Boris Berezovskij | foto: Reuters

Berezovskij sebevraždu nespáchal, spekuluje manželka Litviněnka

  • 7
Manželka zesnulého agenta ruské tajné služby Alexandra Litviněnka Marina tvrdí, že Boris Berezovskij nespáchal sebevraždu. Tým britských vyšetřovatelů také vyvrátil původní spekulace o otravě radioaktivním materiálem a možné násilné smrti.

 Marina Litviněnková v rozhovoru pro server telegraph.co.uk uvedla, že se se zesnulým Berezovským setkala před několika týdny. Litviněnková tvrdí, že měl tehdy dobrou náladu a nic nenasvědčovalo tomu, že by chtěl spáchat sebevraždu. Její spekulace potvrzuje i fakt, že Berezovskij nenechal žádný dopis na rozloučenou.

Můj život ztratil smysl, říkal prý Berezovskij

"Z mého pohledu mi nepřipomínal člověka plánujícího sebevraždu. Když jsem s ním mluvila naposledy, přišlo mi, že se jeho nálada oproti minulým letům zlepšila. Dokonce se mě ptal I na mého syna," popisuje své setkání s Berezovským Litviněnková. Ta připomněla, že proslulý ruský miliardář byl v posledních letech pod velkým tlakem, ale i tak se nebál vyjadřovat své politické postoje otevřeně a přímo.

Britská policie poodhalila také několik dalších detailů z prošetřování Berezovského smrti. První podezření prý pojal člen Berezovského ochranky poté, co se mu jeho zaměstnavatel více než čtyřiadvacet hodin neozval. Vydal se tedy do Berezovského rezidence v britském hrabství Berkshire.

Boris Berezovskij

Boris Berezovskij byl ruský matematik a podnikatel židovského původu. V 90. letech 20. století se stal miliardářem, jedním z nejbohatších Rusů. Berezovskij, který měl rovněž vazby na představitele politických elit, tak byl v této době jedním z nejvlivnějších mužů veřejného života v Rusku. Podnikal v oblasti automobilového průmyslu, televizního vysílání a ropného průmyslu. Během privatizace na přelomu 80. a 90. let ovládal podíly v několika bankách, ropných a leteckých společnostech a především v médiích (televize ORT a TV6).

Zdroj: Wikipedia

Tam v koupelně zamčené zevnitř objevil jeho tělo. Na místě činu policie nenalezla žádnou krev a nic prý nenasvědčuje ani tomu, že by bývalý ruský miliardář zemřel násilnou smrtí, píše server independent.co.uk.

Stopy radiace policie nenašla

Vyšetřovatelé už v neděli večer vyvrátili spekulace o možné otravě radioaktivním nebo biologickým materiálem. Podle mluvčího policie byla přítomnost specialistů pouze preventivním opatřením, které mělo hned zpočátku zamezit šíření spekulací o jedné z možných příčin smrti ruského bohatýra.

Berezovskij získal v Británii politický azyl v roce 2003 a od té doby se stal i terčem několika útoků, byť spíše v prvních letech své emigrace. Podle řady známých citovaných v britských médiích byl oligarcha v poslední době ve špatném psychickém stavu, a to zvláště kvůli prohraným soudním bitvám.

V roce 2011 totiž přišel o více než 100 milionů liber (přes tři miliardy korun) při rozvodovém řízení, loni zase soud zamítl jeho žalobu o tři miliardy liber (přes 90 miliard korun) proti taktéž ruskému majiteli fotbalového klubu Chelsea Romanu Abramovičovi, kterého Berezovskij nařkl z vydíráni při sporu o prodej akcií ruské ropné společnosti Sibněfť. Berezovskému zůstal jen účet za právnické a soudní náklady v řádu desítek milionů liber.

Podívejte se na záběry z vyšetřování smrti Berezovského.

23. března 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video