Odboráři svůj úmysl oznámili po jednání s vedením pražského Dopravního podniku. "Provoz metra bude ukončen podle platných jízdních řádů," oznámil Oldřich Schneider, jeden z odborových předáků. Jakmile soupravy dojedou do depa, řidiči svým nadřízeným nahlásí, zda se ke stávce připojí, či nikoliv.
Protest cestujícíchNa komunitním serveru Facebook proti stávce protestují cestující. Jeden z nich vyzývá k protestu formou odmítnutí vystoupit z posledního metra ve stanici Dejvická.. "Nastoupíme do metra ve směru Dejvická, které přijede do stanice Můstek po 23:45, a na konečné stanici Dejvická z něj nevystoupíme. Mějte s sebou platnou označenou jízdenku na 24 hodin, občerstvení a osvětlení. Hudební nástroje vítány," píše svolavatel Martin Kotas. |
Odboráři zároveň chtějí, aby vedení Dopravního podniku uzavřelo všechny stanice metra, aby se do nich nedostal nikdo z cestujících.
Odbory ale zároveň nebudou bránit nikomu z těch zaměstnanců, kteří se ke stávce nepřipojí a budou chtít pracovat. To znamená, že nezablokují koleje ani výjezdy z garáží.
Vedení Dopravního podniku se proto nyní snaží přesvědčit co nejvíce zaměstnanců, aby přišli do práce a nestávkovali.
"Alfou a omegou dohody je, že odboráři nebudou bránit těm, kteří nechtějí stávkovat. Pro nás je stále klíčové, aby provoz metra nebyl přerušen a soupravy vyjely. Vše ale záleží na jednání a uvidíme ve čtvrtek ráno," řekl ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák.
Všichni stávkující sice musí svým nadřízeným oznámit v předstihu, zda se k protestu připojí, či nikoliv, nicméně žádná konkrétní lhůta dohodnuta nebyla. Stávkující to musí udělat pouze dřív, než pracovat začnou, tedy například ve chvíli, kdy ve čtvrtek ráno přijdou do garáží či depa.
Poštovní odbory se stávkou souhlasí, školské doporučují pět minut zpěvu![]() |
Ráno se proto může stát to, že vedení podniku zjistí, že má příliš málo řidičů a zaměstnanců metra na to, aby mohl být provoz zahájen. V tom případě zůstanou všechny stanice zavřeny a soupravy stát v depu.
Jak se bude jezdit v PrazeDetailní informace o tom, které spoje ve čtvrtek vyjedou, najdete ZDE. Dopravní podnik se společně s organizací Ropid zároveň snaží se soukromými dopravci nasmlouvat co nejvíce autobusů, které by nahradily stávkující řidiče MHD. Zatím má domluveno 40 autobusů. Dalších 60 až 100 vozů by mělo nahradit příměstské vlaky. Autobusy soukromých dopravců, kteří v Praze jezdí, budou normálně jezdit na svých linkách. |
Stejný scénář jako metro čeká také autobusy a tramvaje. Do svých konečných dojedou všechny denní spoje. Noční autobusy ve čtvrtek v noci už nevyjedou. Jak bude provoz vypadat ve čtvrtek, zatím není jasné. Zcela určitě vyjedou pouze autobusy soukromých dopravců. Dopravní podnik totiž stále neví, kolik řidičů bude chtít pracovat a kolik jeho autobusů tedy vyjede.
Odboráři DP: Počet našich členů roste
Obě strany se na jednání také dohodly, že ti zaměstnanci, kteří budou chtít pracovat, ale nebudou moci, dostanou plat v plné výši. Může se totiž stát, že například pět řidičů metra se rozhodne nestávkovat. Jenže jich bude málo na to, aby mohli se soupravami vyjet, neboť ostatní stávkují. V tom případě o svou mzdu nepřijdou.
Předsedové jednotlivých odborových organizací Dopravního podniku zároveň prohlásili, že stávka bude ještě masivnější, než měla být v pondělí. "Po víkendových výrocích vlády a nepolitického prezidenta se přidali nejen ti, co byli nerozhodnutí, ale i ti, co původně stávkovat nechtěli. Podpora je o hodně větší, než byla minulý pátek," řekl předseda odborové rady Jiří Obitko.
Podle odborových předáků se navíc začaly množit případy, kdy zaměstnanci podniku chtějí vstoupit do odborů. "Ano, přišly nám v průběhu posledních dní nové přihlášky," dodal Obitko.