Slavná Dolly má artritidu

Slavná Dolly, první vyklonovaná ovce na světě, onemocněla artritidou. Tato choroba kloubů není u ovcí vzácností, ale fakt, že se objevila u Dolly, která se narodila v roce 1996, v nezvykle nízkém věku, vzbuzuje podezření. Vyvolalo to obavy, že by mohlo jít o genetickou vadu způsobenou právě klonováním.

Profesor Ian Wilmut z Rosslinova institutu v Edinburghu, jehož tým Dolly před pěti lety vyklonoval, upřesnil, že ovce má artritidu v levé zadní noze.

"To, že Dolly má problémy v tomto relativně mladém věku, naznačuje, že s klonováním mohou být nějaké problémy," přiznal Wilmut pro rádio BBC.

Podle něho je ale předčasné dělat v případu konečné závěry. Vědec vyzval biofarmaceutické společnosti, které se klonováním zabývají, ke sdílení informací o zdravotním stavu naklonovaných zvířat. Jen tak se podle něho bude moci prozkoumat, jestli se zde vyskytují nějaké podobnosti.

Přečtěte si glosu Martina Komárka

Klonovat se začalo už v 19. století

Vajíčka i spermie se dají nahradit

"Už víme, že v době narození naklonovaných zvířat dochází k jejich neobvyklým úmrtím," uvedl Wilmut. "Nyní se musíme zaměřit na to, zda onemocnění jako artritida, která je dosud spojována s vyšším věkem, je normální nebo zda se podmínky pro vznik tohoto onemocnění nějak změnily," dodal.

Klonování je velice dynamickou oblastí lékařského výzkumu. Tento týden několik soupeřících týmů oznámilo, že naklonovaly prasata, jejichž orgány by se daly využít pro transplantace u lidí. Podívejte se na jejich fotografii.

Nejde o první naklonovaná prasata v historii, avšak odborníci z jejich orgánů odstranili zvláštní gen, který v těle člověka vyvolával odmítavou reakci. Prasečí ledviny, srdce a další orgány by mohly vyřešit nedostatky těchto orgánů pro transplantace a představují potenciální miliardové zisky pro firmy, které budou mít na tomto výzkumném poli úspěch.

Někteří vědci se dokonce domnívají, že nevyhnutelnou realitou se v budoucnu stane i klonování lidí. Může jít jak o reproduktivní klonování, které umožní neplodným párům stát se rodiči nebo léčebné klonování s cílem vytvořit embrya, která budou použita jako zdroj kmenových buněk.

Klonování má také řadu odpůrců. Sdružením na ochranu zvířat je onemocnění Dolly vodou na mlýn jejich kritice. Vyzývají vědce, aby s experimenty přestali.

"Myslím na ty stovky ostatních klonovaných ovcí, které se narodily se zdeformovanými srdci, plícemi a ledvinami. Několik dní bojovaly o život a potom buď samy dodýchaly nebo byly utraceny," prohlásil Joyce De Silva, šéf organizace na ochranu zvířat "Compassion in World Farming" pro rádio BBC. "To je to, o čem je klonování," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video