„On-line proces“ se nebude opakovat. Soud s Rathem proběhne bez kamer

  • 68
Ačkoliv půjde bezesporu o jednu z nejsledovanějších událostí léta a možná i roku, soud s Davidem Rathem nebude probíhat za přítomnosti kamer. Soudce Robert Pacovský je připustí pouze na začátek a následně úplný konec líčení.

Pětičlenný senát v čele s Pacovským se i přes očekávaný zájem médií rozhodl přiklonit k praxi, kterou české soudy praktikují obvykle. Tedy, že kamery budou moci pořídit záběry při zahájení líčení.

"Obrazový záznam v jednací síni bude povolen jen do chvíle, než začne čtení obžaloby, kdy kameramani a fotografové na pokyn předsedy senátu ukončí záznam a odstraní záznamovou techniku," píše se v informacích k nadcházejícímu procesu, které krajský soud zveřejnil na svých webových stránkách. Soudce totiž chce, aby se případ projednal před senátem, nikoliv před objektivy.

Novináři si tak budou moci nahrávat jednání pouze na diktafony. Zveřejnit záznam však bude možné pouze po souhlasu Pacovského. "Zveřejněním se totiž záznam stává zvukovým přenosem," vysvětlila mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová.

Soud s Bártou probíhal v "přímém přenosu"

Pacovský tak nenapodobí svého kolegu Jana Šotta, který loni rozhodoval obálkovou kauzu poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky. Ten totiž štábům povolil zaznamenávat celý průběh procesu, což bylo v Česku do té doby nevídané.

Podle Šotta totiž nebyl důvod, proč by novináře měl vyloučit. "Vyloučit veřejnost z trestního procesu lze jen výjimečně. A tady určitě nebyl žádný zákonný důvod. S tím souvisí další věc, a to jsou zvukové nahrávky a případně on-line přenos, když novináři seděli vzadu v jednací síni a ťukali si něco na noteboocích. I to bych mohl zakázat jenom z výjimečných zákonem stanovených důvodů," vysvětlil své rozhodnutí vloni v dubnu Parlamentním listům.

Trestní řád mu dává za pravdu. Vyloučit veřejnost totiž umožňuje jen ve zvláštních a konkrétních případech. "Jestliže by veřejné projednání věci ohrozilo utajované informace chráněné zvláštním zákonem, mravnost nebo nerušený průběh jednání, anebo bezpečnost nebo jiný důležitý zájem svědků," vyjmenovává zákon. O přítomnosti médií se v něm nepíše ani slovo.

Odvolací soud Šotta zkritizoval

Přesto se Šott stal terčem kritiky ze strany soudkyně Jarmily Löffelmannové. Ta se totiž zabývala odvoláními obou stran a nakonec vyhověla poslancům. "Celkově shrnuto, na rozdíl od obžaloby a názoru, který je prezentován rozsudkem nalézacího soudu, má odvolací soud zato, že celé záležitosti dal neadekvátní rozměr zájem médií a veřejnosti v důsledku na ní zúčastněných osob, jejichž chování ve stylu politického intrikaření nepodléhá trestní odpovědnosti, ale odpovědnosti před jejich voliči," konstatovala v rozsudku, kterým celý případ vrátila zpátky na začátek (více zde).

Vít Bárta a Jaroslav Škárka u soudu.

Podle Šotta však o žádnou "show" nešlo. Všichni aktéři byli na kamery zvyklí, svědkům rovněž nevadily, tudíž o vyloučení médií nemusel ani uvažovat. Opakované hlavní líčení proto letos v lednu opět probíhalo za přítomnosti televizí. Tentokrát už však dopadlo lépe pro oba obviněné poslance.

Vázán právě verdiktem Městského soudu v Praze, Šott zprostil jak Bártu, tak Škárku viny. Šott však řekl, že se s právním posouzením věci Městským soudem neztotožňuje, ale že musí respektovat to, jak rozhodl. "Trestní řízení se zastavilo před branami politiky," prohlásil (o osvobozujícím rozsudku si můžete více přečíst zde).


Video