Semilsko dotaci na záchytku nechce

  • 2
Liberec - Semilsko zůstane zřejmě jako jediný okres v Libereckém kraji bez záchytné stanice. Ředitelé zdejších nemocnic totiž odmítli příspěvek krajského úřadu na zřízení a provoz takového zařízení. Kraj nabídl nemocnicím 300 tisíc korun, pokud chybějící záchytné stanice vybudují, na Semilskou se však setkal s drtivou kritikou.

"Naším cílem bylo, aby v každém okrese fungovala jedna záchytná stanice. Neměla by se omezovat jen na péči o podnapilé, ale také by pracovala jako detoxifikační zařízení například pro narkomany," vysvětlil krajský radní pro resort zdravotnictví Jiří Hromádka.

Kraj nabídl nemocnicím 300 tisíc, zároveň jim dodal i své představy o vybavení záchytných pokojů. Zbylé náklady , které by přesáhly krajskou dotaci, by si nemocnice měly hradit ze svého.

Nápad zbudovat v každém okrese malou záchytnou stanici nepřijalo jen Semilsko. Podle ředitele semilské nemocnice Pavla Krtičky nemá takové zařízení v dnešní době smysl.

"Když přijmeme nějakého opilce, který má navíc poranění, tak ho umístíme na chirurgii. Pokud je intoxikovaný, tak putuje na internu a neboho odvážíme domů. Žádné zvláštní zařízení pro ně nepotřebujeme," vysvětli, Krtička.

Dotace by podle něj jen vyletěla komínem, protože kraji chybí představa o budoucím osudu záchytných stanic. "Peníze jsme měli dostat na nákup technické zařízení a vybavení pokojů. Přitom je to projekt, který kraj naplánoval jen do konce roku a nikdo neví, co bude potom."

Tři sta tisíc by navíc podle něj pokrylo jen zlomek skutečných nákladů. "Dříve fungovala jediná záchytka v Liberci a tam jsme ročně odváželi možná pět lidí. Teď by se naopak k nám měli svážet opilci z celého okresu. My bychom pro ně museli zajistit ošetřující personál, předepsané hygienické podmínky a podobně. To by stálo mnohem více, než tři sta tisíc," vypočítal Krtička.

Záchytná stanice je podle něj stejně přežitek. "Nikdo na její provoz nemá, všude tam, kde byly, se teď ruší," konstatoval Krtička Právě tak dopadla začátkem loňského roku i záchytná stanice v Liberci.

Původně ji provozovalo město v budově městské policie, ale jakmile vznikly kraje, rychle se svého přívažku chtělo zbavit. Město tehdy řeklo, že na její udržení už  nemá, ať se o ni postará kraj.

Liberecká záchytná stanice přitom vyšla městský rozpočet na 4,5 milionu ročně. "Vše, co by provoz záchytky stál nad těch krajských tři sta tisíc, by nemocnice zaplatila ze svého. Opilci by sice správně měli pobyt u nás hradit, ale většinou od nich žádné  peníze nikdo neuvidí," dodal Krtička.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video