poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

poslanec KSČM Zdeněk Ondráček | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslanci odmítli u trestání firem úpravy Senátu, náhubek pro média zůstal

  • 30
Sněmovna i podruhé schválila novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Je tak možné stíhat právnickou osobu pro pomluvu, jak to navrhl komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Neprošel návrh Senátu na odstranění pasáže, že právnická osoba se trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaložila úsilí, aby spáchání protiprávního činu zabránila.

Novelu zákona o trestní odpovědnosti právnických ve verzi, jak už minulosti prošla Sněmovnou, podpořilo 134 poslanců ze 153 přítomných. Pro senátní návrh, který z novely navrhoval vypustit zmíněnou kritizovanou možnost vyvinění velkých společností (více o něm zde) hlasovalo jen 25 poslanců.

Sněmovna stejnou verzi schválila už 23. března. Senát ̈poslancům návrh vrátil. Na návrh Miroslava Antla z ČSSD z ní škrtl ustanovení, že právnická osoba se trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaložila úsilí, aby spáchání protiprávního činu zabránila (více o vyškrtnutí zde).

Toto ustanovení ve Sněmovně do zákona prosadila exministryně spravedlnosti Marie Benešová z klubu ČSSD. V Senátu proti tomu ostře vystupovali hlavně sociální demokraté Antl a ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, zatímco ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) to naopak hájil.

Podobu novely, jak ji znovu přijala Sněmovna, kritizovala Unie státních zástupců. Podle ní zajistí dovětek beztrestnost podstatné většině společností, jež jsou v současnosti stíhány pro korupci či manipulaci při veřejných zakázkách. Jedná se například o stavební gigant Metrostav, obviněný v souvislosti s kauzou Davida Ratha (více o obvinění Metrostavu zde).

Komunista Ondráček prosadil stíhaní také za pomluvu

V novele zůstal i kritizovaný návrh komunistického poslance Zdeňka Ondráčka na trestání firem za pomluvu. Už v březnu získal pro svůj návrh ve Sněmovně širokou podporu, vydavatelé však uvedli, že je to fakticky zavedení cenzury. Poslanci se tím nijak nezabývali a návrh zůstal součástí schválené novely.

Na jeho nebezpečí upozornil ve svém komentáři také šéfradaktor MF DNES Jaroslav Plesl. „Bude-li se chtít někdo nějaké mediální firmě mstít nebo ji snad šikanovat, dostane do ruky docela efektivní nástroj, možná lze říct rovnou náhubek,“ napsal (komentář najdete zde).

S podobnou kritikou přišla i Unie vydavatelů a Sdružení pro internetový rozvoj. Poukazují na možné omezení svobody projevu a médií. Podle sdružení by přijetím novely včetně pozměňovacího návrhu hrozilo, že za pomluvu bude vysloven v krajním případě zákaz činnosti až na 20 let a v některých případech i zrušení právnické osoby. To údajně povede k silné autocenzuře redaktorů a dalším opatření vydavatelů (více zde).

Novela zákona však může mít dopad i na politické strany. ČSSD nedávno nepravomocně prohrála spor s Radkem Johnem, kterého nazvala tunelářem (více zde). V krajním případě by podle novely za pomluvu mohl soud rozhodnout o zániku strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video