Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu.

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu. | foto: David Neff, MAFRA

Soudci Šottovi se nelíbí osvobození Bárty a Škárky, podal proto stížnost

  • 23
Soudce Jan Šott podal v kauze poslance Víta Bárty (VV) a jeho bývalého stranického kolegy Jaroslava Škárky podnět na stížnost pro porušení zákona. Rozhodl sice, že statisíce zabavené v rámci případu se Bártovi vrátí, zároveň s tím ale podal podnět. S tím, jak kauza skončila, soudce dál nesouhlasí. Uvedla to Česká televize (ČT). Šott oba nejdřív odsoudil, poté je musel osvobodit.

Předmětem stížnosti je odlišný právní názor v několika zásadních otázkách jak procesních, tak hmotně právních, sdělil televizi Šott.

Vzhledem k tomu, že Bárta i Škárka jsou už více než měsíc pravomocně nevinní, rozhodl soudce také o tom, že jim vrátí vše, co jim soud v souvislosti s případem zabavil. Bárta tak dostane zpět zajištěnou hotovost. Škárka například speciální hodinky, na které měl údajně nahrát klíčový důkaz z předání peněz u Bárty doma. Soud ale označil nahrávku za podvrh, uvedla ČT.

O stížnosti musí rozhodnout ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Pokud by podnětu vyhověl, posuzoval by ji poté Nejvyšší soud, uvedla Česká televize.

Podle původní obžaloby dal Bárta tehdejším stranickým kolegům Škárkovi 170 tisíc korun a Kristýně Kočí 500 tisíc korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve Věcech veřejných. Škárka si peníze nejen vzal, ale část z nich použil. Bárta se u soudu hájil, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

Šott v původním rozsudku z dubna 2012 vyměřil Bártovi osmnáctiměsíční podmínku za podplácení a Škárku potrestal za podvod třemi lety vězení a desetiletým zákazem činnosti poslance. I poskytování bezúročných půjček označil loni Šott za podplácení. "V žádném případě nerealizoval přátelské půjčky," uvedl Šott ve zdůvodnění původního rozsudku (více o tom najdete zde).

Loni v dubnu Šott řekl, že Škárka podle něj spáchal podvod, protože vylákal od Bárty peníze, aby ho mohl zdiskreditovat. Vedle nepodmíněného trestu odnětí svobody uložil Škárkovi zákaz výkonu funkce poslance, a to na maximální možnou dobu deseti let.

Proti Šottovu rozsudku se odvolali Bárta, Škárka i státní zástupkyně. Odvolací Městský soud v Praze původní verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání. Obvodní soud pak v lednu  Bártu a Škárku zprostil viny podle instrukcí městského soudu. "Máme nulový prostor k vlastnímu posouzení věci," řekl soudce Jan Šott (více zde).

,

Video