Po ztroskotání původního ambiciózního plánu, který počítal s velkým rozšířením české účasti v Afghánistánu, se stovky vojáků ocitly v nejistém postavení. Pokud by kabinet nezískal podporu ani pro přepracovaný plán, museli by vojáci ze zahraničí odejít. Se ztrátou mezinárodní prestiže a za nemalé peníze. - čtěte například Pro spojence už budeme vždy nespolehliví, říká generál Šedivý
Ministerstvo obrany proto vyšlo opoziční ČSSD vstříc. Upravený návrh počítá jen se 480 vojáky v afghánské mezinárodní misi ISAF místo původně zamýšlených 645. Zároveň Češi budou v zemi, kde sílí povstalecké hnutí Taliban, působit jen na čtyřech místech současně.
Přítomni: Klaus, Dienstbier. Scházeli: Bublan, Hamáček
Na jednání vlády o misích dorazil prezident Václav Klaus, předseda senátního výboru pro zahraniční věci Jiří Dienstbier (nestraník za ČSSD) a šéf branného výboru Sněmovny Jan Vidím (ODS). Sociální demokraté František Bublan a Jan Hamáček, kteří také dostali pozvánky, nepřišli.
Dienstbier podle ČTK soudí, že by se případným dalším ohrožením vojenských misí v zahraničí dalo zabránit tím, že se budou mise schvalovat na delší dobu, a ne na rok, jako je tomu dosud.
To se zamlouvá i Topolánkovi. Návrh, který by umožnil schválení dlouhodobých misí na déle než rok, chce připravit do poloviny letošního roku. Týkalo by se to "misí, které mají dlouhodobější charakter a kde je zcela evidentní, že tam budeme působit příští rok, přespříští rok, možná i déle", uvedla ČTK s odvoláním na premiéra.
Prezident Václav Klaus se po jednání tvářil poměrně spokojeně. "Jsem rád, že se debata uskutečnila. Jsem si jist, že pozměněný návrh bude v parlamentu přijat," řekl. Podotkl ale, že k podobnému jednání mohlo dojít dříve, čímž by se "možná některé problémy ušetřily".
Ve Sněmovně má návrh šanci uspět
Druhý vládní návrh - a prakticky poslední možnost, jak zajistit, aby Češi v zahraničí zůstali - má poměrně slušnou šanci získat podporu ve Sněmovně.
Sociální demokraté, kteří dlouho trvali na výměně - totiž že koalice v Senátu nevrátí zrušení zdravotnických poplatků a ČSSD na oplátku podpoří mise - minulý týden couvli. Grémium zrušilo nařízení, aby sociálnědemokratičtí poslanci hlasovali proti. - čtěte ČSSD povolí vojenské mise, na zrušení poplatků ale stále trvá
Stínový ministr obrany Petr Hulínský rozhodnutí vlády uvítal. Zkritizoval ale celkový přístup kabinetu k vyjednávání s ČSSD. Pro vládní návrh podle něj budou z řad sociálních demokratů "spíše jednotlivci".
Ochotu hlasovat pro vyjádřil i koaliční rebel Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), kabinet by mohl posílit i v prosincovém hlasování nepřítomný Zdeněk Boháč (ODS). Možnost, že mise podpoří, už naznačil - byť s výhradami - i šéf sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan (ČSSD). Jednání s ministryní obrany Vlastou Parkanovou už si domlouvá i zelená rebelka Olga Zubová, která se spolu s Věrou Jakubkovou původního hlasování zdržela.
Vládě přitom v prosinci ke schválení původního plánu chyběly jen dva hlasy.
KOMPROMISNÍ NÁVRH MISÍV Afghánistánu bude místo původně zamýšlených 645 vojáků v misi ISAF sloužit jen 480 mužů a žen. Navíc se do konce roku 2009 stáhne sto elitních "lovců teroristů" z Prostějova. Ti patří mezi nejlepší vojenské jednotky na světě a válčí pod hlavičkou Američanů v operaci Trvalá svoboda.
Posílení lógarské mise umožní nasazení tří mobilních týmů pro ochranu civilních expertů místo současných dvou.
Skončí výcviková mise NATO v Iráku, kde mělo působit pět českých instruktorů. Po třech vojácích nasadí armáda na velitelství čadské mise EUFOR a na monitorovací misi na Sinajském poloostrově. Další tři specialisty vyčlení na ochranu proti zbraním hromadného ničení. |
Pokud by plán přece jen neprošel, je armáda připravena stáhnout vojáky za jeden až dva měsíce. Vybavení by z ciziny do Česka putovalo tři až čtyři měsíce.
Češi v misi ISAF v roce 2009 podle vlády