Při opakovaném hlasování (to první někteří senátoři zpochybnili) bylo pro 49 senátorů - tedy dokonce ústavní většina - proti sedm. Potřeba bylo 41 hlasů.
Ministerstvo obrany muselo ambiciózní plán na rozšíření afghánské mise ISAF na 645 lidí přehodnotit poté, co návrh o dva hlasy neprošel v prosinci v Poslanecké sněmovně. Ta začne Senátem a vládou schválený upravený návrh projednávat na schůzi, která začne příští týden.
Skromněji sestavený plán 19. ledna schválila vláda, jednání se účastnil i prezident Václav Klaus a nezávislý senátor za ČSSD Jiří Dienstbier. - čtěte Vláda za účasti Klause a Dienstbiera schválila vojenské mise
Kromě 480 vojáků, kteří se mají rozmístit na čtyřech místech v Afghánistánu v rámci mise ISAF, bude pokračovat spojenecká operace Trvalá svoboda. V té pod velením Američanů bojuje stovka českých "lovců teroristů" z 601. skupiny speciálních sil - malé, ale jedné z nejlépe vycvičených jednotek na světě. Elitní vojáci se podle návrhu stáhnou do konce roku.
Návrh má ve Sněmovně slušnou šanci
Upravený plán má nyní vyšší šanci, že Sněmovnou projde. Smířlivěji se vůči němu staví lidovec Ludvík Hovorka, který se minule zdržel, stejně jako rebelky ze Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová.
Minimálně jeden hlas do plného početního stavu ale koalici scházet bude - i když dorazí v prosinci nepřítomný Zdeněk Boháč, v nemocnici po mozkové příhodě leží poslanec KDU-ČSL Tomáš Kvapil. - čtěte Lidovec Tomáš Kvapil je po mozkové příhodě ve vážném stavu
ČSSD také zrušila nařízení, které zavazovalo její poslance hlasovat proti misím. Ačkoliv její stínový ministr obrany Petr Hulínský očekává, že pro budou z řad zákonodárců ČSSD "nejvýš jednotlivci", i to by nejspíš pro schválení plánu stačilo.
KOMPROMISNÍ NÁVRH MISÍV Afghánistánu bude místo původně zamýšlených 645 vojáků v misi ISAF sloužit jen 480 mužů a žen. Navíc se do konce roku 2009 stáhne sto elitních "lovců teroristů" z Prostějova. Ti patří mezi nejlepší vojenské jednotky na světě a válčí pod hlavičkou Američanů v operaci Trvalá svoboda.
Posílení lógarské mise umožní nasazení tří mobilních týmů pro ochranu civilních expertů místo současných dvou.
Skončí výcviková mise NATO v Iráku, kde mělo působit pět českých instruktorů. Po třech vojácích nasadí armáda na velitelství čadské mise EUFOR a na monitorovací misi na Sinajském poloostrově. Další tři specialisty vyčlení na ochranu proti zbraním hromadného ničení. |