Ilustrační snímek | foto: AP

Že jsme ohrozili civilní let? Nehodě nic nenasvědčovalo, odmítá Rusko

  • 1158
Ruské ministerstvo obrany popřelo informace o tom, že se jeho vojenský letoun v pátek nad Baltským mořem málem srazil s civilním letadlem mířícím z Kodaně do polské Poznaně. Odmítlo rovněž kritiku kvůli vypnutému radarovému odpovídači. Když kolem Ruska létají vojáci NATO, také se nehlásí, tvrdí Kreml.

„Let se uskutečnil striktně v souladu s pravidly mezinárodního vzdušného prostoru, bez narušení hranic dalších států a v bezpečné vzdálenosti od leteckých koridorů pro civilní stroje,“ prohlásil podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Neexistoval podle něj žádný důvod k obavám, že by ruský pilot mohl narazit do dopravního letadla.

Drama nad Baltem

Ruský vojenský stroj nad Baltským mořem už jedno letadlo ohrozil. Na začátku března se nebezpečně přiblížil k dopravnímu letadlu aerolinií SAS. Civilní stroj rovněž startoval z Kodaně, incidentu se stal jihovýchodně od Malmö.

Letadla byla od sebe vzdálená pouhých 100 metrů a kolizi zabránila jen duchapřítomnost posádky civilního stroje. Velitel švédského vojenského letectva Micael Bydén uznal, že v pátek situace natolik vážná nebyla.

Mezi oběma letadly bylo podle něj více než 70 kilometrů volného prostoru. Konašenkov si rýpl i do švédského letectva, jeden z jeho strojů byl podle Rusů k civilnímu letadlu ještě blíž. Patrně to byl jeden z bojových letounů, které za ruským armádním strojem vzlétly ze Švédska a Dánska.

Právě kvůli přítomnosti švédských strojů ruský pilot zřejmě změnil směr a začal se nebezpečně přibližovat k dopravnímu letadlu. To pak na příkaz dispečerů muselo uhnout z cesty, protože se letouny dostaly do kolizního kurzu a ruský pilot s řízením letového provozu nekomunikoval (více o incidentu čtěte zde).

Zapínejte odpovídače, vyzval Stockholm Rusy i NATO

Stockholm ruské letectvo kritizoval kvůli vypnutému radarovému odpovídači. Armádní letoun se na obrazovkách radarů zobrazoval jen jako tečka, dispečeři tak neměli tušení, o jaký stroj se jedná a v jaké letí výšce. Podle Konašenkova však odpovídač vypínají i letadla Severoatlantické aliance, pokud se přibližují k ruským hranicím.

Ruská stíhačka se nedávno ocitla nebezpečně blízko norského letounu F-16: 

2. prosince 2014

„To ovšem neznamená, že je naše kontrolní mechanismy neodhalí,“ podotkl ministerský mluvčí. Alianční letouny jsou podle něj kolem Ruska v posledních měsících třikrát aktivnější než obvykle. Zvýšenou aktivitu Rusů nad Baltským mořem, ve Středomoří a nad Atlantským oceánem však na podzim oznámilo i velitelství NATO, které vyhlásilo zvýšenou pohotovost.

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt na Twitteru obě strany vyzval, aby všechna vojenská letadla nad Baltským mořem odpovídače zapínala. „Je to vážné, nepřípustné a vyloženě nebezpečné,“ podotkl v pátek na adresu ruského letadla s vypnutým odpovídačem.

14.prosince 2014 v 11:36, příspěvek archivován: 14.prosince 2014 v 15:03

Should we seek an agreement for all military planes in international air in Baltic area to use transponders? For transparency and safety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video