Izraelský letec Ron Arad na nedatovaném snímku z jeho zajetí

Izraelský letec Ron Arad na nedatovaném snímku z jeho zajetí | foto: AP

Šalit zastínil smutné výročí: před 25 lety zmizel v zajetí letec Arad

  • 28
V leteckém muzeu Hatzerim v negevské poušti občas rezonují výbuchy - izraelské letectvo cvičí opodál. V klimatizovaném domku tu mají vrtulník, na jehož ližině visí postava zachraňovaného pilota. Při misi, na kterou výjev vzpomíná, padl do zajetí navigátor Ron Arad. Že se někdy šťastně vrátí po vzoru Gilada Šalita, ale příliš čekat nelze.

Osud už je někdy takový. Jeden izraelský voják, kterého drželi v zajetí teroristé pět let, se dostal na svobodu téměř na den přesně 25 let poté, co ji jiný ztratil.

Jmenoval se Ron Arad a 16. října 1986 usedl za záda pilota Jišaje Avirama do letounu F-4 Phantom II. Jejich cílem byly pozice Organizace pro osvobození Palestiny, která využívala území Libanonu jako základnu pro teroristické akce proti Izraeli.

Dramatická záchrana pilota

Bomba, kterou Arad coby zbraňový operátor vypustil, nicméně vybuchla předčasně. Poškodila phantom a jeho posádka se musela nad nepřátelským územím katapultovat. Avirama zachránil izraelský vrtulník při odvážné operaci - navzdory husté palbě klesl dostatečně nízko na to, aby se pilot v husté palbě šíitských milic zachytil ližiny - a odnesl ho do bezpečí.

Arad ale takové štěstí neměl. Se zlomenou rukou padl do zajetí šíitské milice Amál a večer už se v Bejrútu díval do očí bezpečnostnímu veliteli milice Mustafovi Diránímu.

Pak se po Aradovi slehla země. Objevilo se několik dopisů, pár fotek a spousta zaručených zpráv o tom, kde se zrovna nachází. Izraelské komando si v roce 1994 došlo pro Diráního do Libanonu a při výslechu z něj dostalo informaci, že zajatého letce předal Hizballáhu, z jehož rukou putoval do vězení íránských Revolučních gard v Teheránu. Podle některých zdrojů za 300 tisíc dolarů.

Izraelský premiér: Hledáme ho dál

"Snahy o nalezení vodítek stále pokračují, a dokud nebudeme mít nezvratný důvod o opaku, předpokládá se, že je Ron Arad naživu. Děláme vše proto, abychom jej přivedli domů," uvedl v roce 2009 úřad premiéra Benjamina Netanjahua.

Rodina Rona Arada nicméně soudí, že vláda mohla pro zajatého letce dělat víc.

Velkou pozornost pak vzbudila zpráva listu Jediot Achronot, který s odvoláním na uprchlé íránské činitele uvedl, že se Arad v Libanonu neúspěšně pokusil o útěk a před převozem do Teheránu z něj syrští lékaři záměrně udělali invalidu, aby se nemohl pokusit utéci znovu.

Hizballáh zase po několika výměnách zajatců (podobně jako nyní v Šalitově případě se na svobodu dostalo podstatně více Arabů než Izraelců, například za získání Aradovy osobní zbraně Izrael pustil 52 mužů) vypracoval pro Izrael zprávu, podle níž je Arad pravděpodobně mrtev.

Stejnou verzi považují za pravdivou i izraelští zpravodajci, vláda židovského státu to nepřijala a považuje Arada za živého. S odkazem na to, že dokud není prokázána jeho smrt, pátrání nepřestane.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video