Pavel Blažek, předseda vyšetřovací komise, která řeší reformu policie....

Pavel Blažek, předseda vyšetřovací komise, která řeší reformu policie. (18.8.2016) | foto: František Vlček, MAFRA

Únik informací je neprokazatelný, říká Blažek. Žalobce tvrdí opak

  • 63
O takzvanému „brutálním úniku informací“ z policejního vyšetřování nejsou důkazy. Řekl to předseda sněmovní vyšetřovací komise Pavel Blažek poté, co poslanci v úterý vyslechli žalobce z olomouckého vrchní státního zastupitelství Petra Šeredu a Jarmilu Ošlejškovou. Státní zástupce Šereda naopak trvá na tom, že informace od policie nepochybně unikaly.

Před úterním zasedáním komise její předseda Pavel Blažek (ODS) řekl, že hlavním tématem bude obvinění z takzvaného „brutálního úniku informací“. „Nás bude zajímat, jakým způsobem probíhalo vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), které dozorovalo státní zastupitelství v Olomouci. Ukázalo se, že tam jsou zásadní chyby, a nás zajímá, kdo za to může,“ nastínil Blažek.

V případu zmanipulovaných zakázek na informační systémy bylo obviněno 27 lidí a dvě firmy. Trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun. Bývalý detektiv již neexistujícího Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek v minulosti v souvislosti s toto kauzou nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálního úniku informací“.

Z dosavadního vyšetřování komise však vyplynulo, že zprávy o úniku informací nebyly pravdivé a že nikdo z okolí Tuhého neposílal varovnou SMS o chystaném zásahu protikorupční policie.

Minulý týden poslanci vyslýchali bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu a vyšetřovatele GIBS Milana Vaculíka, který údajný únik informací z okolí policejního prezidenta vyšetřoval. Z výpovědi Vaculíka vyplynulo, že během vyšetřování se stala chyba, kterou přebraly další orgány (více zde).

Chyba nebyla fatální, informace unikaly, tvrdí žalobce

Že se chyba skutečně stala, v úterý po svém výslechu potvrdil i Petr Šereda, který na olomouckém státním zastupitelství působí jako ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Nebyla však podle něj fatální. O případu mediálně známé SMS řekl, že je to jednotlivost vytržená z kontextu.

Boj o reformu policie

„Já jsem přesvědčen, že to na podstatě té věci nic nemění. To, že došlo k úniku informací a jakým směrem se to prověřování ubíralo, na tom to nic nemění. Je nepochybné, že tam k úniku informací došlo a musím se důrazně ohradit proti tomu, že by to vyšetřování bylo vedeno nějakým tendenčním způsobem,“ uvedl Šereda.

S tím nesouhlasil předseda komise Blažek. Podle něj správné vyšetřování skončí tak, že podezřelý skončí u soudu a někdo bude odsouzen. „Nikoliv, že se do médií sděluje, kdo všecko je podezřelý, a nakonec se ta věc odloží. To považuji za příklad naprosto nesprávného vyšetřování a komunikace s veřejností,“ míní Blažek.

Nemají důkazy, žalobci se míchali do politiky, říká Blažek

Před komisí po Šeredovi vypovídala jeho kolegyně z olomouckého vrchního zastupitelství Jarmila Ošlejšková, která ale poté mezi novináře nepřišla. „Žádný brutální únik informací v tom vyšetřování, ani obnoveném, potvrzen nebyl. Myslím, že i vzhledem k uplynulé době se už něco takového ani prokázat nedá, i pokud to existovalo,“ shrnul Blažek úterní výslechy.

„Pokud pan Komárek (bývalý detektiv ÚOOZ) a pan Komár (zaměstnanec olomouckého zastupitelství, který čelí kárné žalobě kvůli informování médií) zamýšleli svým mediálními prohlášeními to, že zamezí policejní reformě, tak z taktického hlediska udělali podle mého názoru obrovskou chybu, protože řekli některé výroky, které podle mého názoru nikdy neprokáží,“ řekl novinářům předseda komise. Jejich prohlášení podle něj „zbytečně rozbouřila politickou scénu“.

„Je obrovská chyba, že se to takto řeklo médiím a teď to nejsou s to prokázat orgány činné v trestním řízení. To je věc, která se stát neměla,“ prohlásil Blažek.

Podle Blažka tímto případem utrpěla pověst státních zástupců a může zbrzdit i přijetí nového zákona o státním zastupitelství. „Spíš vznikají otázky, aby se státní zástupci věnovali tomu, čemu mají...a aby se nemíchali do politiky, což v tom červnu jednoznačně udělali, nebojím se říct hloupým způsobem, který poškodí státní zástupce jako celek,“ řekl předseda komise. Dodal, že nyní se komise bude opět naplno věnovat samotné reorganizaci policejních útvarů.

Úterní zasedání komise bylo již dvanáctým. Prozatím je naplánováno už pouze závěrečné setkání komise, které bude 8. prosince. K němu jsou předvoláni policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video