Bakterie E. coli pod mikroskopem

Bakterie E. coli pod mikroskopem | foto: Profimedia

Smrtící střevní nákazu vyvolává agresivnější kmen bakterie, míní vědci

  • 40
Mikrobiologové z univerzity v německém Göttingenu rozluštili genetické informace smrtící bakterie E. coli. Nemoc podle nich nezpůsobuje kmen EHEC, ale nový, daleko agresivnější kmen označovaný jako EAEC. Bakterie mezitím zabila dalšího Němce a celkový počet obětí se vyšplhal na 38.

Vědci se dosud domnívali, že zabijácká bakterie, která má na svědomí zřejmě největší epidemii svého druhu na světě, útočí na zažívací ústrojí člověka enterohemoragickou E. coli (EHEC).

Nyní však přišli s tvrzením, že nemoc způsobuje enteroagregativní E. coli (EAEC), tedy jiný kmen té samé střevní bakterie. Oba kmeny se od sebe odlišují mechanismem, jímž působí na buňky ve střevech.

Nový kmen je daleko agresivnější

Němečtí vědci to zjistili rozborem krve dvou pacientů z Hamburku. Více než 96 procent zkoumaného genetického materiálu z tohoto města se podle nich shoduje s kmenem EAEC. Ten je ale daleko agresivnější než původní EHEC.

Němci si častěji myjí ruce

Podle aktuálního průzkumu magazínu Stern se většina Němců domnívá, že jejich úřady boj s nemocí nezvládly. Podle 23 procent byl postup orgánů vyloženě špatný, dalších 35 procent ho hodnotilo o něco pozitivněji jako "méně dobrý". Stejné množství respondentů ho naopak označilo za dobrý, a čtyři procenta dokonce za velmi dobrý.

Většina dotazovaných také přiznala, že přestala jíst některé druhy zeleniny, o nichž se uvažovalo jako o možných zdrojích nákazy, jako byly okurky, rajčata a salát. Jejich konzumace se nyní znovu pomalu vrací k normálu. K častějšímu mytí rukou epidemie přiměla podle průzkumu 40 procent Němců.

Autor: ČTK

"Tyto výsledky nám dovolují učinit důležité závěry, proč je bakterie řádící zejména v severním Německu tak agresivní," prohlásil vedoucí göttingenské laboratoře pro analýzu genomu Rolf Daniel.

Smrtící nákaza, která se projevuje krvácivými průjmy, už si mezitím v Německu vyžádala sedmatřicátou oběť. V Hamburku zemřel devadesátiletý muž. Spolu s jedním úmrtím ve Švédsku už tak celkový počet obětí nebezpečné střevní bakterie vystoupal na 38.

Onemocnění slábne, ale mrtvé si ještě vyžádá

Podle berlínského Institutu Roberta Kocha se sice E. coli už nakazilo 3 244 lidí, ale počty infikovaných oproti předchozím dnům stoupají výrazně pomaleji. Odborníci přesto varují, že si onemocnění ještě nějaké obětí vyžádá.

Experti také stále pátrají po zdroji nákazy. Zatím posledním podezřelým jsou klíčky brokolice, česneku nebo pálivých papriček. Vědci tak omilostnili původně hlavní podezřelé - okurky, rajčata i salát. (více čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video