Vrchní soud v Praze potvrdil, že architekt Marek Řičář chtěl podvádět při žádosti o dotace.

Vrchní soud v Praze potvrdil, že architekt Marek Řičář chtěl podvádět při žádosti o dotace. | foto: Lenka Nejezchlebova, iDNES.cz

Soud potvrdil, že uprchlý svědek z kauzy Budišov čachroval s dotacemi

  • 5
Pražský vrchní soud potvrdil, že klíčový svědek v kauze Budišov Marek Řičář při žádosti o dotaci pokusil podvést ministerstvo pro místní rozvoj. Soud architekta nepotrestal, za dostatečný považuje dřívější šestiletý trest za podobné skutky. Řičář do vězení nenastoupil a je na útěku.

"Obě dvě odvolání, jak státního zástupce, tak naše byla zamítnuta. Zůstává v platnosti rozsudek, který vynesl soud prvního stupně," řekla iDNES.cz Řičářova advokátka Anna Burdová.

Řičář se podle policie snažil na ministerstvu pro místní rozvoj v roce 2005 vylákat peníze na fiktivní projekty, když v žádostech o dotace uvedl nepravdivé údaje a nechal vyrobit smyšlené smlouvy a další dokumenty. Úřad mu ale nakonec žádné peníze nevyplatil.

Vrchní soud potvrdil lednový verdikt Městského soudu v Praze. Architekt za své počínání žádný trest nedostal, soud totiž považuje předchozí potrestání za dostatečné. 

"K dokonání trestného činu nedošlo a nelze vycházet z úvah, co by se stalo, kdyby byl čin dokonán," řekl v úterý podle ČTK soudce Josef Hlaváček. Podle žalobce ale to, že státu nebyla způsobena škoda, nelze hodnotit ve prospěch obžalovaného.

Policie pátrá po Řičářovi od loňského podzimu

Řičář v roce 2011 dostal šest let za dotační podvod (více čtěte zde). Dříve vinu opakovaně popřel. Do vězení dosud nenastoupil, policie proto na něj před více než rokem vydala zatykač (záznam v policejní databázi najdete zde). "Nemám o něm žádné bližší informace. Řízení proti němu bylo vedeno jako proti uprchlému. Probíhá po něm pátrání," doplnila Burdová.

Architekt figuroval jako jeden z klíčových svědků v kauze údajných machinacích s dotacemi EU na zámek Budišov na Třebíčsku. Na čas byl zařazen i do programu na ochranu svědků, kdy se přejmenoval na Josefa Marka.

Státní zástupce vinil exporadce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řehulku z vydírání architekta kvůli získání evropských dotací. Soud však dvojici pravomocně osvobodil.

Kvůli kauze byla před sedmi lety měsíc ve vazbě i tehdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj a současná místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. Její vina se ale neprokázala. Jourová požadovala omluvu a odškodné, Ústavní soud však před třemi týdny rozhodl, že je její nárok promlčený (více čtěte zde).


Video