Lékaři ošetřují po útoku v iráckém Abú Ghrajbu osmiletou dívku.

Lékaři ošetřují po útoku v iráckém Abú Ghrajbu osmiletou dívku. | foto: ČTK

Sebevražedný atentátník zabil na tržišti nedaleko Bagdádu 41 lidí

  • 20
Iráckým městem Abú Ghrajb poblíž Bagdádu otřásl výbuch. Sebevražedný atentátník zabil na místním tržišti nejméně 41 lidí a dalších 55 lidí skončilo s vážnými zraněními v nemocnici. Podle policie útok mířil proti iráckým kmenovým vůdcům a vojenským důstojníkům.

Atentátník podle policistů zaútočil ve chvíli, kdy tržištěm procházela skupina úředníků a armádních důstojníků, kteří opouštěli společné jednání. "Sebevražedný atentátník mířil na kmenové vůdce a na důstojníky irácké armády, kteří navštívili tržiště v Abú Ghrajbu," řekl generál Kásim Atta.

Jiné zdroje uvádějí, že sebevražedný atentátník na sobě odpálil bombu chvíli poté, co místem projela vládní kolona. Na záběrech, které přímo z místa odvysílala irácká televize, byly na ulici vidět desítky bezvládných těl.

Některé zdroje z irácké policie a iráckého ministerstva vnitra hovoří o 41 mrtvých a skoro šedesátce zraněných. Mezi mrtvými jsou podle agentury Reuters i novináři, policisté a vojáci.

Lékaři z nemocnice Jarmúk v západním Bagdádu tvrdí, že při útoku zemřel reportér nezávislé televizní stanice Al-Baghdadíja a se zraněními do nemocnice přivezli také redaktora státní televize Al-Irakíja.

Zabit byl také velitel praporu irácké armády, řada policistů i několik osobních strážců generálního ředitele odboru pro kmenové záležitosti ministerstva vnitra Márida Abdala Hasana Hasúna.

Krátce po útoku vystoupil na tiskové konferenci v přísně střežené zelené zóně Bagdádu ministr vnitra Džavád Bulání. "Takové útoky jsou aktem pomsty, protože jsme v poslední době zatkli mnoho velitelů Al-Kajdy," řekl novinářům.

Iráčané chtějí svoji zemi bránit sami

Sebevražedných útoků v Iráku v posledním roce ubývá a generál David Perkins v neděli oznámil, že je bezpečnostní situace v zemi nejlepší od roku 2003, kdy Američané zahájili invazi do Iráku.

Většina bombových útoků se v současnosti soustředí do neklidné oblasti na severu země poblíž města Mosul. Díky přísným bezpečnostním opatřením se vrací k normálu i život v metropoli Bagdádu. Přesto i tady pokračují občasné bombové útoky.

Dnešní atentát je už třetí za poslední týden. Naposledy v neděli zabil sebevražedný atentátník při útoku na policejní akademii 28 lidí a 57 lidí skončilo se zraněními v místních nemocnicích.

Krvavé útoky přicházejí nedlouho poté, co Barack Obama ohlásil plán na stahování vojáků z Iráku. V současnosti jich je v zemi 140 tisíc, do srpna příštího roku by jich měly odejít dvě třetiny. Poslední jednotky by pak ze země měly odejít v prosinci 2011. - o stahování amerických vojáků si přečtěte zde

V souvislosti se stahováním amerických jednotek se vynořují otázky, jestli budou irácké bezpečnostní složky schopné čelit násilí islámských radikálů. Premiér Núrí Málikí prohlašuje, že Iráčané svoji zemi před násilím ochránit dokážou. Odborníci na bezpečnost ale v této otázce jednotní nejsou.

ABÚ GHRAJB

Město Abú Ghrajb leží asi 25 kilometrů západně od Bagdádu a je tu umístěna stejnojmenná věznice. Ta byla za režimu diktátora Saddáma Husajna známá mučením jeho odpůrců, po spojenecké invazi kolem ní vypukl skandál rovněž kolem mučení vězňů, do kterého byla zapletena americká armáda. Nedávno byla nechvalně známá káznice znovu otevřena. - o otevření věznice Abú Ghrajb čtěte zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video