Bývalý arcibiskup Miloslav Vlk soudí, že v duši Petra Hájka sídlí zlo.

Bývalý arcibiskup Miloslav Vlk soudí, že v duši Petra Hájka sídlí zlo. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Spor o Halíka lze vysvětlit jen zlem v Hájkově duši, píše kardinál Vlk

  • 1297
Do sporu mezi hradním vicekancléřem Petrem Hájkem a katolickým teologem Tomášem Halíkem se zapojil kardinál Miloslav Vlk. Pře podle něj není ani politická, ani osobní. Vidí v ní Hájkovu "starost" o "záchranu pravé víry". A na Hájkovu adresu dodává: "Zlo je často nepochopitelné."

Pozadí sporu

Hradní vicekancléř Petr Hájek se do teologa Tomáše Halíka pustil poté, co se Halík v rozhovoru pro MF DNES "otřel" o prezidenta Václava Klause. Hájek naznačil, že Halíkovo vysvěcení není platné. Církev zveřejnila záznam o svěcení, Hájek odmítl i ten.

Čtěte článek Halík řekl slovo Klaus a hned schytal kritiku od Hájka

Svůj pohled prezentoval kardinál Miloslav Vlk pod názvem Záhada sporu (celý text čtěte zde). Protože nejostřejší slovní výměny mezi Halíkem a Hájkem prozatím skončily, může Vlkova úvaha zůstat posledním dějstvím pře.

"Celá kauza nemá podle mého názoru charakter především politický, nebo třeba osobní, ale zdá se, že se za ní skrývá určitý 'mesianismus', 'starost' o záchranu 'pravé víry'. Je to konzervativní fundamentalistická kritika 'koncilového ducha' a za exemplární předmět kritiky byl vybrán profesor Halík," soudí Vlk.

A dodává, že něco podobného zná z osobní zkušenosti: "I já sám jsem byl kdysi z těchto kruhů napaden a v malé brožurce, kterou rozesílali, označen za svobodného zednáře a liberála," napsal Vlk.

Není inženýr, ale profesor

Hájek ve svém útoku na Halíka svého soupeře důsledně označuje za "inženýra". Halík se obrátil na Univerzitu Karlovu a ta vydala potvrzení, že Hájek nemluví pravdu.

"Univerzita potvrzuje, že Tomáš Halík byl v roce 1997 řádně jmenován profesorem pro obor sociologie. Zpochybňování této skutečnosti je neoprávněné," uvedla UK.

Biblickou analogii našel někdejší arcibiskup pražský ve sporu farizeů s Kristem: "Farizeové hájili Mojžíšův zákon, drahocenné dědictví vyvoleného národa… Ježíše obviňovali z jeho hrubého porušování a často se zdálo, že mají pravdu, ale přitom hájili jen svůj výklad Mojžíše. A neváhali se spojit i s úhlavními nepřáteli národa a s jejich pomocí poslat Krista na kříž."

Vlk se také pozastavil nad tím, že někteří lidé zpochybňují církví uveřejněné potvrzení o Halíkově vysvěcení s tím, že mu chybí formální náležitosti, zatímco Hájkovi věří každé slovo, aniž by je podpořil jediným důkazem.

"Jistě, souhlasím, mohlo tam být datum a razítko - je to jistě opomenutí, které ale svědectví neznehodnocuje. Autorita a podpis kardinála tu váží (...) A (chybějící) zápis do křestní matriky, tehdy v komunismu?! Je směšný, kdo takto uvažuje. V euforii sametové revoluce se na tyto jinak důležité věci prostě pozapomnělo," píše Vlk.

Halík podle něj nemá žádný důvod hrát si na kněze. "K čemu by mu to bylo, když mohl ještě za komunismu a nejen v cizině snadno dosáhnout tajného svěcení mnohokrát? Nedovedu si představit tu ohromnou hloubku zla, se kterou si tohle o někom může fundamentalista myslet! Jediné vysvětlení: zatemnění mysli tím zlem, které někdo má v duši! Zlo je často nepochopitelné," uzavírá kardinál.

Něco smradu zůstane, připustil Halík Hájkův dílčí úspěch

K celému sporu se na půdě Parlamentních listů ještě krátce vyjádřil Tomáš Halík. Podobně jako v případě úředníka Libora Michálka podle něj Hájek zřejmě dostal odněkud příkaz, aby zkompromitoval člověka, který "jde proti nám a našim" (více o Hájkově kritice Libora Michálka čtěte zde).

"Udělal to formou zpochybnění, nikoliv tvrzení, za které by, jak dobře ví, okamžitě musel jít před soud pro pomluvu. Asi kalkuloval, že i když to bude samozřejmě okamžitě vyvráceno, něco smradu po těch výrocích zůstane," řekl Halík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video