Tomáš Pitr na snímku z prosince 2006

Tomáš Pitr na snímku z prosince 2006 | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Snaha o vydání Pitra už stála statisíce, do Česka se ho dostat nedaří

  • 22
Snaha o vydání zadrženého podnikatele Tomáše Pitra stála Českou republiku už statisíce korun. Jen za úřední překlad materiálu k vydání odsouzeného podnikatele zaplatilo ministerstvo spravedlnosti 316 tisíc korun. Švýcarsko ale zatím Pitra nepustí. Navíc se v Česku vleče případné obnovení procesu.

Švýcaři Tomáše Pitra uvěznili na základě mezinárodního zatykače. Pitr byl totiž v Česku odsouzen na pět let za daňové delikty. Navíc se loni v dubnu přidalo pravomocné odsouzení za podezřelé obchodování s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny, celkem si má v Česku odsedět šest let.

České ministerstvo spravedlnosti nevede žádnou agendu, z níž by byla zřejmá celková částka, kterou už vynaložilo na vydávací řízení. Například "na Pitra" si platí patnáct specialistů, kteří mají na starost ale třeba také kauzu Radovana Krejčíře.

Některé částky na administrativu jsou ale dohledatelné. "Náklady na úřední překlad obsáhlého extradičního materiálu činily celkem 316 361 Kč s DPH," sdělila serveru Týden.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Na služební cesty za Pitrem podle ní čeští úředníci nelétali.

Pitrův advokát Jan Křivánek serveru Týden.cz řekl, že pokud by byl jeho klient propuštěn, stalo by se tak spíše na základě obnovení procesu. Švýcarsko totiž nemá stanovenou žádnou maximální délku takzvané extradiční vazby. (čtěte Není důvod k propuštění Pitra, vzkázali Švýcaři)

"Pokud by byla nařízena obnova procesu, pak by samozřejmě velkou šanci na propuštění měl," tvrdí Křivánek.

O obnovení procesu Pitrova daňového deliktu dosud není rozhodnuto. Odsouzenému podnikateli dal loni šanci Nejvyšší soud, jenže pak měsíce trvalo vypracování nového znaleckého posudku a řízení, plánované na 16. srpna, se konat nebude kvůli zaneprázdněnosti jednoho z účastníků.

Proces také zpochybňuje kárná žaloba, kterou podal předseda pražského městského soudu Jan Sváček. Soudce Petr Novák totiž podle Sváčka před posledním jednáním radil klíčové svědkyni, jak má vypovídat a na co se má připravit. Žalobou se zabývá Nejvyšší správní soud. (čtěte Pitrův soudce vzkázal svědkyni, jak má vypovídat)

Je ovšem také možné, že se Pitr dostane z komfortního švýcarského vězení v Churu na kauci dříve, než se české soudní tahanice vyřeší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video