Ekonom Jan Švejnar na pražském mezinárodním Finančním fóru Zlatá koruna

Ekonom Jan Švejnar na pražském mezinárodním Finančním fóru Zlatá koruna | foto: ČTK

Silné výroky kolem stávky jsou jen kouřovou clonou, míní Švejnar

  • 819
Podle ekonoma Jana Švejnara nebo prezidenta svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je stávka zbrklým a nešťastným řešením. Prognostik Valtr Komárek naopak prorokuje další protesty, protože veřejnost se dle něj radikalizuje.

"Čtvrteční plánovaná stávka je nešťastné a velmi extrémní řešení," řekl iDNES.cz ekonom a někdejší prezidentský kandidát Jan Švejnar. Podobně hovoří také šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák: "Odbory zneužily dobu. Byla to zbytečně unáhlená akce," domnívá se.

Oba se liší v důvodech, proč odbory neměly k radikálnímu omezení dopravy na 24 hodin přistoupit.

Česko ochromí stávka

Podle Švejnara musí mít situace i po stávce nějaké vyústění, proto by bylo logičtější, kdyby ho obě strany našly dříve, než vzniknou škody a problémy způsobené stávkou.

Ekonom věří, že je to možné i přes soudní odklad protestu a silné politické výroky. "Jsou jen kouřovou clonou, za kterou dochází k opravdovému jednání," míní Švejnar.

Hanák tvrdí, že může být  v budoucnu ještě hůř, proto měly odbory vyčkat. "Pokud teprve začíná projednávání paragrafového znění daňových zákonů, máme připomínkové řízení a v pondělí i tripartitu, měly počkat. Ještě může přijít výrazně větší problém, než kvůli kterým protest svolaly," upozornil.

Vláda s odbory nedokáže komunikovat, míní ekonomové

Protipólem obou názorů jsou slova prognostika, ekonoma a čestného předsedy ČSSD Valtra Komárka. Ten iDNES.cz řekl, že odbory chápe. "Vyjadřují zájmy zaměstnaneckých vrstev, které se cítí silně poškozeny sérií současných opatření, jakou jsou zvyšování daňové zátěže nebo placení u lékaře," uvedl Komárek.

A zatímco Švejnar věří na postupné vychládání horkých hlav, podle Komárka Česko mohou potkat další vlny protestů. "Je to nastartování procesu postupné radikalizace zaměstnaneckých vrstev, protože to není jejich libovůle, ale reakce na narůstající ekonomický tlak, který nechtějí nést," míní Komárek.

Oba se ale nezávisle na sobě shodují na jedné z příčin, která za čtvrtečním plánem odborů stojí. Podle ekonomů vláda s odbory nedokáže dobře komunikovat.

"V Česku jsou stávky dané asymetrií informací. Tedy tím, že jedna strana ví něco, co druhá neví, a pak jednají z jiných pozic. To je problém," řekl Švejnar.

"Zřejmě nedochází k dobré komunikaci v tripartitě, kde by se vláda, odboráři a podnikatelé měli rozumně domluvit. Je to symptom toho, že se naše klidná, sociálním smírem žijící společnost začíná radikalizovat. To je vážný podnět k zamyšlení," přemítá Komárek.

Česko má podle Švejnara stále čas na uskutečnění důležitých reforem. I podle něj jsou nevyhnutelné a země má na jejich zavedení nejvýše pět až deset let. "Pokud se to nepovede, v roce 2020 bychom mohli mít schodek rozpočtu až 70 procent hrubého domácího produktu, a to je příliš," varoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video