Slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss

Slovenský velvyslanec v Česku Peter Weiss | foto: Miroslava Cibulková, SME, SME.sk

Slovenského velvyslance v Maďarsku prý chtěli vytlačit ze silnice

  • 405
Neznámý řidič se ve čtvrtek v Budapešti pokusil vytlačit ze silnice vůz slovenského velvyslance. S odvoláním na maďarskou televizní stanici MTV o tom informovala agentura APA. Pokud se incident potvrdí, bude to už druhý útok na slovenskou diplomacii v Maďarsku v krátké době. Ve středu kdosi hodil na slovenské velvyslanectví dvě zápalné lahve.

V autě prý byli dva muži. Řidič strhl auto na velvyslancův vůz a potom mu oba začali nadávat. Podle serveru hirszerzo.hu zmiňovali i jeho národnost. Místní policie oba muže krátce poté zadržela, prohledala jim auto a vyslechla je. Později u nich ještě provedla domovní prohlídku.

Podle budapešťského policejního ředitelství by událost mohla mít něco společného i s nedávným útokem na ambasádu, uvedl server SME.sk.

"Ministerstvo zahraničních věcí tento incident nebude vůbec komentovat," řekl iDNES.cz mluvčí slovenské diplomacie Peter Stano. Sdílný nebyl ani zástupce ambasády v Budapešti, který odmítl uvést své jméno. Ten dokonce celou událost popřel. "Nic takového se nestalo. A vůbec to nebudeme komentovat," řekl iDNES.cz.

Mezi Slovenskem a Maďarskem panují v poslední době napjaté vztahy, které se vyhrotily minulý týden, když se maďarský prezident rozhodl navštívit v den výročí okupace Československa v roce 1968 v Komárně odhalování sochy svatého Štěpána. Nakonec se nedostal dál než na hraniční most přes Dunaj, Slovensko ho na své území nepustilo. - více o nedávné roztržce mezi Slováky a Maďary čtěte zde

Budova slovenské ambasády v Budapešti.

Ve středu pak přistály na dveřích slovenské ambasády v Budapešti dvě zápalné lahve. Naštěstí se ale nevznítily a nikoho nezranily. Ambasádě nezpůsobily ani hmotnou škodu. - čtěte Na slovenské velvyslanectví někdo hodil zápalné lahve

Budapešťské policejní prezidium oznámilo, že v souvislosti s tímto útokem vyslechlo dva muže z maďarské metropole. Výslech měl objasnit, zda se jeden z nich na napadení slovenského zastupitelského úřadu nepodílel, uvedla ČTK. Ambasáda prý poskytla policii videozáznam incidentu, na němž je údajně zachycen jeden z pachatelů.

Maďarský premiér Gordon Bajnai útoky odsoudil, na první polovinu září chce navrhnout společnou schůzku se svým slovenským protějškem Robertem Ficem. Řešit by s ním chtěl například sporný jazykový zákon na ochranu slovenštiny nebo nevpuštění maďarského prezidenta na Slovensko.

Útoky odsoudil i maďarský prezident a předseda slovenské strany MOST-HÍD Béla Bugár uvedl, že kupříkladu incident se zápalnými lahvemi je důkazem toho, že se slovensko-maďarské vztahy vyhrocují. Slovenský politik maďarské národnosti také upozornil na fakt, že průzkumy dokazují poměrně vysokou netoleranci Slováků vůči maďarské menšině. Na Slovensku žije přes půl milionu etnických Maďarů. Ti tak tvoří asi desetinu obyvatelstva.

Co kalí slovensko-maďarské vztahy

Vztahy zatěžuje například polemika kolem slovenského jazykového zákona. Budapešť soudí, že znevýhodňuje maďarskou menšinu na Slovensku, a obrátila se kvůli němu mimo jiné na OSN. Podle zákona musí být například všechna veřejná oznámení a tabule ve slovenštině. Sporný zákon umožňuje od září trestat prohřešky proti slovenštině pokutou až 5 tisíc eur (až 130 tisíc Kč).

Vztahům nepomáhá ani to, že se v roce 2006 stala součástí vládní koalice i nacionalistická Slovenská národní strana (SNS). Její předseda Ján Slota v minulosti proslul urážlivými výroky na adresu Maďarska.

Vztahy jitří také polovojenskou jednotka Maďarská garda, která slovně útočí na menšiny v zemi, zejména na Romy, a často podnikala pochody do romských osad. Vystupovala také proti Slovensku, Rumunsku a Srbsku, kde žije silná maďarská menšina.

Země se nepohodly ani kvůli loňskému zákroku slovenské policie proti slovenským a maďarským výtržníkům na fotbalovém zápase v Dunajské Stredě, kde žije početná maďarská menšina. Maďarská vláda ho označila za nepřiměřený a neodůvodněný. Na zásah reagovaly maďarské extremistické organizace demonstracemi před slovenským velvyslanectvím v maďarské metropoli či symbolickou blokádou hraničních přechodů na slovensko-maďarských hranicích.

Slovenský premiér Robert Fico letos v květnu obvinil předsedu opoziční Strany maďarské koalice Pála Csákyho a šéfa maďarské pravicové strany Fidesz Viktora Orbána, že ohrožují celistvost Slovenska.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video