Běženci v chorvatském městečku Tovarnik (19. září 2015)

Běženci v chorvatském městečku Tovarnik (19. září 2015) | foto:  František Vlček, MAFRA

Polský tisk chválí přijetí kvót. Němci vyhráli blitzkrieg, píší Slováci

  • 628
Slovenská média nešetří kritikou na adresu kvót, podle kterých si mají evropské země rozdělit uprchlíky. Jejich schválení je podle novinářů ukázkou arogance moci. Světová média mezitím obletěl výrok českého ministra Milana Chovance, který přijetí kvót přirovnal k neexistujícím císařovým šatům z Andersenovy pohádky.

„Němci opět ukázali východní Evropě, co je to arogance moci. Síla. A podraz. Převálcování východoevropských států na radě ministrů znamená, že Němci vyhráli svou ‚bleskovou válku‘. A malé východní státy obrali o zbytky suverenity,“ napsal ve středu komentátor slovenských Hospodárských novin Dag Daniš.

Češi se chtěli krýt za našimi zády, píše se v Polsku

Polský deník Gazeta Wyborcza přivítal, že zástupce Varšavy podpořil přijetí uprchlických kvót. "Chápu frustraci Čechů či Slováků, protože ve sporu o uprchlíky jim bylo výhodné krýt se za polskými zády," napsal komentátor liberálního listu.

Na Polsko se podle něj - na rozdíl od Česka a Slovenska - snášelo evropské kárání jako na zemi rasistů a nevděčníků, kteří rádi berou kopy evropských peněz a žádají tvrdý postoj k Rusku, ale když je třeba pomoci, tak jen rozhodí ruce.

Země už podle listu nemohlo zůstávat rukojmím českých a slovenských obav z uprchlíků. A pokud jde o Visegrád, Praha, Bratislava i Budapešť prý dobře vědí, že bez Polska nemá smysl.

"Musíme přiznat, že Polsko mělo dobrý důvod odpojit se od visegrádské solidarity," připouští i konzervativní list Rzeczpospolita. Visegrádští partneři podle komentátorky listu mnohdy nestáli na straně Polska, ale jejich solidarita končila tam, kde končily jejich výhody.

Polsko podle Daniše zradilo své partnery z visegrádské skupiny, novinář naopak chválí maďarského premiéra Viktora Orbána. Jeho země v úterý hlasovala proti kvótám, přestože měly pro Maďarsko znamenat úlevu.

Jednotlivé členské státy Evropské unie si podle původního návrhu měly přerozdělit i 54 tisíc běženců, kteří momentálně přebývají na maďarském území. Celkem se tedy podle kvót mělo po Evropě rozprostřít 120 tisíc lidí.

Maďarsko však oznámilo, že s běženci momentálně nemá problém. Přerozdělení se nakonec týká 66 tisíc migrantů z Řecka a Itálie. (více o schválení kvót čtěte zde).

Neměli jsme jít proti zdi, píše deník SME

Hlasování o kvótách je podle komentátora Hospodárských novin jedním z nejvážnějších zásahů do státní suverenity malých zemí od druhé světové války. „Rozhodnutí o tom, komu otevřeme dveře a jaké zde budeme mít menšiny, již nemají být v našich rukou,“ píše ve svém textu.

„Kolik cizinců si pozveme k sobě domů, to je záležitost, o které má rozhodovat domácí pán a nikdo další,“ píše v deníku SME komentátor Peter Schutz. Situace v EU v souvislosti s přílivem uprchlíků je podle listu ovšem kritická a požadavek na převzetí části břemena byl korektní.

„Slovensko ve finále už nemělo jít proti zdi. Jen zvýraznilo strategickou porážku i škody reputace, protože pozici na Západě sotva někdo pochopí,“ soudí novinář.

Císař je nahý, prohlásil Chovanec. Citují ho až v Indonésii

Na stránky předních světových médií po úterním hlasování pronikl výrok českého ministra vnitra Milana Chovance. Na Twitteru prohlásil, že při úterním hlasování prohrál zdravý rozum a Evropa brzy zjistí, že císař je nahý. Uprchlické kvóty tak přirovnal k neexistujícím šatům ze staré pohádky Hanse Christiana Andersena.

22.září 2015 v 17:39, příspěvek archivován: 23.září 2015 v 10:24

Velmi brzy zjistíme, že císař je nahý. Dnes prohrál zdravý rozum! :-(

Pohádka o nových šatech pro císaře vyšla poprvé roku 1837 v dánské Kodani. Panovník v ní chodí po městě nahý, neboť mu podvodní tkalci namluvili, že jeho nový oděv je neviditelný pro hlupáky. Císař ani jeho ministři neexistující šaty pochopitelně nevidí, avšak předstírají, že ano. Nechtějí totiž zpochybnit, že jsou těmi pravými do vysokých vládních funkcí.

Kvóty nefungují ani v Německu

Bavorský premiér Horst Seehofer za postoj k přílivu migrantů zkritizoval kancléřku Angelu Merkelovou. Svými výroky podle něj běžence vlastně vyzvala, aby z Maďarska vyrazili k německým hranicím a ignorovali evropská azylová pravidla.

Seehofer také uvedl, že spravedlivé rozdělování běženců nefungují ani uvnitř Německa a že je Bavorsko přílivem přistěhovalců přetěžováno.

Většina běženců překračuje německé hranice právě v Bavorsku a jejich rozdělování mezi ostatní spolkové země jde pomalu (o tom, jak funguje rozdělování běženců po Německu, čtěte zde).

Andersenův příběh je velmi populární, zná ho prakticky celý svět a dočkal se překladu do více než stovky jazyků. Narážka na klasické literární dílo proto neunikla pozornosti světových novinářů. Redaktory britské BBC zaujala Chovancova poznámka natolik, že z ní udělali mezititulek svého článku.

Citace z ministerského tweetu se objevila i v dalších médiích, využil jí například seriózní britský deník Financial Times nebo rádio Svobodná Evropa. Díky zpravodajským agenturám se však Chovancův výrok dostal až na druhý konec světa, našli jej třeba čtenáři indonéského serveru Jakarta Globe.

Brity zaujal i Sobotka, Evropa se podle něj zesměšní

Britský deník The Independent si všiml také varování českého premiéra Bohuslava Sobotky, který před úterní schůzkou řekl, že jakákoli snaha o vnucení schématu pro rozdělení uprchlíků může skončit zesměšněním Evropské komise a vlád, které tuto myšlenku podpořily.

Někteří vysocí evropští představitelé podle The Independent po týdnech vyjednávání kolem přistěhovalecké krize dávají stále více najevo podrážděnost. „Je to to nejhorší, co jsem v rámci řešení evropských otázek zažil za posledních více než 20 let,“ citoval list nejmenovaného vysokého diplomata.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video