Ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán na koaliční radě (22. června 2016) | foto: Petr Topič, MAFRA

Šlachta nebude moci mluvit o utajovaných věcech, připustil Pelikán

  • 220
Až ve čtvrtek odpoledne Robert Šlachta, který končí v čele protimafiánského útvaru ÚOOZ kvůli reorganizaci policie, přijde na jednání bezpečnostního výboru Sněmovny, nebude moci být k poslancům tak otevřený, jak by chtěl. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO po jednání špiček koalice řekl, že by ho musela zbavit mlčenlivosti celá Sněmovna.

„Pokud by se tam mělo hovořit o nějakých utajovaných skutečnostech, tak by to zřejmě mohlo být komplikovanější, tam by možná musela rozhodovat celá Poslanecká sněmovna,“ řekl Pelikán. O tom po jednání koalice mluvil také místopředseda ČSSD, ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Zeman radil ministrům, ať se zklidní. Odklad reformy policie nezmínil

Přesto ANO věří, že Šlachta a jeho kolega z ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přece jen něco zásadního, co může změnit pohled na reorganizaci policie, kterou podepsal ministr vnitra Milan Chovanec, říci mohou.

Šlachta bude moci mluvit podle Pelikána o běžných věcech z trestního řízení. A k tomu ho bude moci i na místě, při jednání výboru, zbavit mlčenlivosti Chovanec.

Boj o reformu policie

„Žádali jsme sociální demokracii o vysvětlení toho postupu, kdy uprostřed dohadovacího řízení kvůli porušení koaliční smlouvy došlo k podpisu reorganizace,“ uvedl Pelikán. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD podle něj řekl, že to zřejmě špatně pochopil, že on to nevnímal tak, že dohodovací jednání kvůli porušení koaliční smlouvy je přerušeno. „Omluvil se nám za to,“ tvrdí ministr spravedlnosti.

„Všichni jsme setrvali na svých stanoviscích. Pořád nám nebylo uspokojivě vysvětleno, proč tu reorganizaci dělat, proč ji dělat takto překotně. Ministr Chovanec připustil, že to měl s námi projednat,“ řekl Pelikán.

Z vyjádření zástupců ČSSD, ANO a KDU-ČSL vyplynulo, že koaliční smlouva, jejíž vypovězení hnutí ANO zvažovalo, se změní jen minimálně. Jednou ze změn by mohlo být stanovení termínu, dokdy by měl premiér Sobotka svolat v případě neshod jednání k jejich řešení. Po jednání to řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Nejsou to fundamentální úpravy, něco, co by koaliční smlouvu měnilo,“ uvedl.

Ačkoli ANO a lidovci původně chtěli, aby Sobotka urychleně svolal Bezpečnostní radu státu, nakonec jim stačilo, že jim premiér řekl, že se reorganizace policie a její postup bude probírat na jednání celé vlády, což je orgán nadřazený Bezpečnostní radě státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video