Saddámův exil spojence nezastaví

  • 1253
Spojené státy a jejich spojenci vtrhnou do Iráku i v případě, že Saddám přistoupí na americké ultimátum a odejde do exilu. Vojáci by měli vyčistit irácké území od zbraní hromadného ničení, oznámil Bílý dům. Saddám Husajn ovšem už dříve ujistil, že svou zemi neopustí a slíbil Američanům krvavou bitvu.

KRIZE ON-LINE:
průběžné zpravodajství

"Pokud Saddám odejde, americké a koaliční síly stejně vstoupí do Iráku," oznámil mluvčí Bílého domu Ari Fleischer závěr ze schůzky, na které prezident Bush upřesňoval válečné plány s ministrem obrany Rumsfeldem, generálem Myersem a dalšími americkými špičkami.

Spojené státy vydaly seznam spojenců, které stojí v irácké krizi po boku Washingtonu. Je na něm rovněž Česká republika. - více zde

Ne všechny z uvedených států ale vyšlou své vojáky do útoku. Dokonce i Španělsko, vedle Británie nejhorlivější zastánce útoku, přispěje jen humanitární podporou. Na seznamu jsou dále například Eritrea, Salvador či Uzbekistán.

Saddám z Iráku neodejde
Ultimátum předložené americkým prezidentem Georgem Bush odmítli na společné schůzce členové irácké Rady revolučního velení i vedení vládní strany Baas.

"Irák je připraven čelit invazi, kterou povedou USA," oznámila irácká státní televize al-Šabáb.

Zasedání předsedal irácký vůdce Saddám Husajn, oblečený ve vojenské uniformě. "Naše země bude slavit vítězství v poslední bitvě o Irák," přislíbil obyvatelům.

Opustit zemi odmítl několik hodin předtím i Saddámův syn Udaj, který Bushe označil za labilního. Ultimátum se týkalo i Husajnovy rodiny.

"Ženy a matky Američanů, kteří proti nám zaútočí, budou ronit krev, a ne slzy. Vojáci by si neměli představovat, že uvnitř i mimo Irák najdou bezpečí," oznámil Udaj.

Irák opouští zbytek diplomatů
USA ústy George Bushe požadovaly, aby Saddám Husajn do čtvrtka 2:15 SEČ opustil zemi, nebo bude čelit válce. - více zde

USA a Velká Británie v uplynulých měsících rozmístily v Perském zálivu na 280 tisíc vojáků.

Poté, co Saddám odmítl exil, začali z Bagdádu odjíždět francouzští a řečtí diplomaté, kteří zde ještě setrvávali. Mnozí jejich kolegové i další cizinci odjeli už v pondělí.

IRÁCKÁ KRIZE - 18. BŘEZNA

Reportáž:
On-line zpravodajství

Spojenci:
USA počítají také s Prahou
S Irákem chtějí válčit Australané i Poláci

Život:
Iráčané se před válkou baví satirou

Cestování:
Britské aerolinky ruší lety na Blízký východ

Přípravy:
Krve bude dost, slibují Američané

Evakuace:
Inspektoři opustili Irák

Další rezignace:
Irák rozklížil britskou vládu

Ultimátum:
Saddám má 48 hodin na opuštění Iráku

Příloha:
Vše o krizi okolo Iráku

OSN stáhla inspektory
Mírové odzbrojení Iráku již není na pořadu dne. OSN na příkaz generálního tajemníka Kofiho Annana stáhla ze země všechny zbrojní inspektory, pozorovatele a humanitární pracovníky. - více zde

Ve středu zasedne Rada bezpečnosti OSN. Jednání bude podle stálého člena Francie příležitostí vyhodnotit vojenskou situaci v Iráku. Paříž zastává mírové řešení krize společně s Ruskem a Čínou.

"Ultimátum je neospravedlnitelné," komentovali americké požadavky francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder. Rusko kvůli krizi odložilo ratifikaci odzbrojovací smlouvy s USA.

Formuje se koalice pro úder
Začala se formovat spojenecká koalice pro úder na Irák. Do invaze se rozhodli oficiálně zapojit Austrálie a Polsko. Dánští zákonodárci mají posvětit vyslání ponorky a bitevního plavidla. - více zde

Nepřímou pomoc nabídlo USA přes třicet zemí. Za válku se naposledy postavily například Japonsko a Tchaj-wan, když podpořily americké ultimátum Saddámovi. "Úder ospravedlňují předchozí rezoluce," míní Tokio.

Do války chce jít i Londýn. V Perském zálivu už operuje na padesát tisíc britských vojáků, o jejich nasazení musí rozhodnout parlament. Politici jsou rozděleni. Rezignovali tři vysoce postavení členové kabinetu. - více zde

Irácký prezident Saddám Husaj (uprostřed) se syny Udajem (vlevo) a Kusajem na archivním snímku ze začátku osmdesátých let 20. století.


Video