Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Španělská zelenina zmizela kvůli průjmové nemoci z českých obchodů

  • 219
České obchody přestaly odebírat zeleninu ze Španělska a stáhly ji z pultů. Je totiž zřejmě původcem vážné nemoci, kterou způsobuje bakterie Escherichia coli. V Německu na ni do soboty zemřelo osm lidí a tisíc onemocnělo. Lékaři zjistili, že jedli okurky vypěstované ve Španělsku.

Nakažení se objevili i v dalších evropských zemích. Do Česka zatím choroba, kterou provázejí úporné krvácivé průjmy, nedorazila. Česká potravinářská inspekce důrazně doporučuje, aby lidé veškerou syrovou zeleninu pečlivě myli. "Bakterie nesnese kontakt s vodou," říká její mluvčí Michal Spáčil.

Hodně hnojiva, nízká cena

Češi jsou do velké míry závislí na dovezené zelenině. "Podle našeho odhadu se dováží 70 až 80 procent zeleniny," říká šéf Potravinářské komory Miroslav Toman. Podle Českého statistického úřadu se jen za poslední rok přivezly ze Španělska okurky za téměř 400 milionů.
"V dovozu rajčat a okurek má Španělsko na našem trhu významný podíl," říká  šéf zelinářské unie Jaroslav Zeman. Podle obchodníků hraje hlavní roli cena: španělské okurky jsou levné. A není tajemstvím proč: Španělé je pěstují pod fóliemi a hnojí po tunách, aby plodů bylo co nejvíce, protože je vyvážejí prakticky do půli světa.

Česká inspekce dělá rozbory španělské zeleniny, které budou trvat několik dní. Zatím tedy neví, zda se v Česku zasažené potraviny prodávaly. Navíc není pořád jisté, že "viníky" jsou jen okurky či rajčata a salát z jihu Španělska. Z této země je na českém trhu sedmdesát až osmdesát procent prodávané zeleniny.

Výpadek nahrazují Rumuni

Česko se o nebezpečí dozvědělo díky celoevropskému systému rychlého varování. Každý stát do něj zapojený má povinnost hlásit, zda rizikové zboží z jeho území někdo vyvezl dál. Němci nemají informace, že by se od nich dostalo do Česka. Na druhou stranu, nemoc se může přenášet i jinak než přes potraviny - třeba kontaktem s nakaženým.

"V této chvíli už je malá pravděpodobnost, že by spotřebitel narazil na tu podezřelou zeleninu v běžné síti obchodů," říká mluvčí zemědělské inspekce Michal Spáčil.

Na panice kolem španělských produktů nakonec vydělají například Rumuni. "Během včerejšího dne jsme z prodeje stáhli veškeré okurky ze Španělska. V nabídce nyní máme okurky dovážené z Rumunska," uvedl vedoucí marketingu Penny Marketu David Kolář.

Osm mrtvých

Počet obětí střevní infekce v Německu vzrostl na osm. Agentura DPA oznámila, že nemoci nově podlehly 38letá žena v Kielu a 87letá žena v Hamburku. Epidemie navíc ještě nedosáhla vrcholu, protože inkubační doba nemoci je deset dní.

Přestože španělská zelenina má v Česku poměrně vysoký tržní podíl, mnozí obchodníci se v pátek tvářili, jako by ji nikdy neviděli. "Okurky hadovky nedovážíme ze Španělska, naším dodavatelem je převážně Rumunsko," sdělil mluvčí Aholdu Karel Kraus. Se Španěly dle vyjádření svého šéfa Jana Vyhnálka neobchoduje ani Globus.

Lidl přiznal, že s dodavateli ze Španělska běžně spolupracuje, ale ani v jeho obchodech už by na jejich výpěstky neměl spotřebitel narazit. "Teď kvůli té hysterii rajčata, salát a okurky ze Španělska nebereme," ujistila mluvčí Lidlu Lucie Borovičková.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video