Smrt v dole: šest obvinění

Kladno - Půl roku po smrtelném výbuchu v libušínském Dole Schoeller na Kladensku, při němž zahynuli čtyři horníci, obvinili vyšetřovatelé šest lidí. "Vyšetřování potvrdilo, že tragická událost se loni v listopadu stala kvůli porušení pravidel odvětrávacího systému," řekla mluvčí kladenské policie Kateřina Varhulíková. Obvinění jsou ti pracovníci, kteří byli odpovědní za dodržování technologie ražby.

Vyšetřovatel jim přičítá trestné činy obecného ohrožení. Za ně stanoví paragrafy trestního řádu až desetileté vězení.

Jaká místa obvinění přesně zastávali, odmítla policejní mluvčí říci. Zástupci odborové organizace dolu však uvedli, že mezi prvními obviněnými za listopadovou tragédii jsou předáci a revírníci směn, které v oblasti výbuchu působily.

"Pevně doufám, že policie nezapomene ani na vedoucí pracovníky, kteří rovněž nesou svůj díl zodpovědnosti. To je spravedlnost," řekl člen závodního výboru Dolu Schoeller Pavel Holänder.

Obvodní báňský úřad v Kladně, který tragédii od počátku vyšetřuje, potrestal už počátkem dubna těžební společnost milionovou pokutou. Rozhodnutí dosud není pravomocné a firma se může odvolat.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Příčinou důlního neštěstí
bylo vadné odvětrávání
"Vzhledem k tomu, že si neštěstí vyžádalo čtyři lidské životy, dali jsme společnosti pokutu v maximální výši," uvedl předseda úřadu František Hrubant.

Pracovníci úřadu vedou kvůli porušení předpisů správní řízení ještě s dalšími devatenácti zaměstnanci dolu. Výše pokuty či trestu v jejich případě však zatím nebyla stanovena.

Vedení společnosti Českomoravské doly, pod niž Schoeller patří, nechtělo obvinění zaměstnanců ani uloženou pokutu komentovat.

"V případě pokuty ještě neskončila zákonná lhůta řízení. Navíc dosud není rozhodnuto, jak se společnost zachová," řekl mluvčí Českomoravských dolů Radek Chalupa. Vedení společnosti považuje obvinění zaměstnanců dolu za jejich osobní věc.

Tragédii na Schoelleru způsobilo nečekané vyhoření metanové směsi v jedné ze šachet. Báňští specialisté dospěli k názoru, že za neštěstí mohlo vadné odvětrávání a pravděpodobně jiskra ze zapalovače, jímž zcela proti předpisům někdo pod zemí škrtl.

Tragédie urychlila útlum těžby na Kladensku, protože báňský úřad zařadil doly v této oblasti do kategorie těch, jež jsou kvůli plynům velmi nebezpečné. Nařízená opatření by pak dobývání uhlí ještě prodražila.

Českomoravské doly proto těžbu na Kladensku zrušily a propustily jedenáct set zaměstnanců. Většina odejde do konce letošního června.

,

Video