Soud řeší daňové podvody za 800 milionů, policie zajistila i letadlo

  • 54
Městský soud v Praze začal v pátek projednávat daňové podvody, při kterých stát přišel o víc než 800 milionů korun. Policie v této kauze již dříve zajistila i soukromé letadlo. Podle státního zástupce se na krácení daně či praní špinavých peněz podílelo osm lidí. Mezi obžalovanými je i Antonín Michal, syn manžela Heleny Vondráčkové.

Eduard Vít a jeho nejbližší spolupracovník Antonín Michal podle obžaloby dováželi do České republiky pohonné hmoty v objemu milionů litrů, platili ale jen zlomek daně, kterou podle zákona platit měli. Pomáhalo jim v tom dalších šest lidí, kteří působili například jako prokuristé účelově zřízených firem.

Tyto firmy si podle obžaloby zboží naoko předávaly mezi sebou a v daňových přiznáních pak zjednodušeně řečeno svalovaly povinnost platit daň jedna na druhou. Za to jsou Vít, Michal a ještě další obžalovaní Zdeněk Kuta a Adolf Klapka viněni také z legalizace výnosů z trestné činnosti.

„Toto počínání nelze označit jinak než jako daňové podvody, přičemž dva hlavní obžalovaní, Vít a Michal, způsobili státu škodu ve výši 813 milionů korun,“ řekl redakci iDNES.cz státní zástupce Miloš Klátik. Vzhledem k výši škody jim za to hrozí až desetiletý trest.

Na trestné činnosti, která začala v roce 2010, se podle obžaloby podíleli ještě Roman Hüttner, Bořivoj Navrátil, Jan Šafář a Josef Vosmík. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Policie se případem začala zabývat před šesti lety a před pěti lety padla první obvinění. V roce 2013 zveřejnilo Vrchní státní zastupitelství v Praze zprávu, že vyšetřovatelé zajistili v této kauze i letoun Cirrus, který se v té době nacházel v Německu (více o zajištění letadla policií čtěte zde).

Podle Klátika si obžalovaní pořizovali z nelegálně získaných peněz i luxusní auta a domy, případně z nich financovali své další podnikání, například obchodování s auty a výstavbu nemovitostí. Vrchní státní zastupitelství škodu předběžně vyčíslilo na 1,25 miliardy. Klátik tuto výši v pátek nepotvrdil s vysvětlením, že u jednotlivých obžalovaných sice údajná škoda dosahuje stamilionových či desetimilionových částek, nelze je ale prostě sčítat.

Obhájci obžalovaných vinu svých klientů odmítají. Zpochybňují zejména znalecký posudek, který nechala udělat policie, a který podle nich nebere v úvahu to, jak je konstruována daň z přidané hodnoty. Jeho autoři prý vytrhují jednotlivé části podnikání obžalovaných z kontextu.

Soudkyně Monika Křikavová rozplánovala hlavní líčení až do prosince. Již v dubnu by měly být vyslechnuti ti obžalovaní, kteří výpověď neodmítli.

,

Video