Putin debatoval s Tillersonem. Řešili budoucnost Sýrie i zlepšení vztahů

  • 344
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu večer přijal v Kremlu amerického ministra zahraničí Rexe Tilllersona. Schůzka podle listu Kommersant trvala hodinu a 40 minut. Hlavními tématy podle diplomatů byly konflikt v Sýrii, provokativní jednání severokorejského režimu či boj proti terorismu. Řešil se i spor na východě Ukrajiny.

Tillerson vystoupil po schůzce s Putinem na tiskové konferenci. Vztahy mezi USA a Ruskem jsou podle něj na nízké úrovni a takové vztahy mezi jadernými mocnostmi být nesmí, proto je třeba spolupráci zlepšit.

„Americko-ruské vztahy jsou na nízké úrovni, doprovází je nedůvěřivost,“ řekl Tillerson. Americký ministr za jednu z překážek rozvoje spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem označil situaci na východě Ukrajiny. Dodal, že řešení tamního konfliktu musí vycházet z mírových dohod z Minsku.

Tillerson prohlásil, že USA i Rusko se shodují v tom, že v rámci boje proti terorismu je nutná jednotná a stabilní Sýrie, která nebude zázemím pro radikály. Obě velmoci také souhlasí s názorem, že KLDR se musí vzdát jaderných zbraní.

Americký ministr zahraničí na tiskové konferenci zmínil i útok sarinem v Sýrii, ze kterého Spojené státy a západní země obviňují režim syrského prezidenta Bašára Asada (více o útoku zde). Tillerson zdůraznil, že použití nervového plynu bylo naplánováno, řízeno a provedeno syrskými vládními silami. Dodal, že Damašek nasadil do boje chlor a další chemické zbraně při více než padesáti příležitostech.

Putin vyjádřil připravenost opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií. Moskva tuto dohodu „pozastavila“ po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne (více zde).

Lavrov odhaloval záměry USA

Tillerson je v Moskvě od úterka na své první návštěvě v roli ministra zahraničí. Dopoledne se sešel se svým protějškem Sergejem Lavrovem. Ten vyzval Spojené státy, aby nestavěly Rusko před „lživý výběr - s námi, anebo proti nám“. Moskva by také chtěla poznat „skutečné záměry“ nové americké vlády. Za „zásadní“ označil Lavrov nepřípustnost dalších útoků proti Sýrii.

„Lépe chápeme jeden druhého,“ řekl šéf ruské diplomacie, který se během schůzky s Tillersonem domáhal odhalení „skutečných záměrů“ nové americké vlády, vysílající „protichůdné“ signály.

Současně připustil, že překonat překážky, ať skutečné či uměle vytvořené, ve vztazích mezi oběma velmocemi vyžaduje úsilí z obou stran, navíc se vyskytují pokusy zabránit spolupráci a zostřit konfrontaci. „To je krátkozraký přístup, na spolupráci Moskvy a Washingtonu vyhrává celý svět,“ zdůraznil.

V otázce Sýrie Moskva podle Lavrova „nesází na Asada“, ale na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl „demokratický a světský“, až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video