Brexit nechceme. Skotští poslanci schválili nové referendum o nezávislosti

  • 315
Zatímco mnozí Angličané a Velšané odpočítávají čas do odchodu z Evropské unie, Skotové opět přehodnocují své vazby na Spojené království. Skotský parlament v úterý odsouhlasil vypsání nového referenda o nezávislosti Skotska. Svůj souhlas s hlasováním však musí vyslovit i celobritský parlament.

Skotská první ministryně (jak zní oficiálně titul premiérky) Nicola Sturgeonová apelovala na poslance už kolem půl třetí odpoledne a následovala dlouhá debata. „Spuštění článku 50 povede k fundamentální změně,“ připomněla ministryně plán na středu, kdy má britská premiérka oficiálně požádat o odchod země z Evropské unie. „Tahle změna by neměla být Skotům předepsaná. Skotové mají právo si vybrat,“ dodala Sturgeonová (celý projev v originále zde).

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) už dříve uvedla, že kvůli brexitu je třeba referendum opakovat. Poslanci její návrh podpořili a vypsání nového referenda schválili poměrem 69 ku 59 hlasům, jak uvádí web The Guardian.

Skotové však k vypsání referenda potřebují souhlas Westminsteru a tamní poslanci se netváří tak, že by jim ho chtěli dát.

Zatímco Sturgeonová slíbila, že referendum bude někdy mezi podzimem 2018 a jarem 2019, britská premiérka Theresa Mayová s tímto načasováním nesouhlasí. Zasáhlo by totiž ještě do doby před koncem vyjednávání Londýna s Bruselem o podmínkách odchodu z EU a Skotové by tak hlasovali, aniž by znali podmínky konečné dohody s Unií.

Skotská volba

Mayová tak už dříve uvedla, že „nyní není ten správný čas“. Ministr pro záležitosti Skotska David Mundell v úterý řekl v rozhovoru pro BBC, že vláda nebude před skončením brexitu skotské referendum vůbec řešit. „Nebylo by fér chtít po Skotech, aby udělali klíčové rozhodnutí, aniž by měli potřebné informace o tom, jaký bude vztah mezi Spojeným královstvím a EU. A to nebudou vědět, dokud nebude proces brexitu kompletní,“ uvedl Mundell. To by posunulo možný plebiscit až na rok 2020.

Podle některých expertů si však britská premiérka nemůže dovolit oficiální žádost Skotska odmítnout, protože by tím hrozila ústavní krize a posílení separatistických tendencí ve Skotsku.

SNP usiluje o nezávislost na zbytku Británie dlouhodobě. První referendum o odštěpení v roce 2014 však vyhráli příznivci setrvání ve svazku s Anglií, Walesem a Severním Irskem (více zde).

Po loňském plebiscitu o brexitu však může být pozice skotských separatistů silnější. Ve Skotsku se v tomto referendu většina obyvatel vyslovila pro setrvání v EU.

Debaty o novém vypsání referenda se na úterý přesunuly poté, co poslanci minulou středu debatu ve sněmovně přerušili kvůli teroristickému útoku nedaleko parlamentu (psali jsme zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video