ve výjimečných případech," uvedl loni v lednu v tiskové zprávě a zmínil stejné výhrady jako nyní. 

Doma se učí děti se zdravotními problémy či nadáním

To na prvním stupni je domácí vzdělávání povolené už od roku 2005. O žádosti rodičů rozhoduje ředitel školy, do které bylo dítě přijato. Podle školského zákona je nutné, aby pro výuku doma byly závažné důvody.

Rodina musí mít vhodné materiální podmínky a učebnice, rodič zase alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou. Individuálně vzdělávaný žák je na konci každého pololetí v dané škole z učiva přezkoušen.

Počet individuálně vzdělávaných dětí v posledních letech roste. Ve školním roce 2006/2007 jich bylo 360, v roce 2011/2012 už 553 a v tom současném 832. Z celkového počtu 505 983 dětí na prvním stupni je to stále jen nepatrná část. Doma se nejvíce učí děti se zdravotními problémy, výrazným nadáním či ty, které se často stěhují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video