Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Úřad zachránil načerno postavenou elektrárnu vlivného člena ODS

  • 302
Sluneční elektrárna v Moldavě na Teplicku postavená v rozporu se zákony může stát dál. I když stavbě chybí nutná výjimka z ochrany živočichů a rostlin, ústecký krajský úřad rozhodl, že povolení není třeba. Elektrárnu postavila firma Talwin, za níž stojí exsenátor a vlivný člen ODS Alexandr Novák.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) kvůli špatnému postupu úředníků zrušilo výjimku z ochrany zvláště chráněných živočichů a rostlin, kterou krajský úřad vydal firmě v září 2010.

Problémová elektrárna

Firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, i když neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem.

Kvůli tomu jí ČIŽP stavět zakázala. Firma však pokračovala, za což dostala pokutu 60 tisíc korun. Výjimky si opatřila zpětně, jedna z nich je ale nyní zrušená a firma už ji nezíská.

Elektrárnu však už v červnu 2011 stavební úřad zkolaudoval. Kromě vlivného člena ODS Alexandra Nováka byl ve firmě zainteresován i starosta Moldavy Pok.

MŽP úřadu přikázalo, aby se vydáním výjimky znovu zabýval. Krajský úřad nyní překvapivě rozhodl - nové řízení o výjimce zastavil s tím, že toto povolení už není třeba. Důvodem má být to, že elektrárna už stojí, je v provozu a hlavně zkolaudovaná.

"Žádost (o výjimku, pozn. red.) se tak stala zjevně bezpředmětnou," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková. Podle oslovených právníků je postup úřadu minimálně neobvyklý.

"Zrušením výjimky byl dán důvod pro to, aby stavební úřad mohl zahájit obnovu kolaudačního řízení," míní Vladan Brož, právník české pobočky Transparency International.

Stavba se bourat nebude

Právník Luděk Šikola spolupracující s Ekologickým právním servisem jde ještě dál. "Zmíněná výjimka je podle zákona podkladovým rozhodnutím k dalším povolením, pokud chybí, jsou navazující rozhodnutí nezákonná," uvažuje Šikola.

Kvůli chybějící výjimce se tak podle Šikoly stává stavební povolení neplatným. Dle Šikoly by bylo na místě, aby se zahájilo řízení vedoucí k odstranění stavby. K tomu se ale krajský úřad nechystá.

Elektrárnu postavila firma Talwin, kterou z půlky vlastní exsenátor a jeden z nejsilnějších zákulisních hráčů ODS Alexandr Novák, jehož soud odsoudil za převzetí 43milionového úplatku (o rozsudku čtěte zde).

Stavbu elektrárny nestandardní postupy úřadů při jejím povolování provázely od počátku. Jako první vyšel vstříc Talwinu magistrát v Teplicích, který před počátkem stavby firmu neinformoval o nutnosti získat výjimky z ochrany přírody, ačkoliv měl.

Firmě hrozí pokuta od inspekce

Elektrárna totiž stojí v oblasti Natura 2000, jejíž ochranu nařizují Česku evropské směrnice. "Magistrát města Teplice se dopustil zásadního pochybení," psala ve svém posudku zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která se případem zabývala (o posudku více zde).

Nejvíc chyboval stavební úřad v Duchcově, který v srpnu 2009 vydal nezákonně stavební povolení. Moldava neměla - a stále nemá - územní plán, který je přitom k vydání povolení nutný. "Z jednání úředníků byla vyvozena pracovněprávní opatření," reagovala na posudek Seitlové tajemnice úřadu v Duchcově Renata Kounovská.

Výstavbu elektrárny mohl kvůli zmíněným přešlapům ještě utnout v prosinci 2010 krajský úřad, ale prý by tím firmě vznikla újma "v nepoměru k újmě veřejnému zájmu". "Není zřejmé, co úřad považoval za újmu firmě," vytýkala Seitlová.

Proti současnému rozhodnutí krajského úřadu se na MŽP odvolalo sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, ale ve své podstatě jde jen o formální akt. Kvůli chybějící výjimce však hrozí firmě až milionová pokuta ze strany České inspekce životního prostředí. "Správní řízení o pokutě bude zahájené do konce dubna," sdělil Pavel David z inspekce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video