Robert Fico (15. března 2010)

Robert Fico (15. března 2010) | foto: ČTK

Slováky a Maďary rozdělil další spor. Tentokrát o dvojí občanství

  • 71
Slovenský premiér Robert Fico naznačil, že pokud by Maďaři žijící na Slovensku přijali maďarské občanství, mohli by ztratit to slovenské. Reagoval tak na snahu vznikající maďarské vlády prosadit zákon o dvojím občanství pro Maďary. Chystané právní úpravy označil za bezpečnostní riziko pro Slovensko.

O zákon, který by umožnil Maďarům žijícím v zahraničí získat maďarské občanství, usiluje nová vznikající pravicová maďarská vláda. Slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka o něm ve středu informoval jeho budoucí maďarský protějšek János Martonyi.

Bratislava pak povolala ke konzultacím svého velvyslance z Budapešti, což v diplomacii obvykle signalizuje zhoršení vztahů mezi státy. "Toto je vážné bezpečnostní riziko," prohlásil dnes Fico. Přijetí maďarského občanství na základě nového zákona by mohlo mít podle něj pro zájemce vážné důsledky.

Rumunsko

V Rumunsku, kde žijí téměř dva miliony Maďarů, nevzbuzuje zatím připravovaný zákon velkou pozornost. Předák Demokratické liberální strany (PD-L) v Kluži, která podporuje prezidenta Traiana Baseska, Daniel Buda však vyslovil znepokojení, aby udělování dvojího občanství nepodnítilo diskuse o obnovení Velkého Maďarska.

Kromě ztráty slovenského občanství by noví maďarští občané například nemohli pracovat v bezpečnostních složkách, naznačil. Bratislava ho také hodlá předložit k posouzení vysokému komisaři Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) pro menšiny.

Ve stopách Česka?

Fico také odmítl aroganci, s níž to podle něj bylo slovenské straně oznámeno, i to, aby se tak stalo bez jakýchkoli konzultací. Tento krok slovenský premiér považuje za egoistický, arogantní a nebezpečný postup Orbánovy strany Fidesz, která zvítězila v nedávných volbách.

Slovenské zákony v současnosti lidem umožňují mít dvojí státní občanství. Fico dnes ale dál neupřesnil, na základě jakých právních úprav by mohli slovenští Maďaři o slovenské občanství přicházet. Podle slovenské ústavy není možné nikomu odejmout státní občanství bez jeho vůle.

Fico zřejmě považuje za určité vodítko budoucího postupu na Slovensku českou legislativu. Řekl, že v Česku platí právní úprava, podle níž občan, který získá občanství jiného státu, ztrácí státní občanství České republiky.

Slovensko-maďarské neshody zasáhnou do voleb

Na Slovensku žije přibližně půl milionu lidí maďarské národnosti. Nový spor mezi Bratislavou a Budapeští vypukl měsíc před parlamentními volbami na Slovensku. Fico připustil, že maďarsko-slovenské neshody mohou mít vliv na předvolení dění na Slovensku.

János Martonyi už včera odpověděl, že výhrady slovenské diplomacie chápe. Chystanou normu ale obhajoval. "Na základě tohoto zákona nikdo nedostane přímé občanství. Dostane jen možnost, když o to požádá," poznamenal. Dodal, že zahraniční Maďaři, kteří tak učiní, nebudou muset mít na území Maďarska trvalé bydliště.

sPORY MEZI SLOVENSKEM A MAĎARSKEM

Možnost získat maďarské občanství nyní mají všichni Maďaři na světě kromě těch, kteří žijí v okolních zemích. Přijetím zákona se podle budoucího šéfa diplomacie zruší diskriminace Maďarů žijících v sousedních státech. Martonyi naznačil, že zahraniční Maďaři s dvojím občanstvím se nebudou moci účastnit maďarských voleb, pokud nebudou mít v Maďarsku trvalý pobyt.

Legislativní změnou by se měl zabývat maďarský parlament na svém prvním zasedání, které je naplánováno na pátek. Podle Martonyiho však parlament přijme zatím jen usnesení, samotný zákon bude schválen později. Nepředpokládá se ale, že by neprošel, vládní strana Fidesz totiž ve volbách získala v parlamentu ústavní většinu.

Komplikované slovensko-maďarské vztahy

Slovensko má se svým jižním sousedem tradičně komplikované vztahy. Ty se zhoršily v roce 2006 po nástupu vlády socialisty Roberta Fica, který do koalice přibral populistickou Slovenskou národní stranu. Na Slovensku s pěti miliony obyvatel, kde žije asi půlmilionová maďarská menšina, jsou vztahy mezi Slováky a Maďary citlivým tématem.

Nový spor měsíc před slovenskými parlamentními volbami zřejmě vztahy opět zhorší. Neshody také vyvolává podpora Budapešti Maďarům v okolních zemích. Zájmy maďarské menšiny na Slovensku zastupují Strana maďarské koalice (SMK) a Most-Híd. Právě se šéfem SMK Pálem Csákym se ve středu Martonyi setkal a přislíbil mu před červnovými parlamentními volbami podporu Fideszu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video