Naprostá většina průmyslové zóny v Holešově zeje prázdnotou, mezi investory je...

Naprostá většina průmyslové zóny v Holešově zeje prázdnotou, mezi investory je o ni mizivý zájem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Začal soud s kritikem holešovské zóny. Nové vedení kraje chystá smír

  • 7
Soudní líčení, které se zabývalo žalobou Zlínského kraje na hydrogeologa Zdeňka Vacka, bylo nejspíš zbytečné. Bývalé vedení kraje experta vinilo, že kritikou průmyslové zóny v Holešově v posudku překazil příchod investora. Odborník považuje žalobu za absurdní. Noví krajští lídři zřejmě žalobu stáhnou.

Líčení ve sporu kraje s hydrogeologem odročila soudkyně Okresního soudu v Kroměříži na březen. Ve skutečnosti však může skončit už 15. ledna.

"Do té doby chci znát rozhodnutí, jestli kraj na žalobě trvá, nebo ji chce vzít zpět," rozhodla soudkyně Jana Ivánková. O tom, že kraj žalobu stáhne, mluvili už před podzimními krajskými volbami zástupci Strany práv občanů Zemanovci.

"To, že má Zdeněk Vacek naši podporu, jsme vyjádřili i tím, že jsem ho umístili na kandidátku," řekl náměstek hejtmana Lubomír Nečas.

O stažení žaloby budou krajští radní jednat v pondělí 17. prosince. "Jsem přesvědčený, že to projde. Dostal jsem příslib hejtmana," uvedl pro MF DNES Nečas.

Žaloba chce po Vackovi 82 tisíc korun

Případ se týká Vackova odborného posudku ke strategické průmyslové zóně Holešov. "Je tam silný zdroj pitné vody a stojí za to jej chránit," vysvětlil odborník.

Podle žaloby minulého vedení Zlínského kraje Vacek způsobil, že gumárenská společnost Mitas nekoupila pozemek a nepostavila továrnu (více zde).

Hlavní zastánce průmyslové zóny Libor Lukáš

Kraj tak přišel o více než 29 milionů za samotný pozemek. Vacek má zaplatit úroky, které by kraj získal, kdyby tuto částku dostala na účet. Za čtyři měsíce to dělá přes 82 tisíc korun.

"Už nebudeme přihlížet atakům, které nás obviňují z neschopnosti zaplnit průmyslovou zónu," zlobil se tehdejší hejtmanův náměstek Libor Lukáš z ODS, který po neúspěšných volbách skončil v opozici.

Soudkyně upozornila, že podle toho, co je ve spisu, bude mít kraj velký problém obhájit, že jednání s Mitasem byla tak daleko, že mu škoda skutečně mohla vzniknout.

"K tomu by bylo potřeba alespoň smlouvu o smlouvě budoucí, která by přesně specifikovala podrobnosti a zavazovala společnost Mitas k tomu, že pozemek skutečně koupí," uvedla Ivánková.

Mitas však podepsal pouze dokument zvaný Deklarace o porozumění. Ten znamená první krok a teprve po něm následuje například posuzování vlivu na životní prostředí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video