Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010)

Prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010) | foto: AP

Duma schválila odzbrojovací smlouvu START, sníží počet jaderných zbraní

  • 2
Dolní komora ruského parlamentu ratifikovala rusko-americkou odzbrojovací smlouvu START, která počítá s tím, že v příštích sedmi letech obě velmoci sníží své jaderné arzenály přibližně o třetinu. Americký Senát smlouvu ratifikoval už před Vánocemi.

V Rusku na rozdíl od Spojených států musejí smlouvu schválit obě parlamentní komory, tedy po poslancích Státní dumy se vysloví ve středu ještě senátoři z Rady federace. Kreml má obě komory pod kontrolou.

Ve Státní dumě, která má 450 členů, hlasovalo pro ratifikaci smlouvy 350 poslanců, 96 bylo proti, jeden se zdržel.

Smlouva, kterou loni v dubnu v Praze podepsali prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama, dává Rusku a Spojeným státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu.

Počet hlavic má klesnout na 1 550 z dosavadních 2 200. Počet rozmístěných nosičů, tedy ponorek, letadel a raket, klesne na 700. Nová smlouva rovněž umožňuje vzájemné kontroly jaderných arzenálů, což nebylo možné od předloňského prosince, kdy vypršela platnost původní smlouvy START.

SMLOUVA START

- obě strany se zavazují, že do sedmi let podstatně sníží počty svých strategických zbraní

- každá země smí mít maximálně 1 550 jaderných hlavic, platí také kombinovaný limit 800 kusů pro rozmístěné a nerozmístěné strategické nosiče jaderných zbraní a samostatný limit 700 kusů pro rozmístěné strategické nosiče (rakety, letadla, ponorky)

- doba platnosti smlouvy je deset let

- smlouva zahrnuje doložku o odstoupení od smlouvy a nijak neomezuje výstavbu plánovaného protiraketového štítu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video