Kosovská Priština

Kosovská Priština | foto: Profimedia.cz

Rusku nevadí rozdělení Kosova, chce ale dohodu

  • 7
Rusko by neprotestovalo proti rozdělením separatistické srbské provincie Kosovo, pokud se na tom dohodne Bělehrad se zástupci kosovských Albánců. Uvedl to šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. "Cílem je pomoci stranám v nalezení shody, nikoliv jim vnutit řešení," řekl.

"Jednání pokračují za zprostředkování Ruska, Evropské unie a USA. Cílem je pomoci oběma stranám dospět k dohodě. Podpoříme cokoliv, na čem se dohodnou," řekl Lavrov.

Kosovo spravuje OSN od roku 1999, kdy NATO bombardováním z oblasti vytlačilo srbské síly a zastavilo pronásledování Albánců. Západ nyní podporuje plán poskytnout Kosovu nezávislost, zprvu pod mezinárodním dohledem.

To ale odmítá Srbsko a jeho hlavní spojenec Rusko, které hrozbou použití veta zablokovalo začátkem léta přijetí tohoto návrhu v Radě bezpečnosti OSN. - více zde

Spojené národy poté pověřily hledáním řešení trojku USA-Rusko-EU. Nicméně poslední kolo rozhovorů mezi trojkou a zástupci kosovských Albánců a srbské
vlády skončilo ve čtvrtek ve Vídni opět bezvýsledně a průlom se nečeká ani v nejbližší budoucnosti.

Rozpory přetrvávají
Jednání má skončit 10. prosince, kdy trojka předá generálnímu tajemníkovi OSN zprávu o výsledcích rozhovorů.

Nynější jednání jsou pokusem vyvést problém ze slepé uličky, ale informace ze zákulisí však spíše potvrzují, že nesmiřitelné rozpory přetrvávají. Kosovští předáci tamní albánské většiny žádají nezávislost, Srbsko nabízí širokou autonomii, ale odmítá se provincie zcela vzdát.

Na programu jednání ale dělení provincie, kde si v enklávách na severu udrželi místní Srbové převahu, nefiguruje. Priština i Bělehrad rozdělení Kosova odmítají, i když se dohodě o budoucnosti provincie nikterak nepřiblížily.

Před pár dny se i Nizozemsko nechalo slyšet, že případný kompromis mezi Bělehradem a Prištinou o územním rozdělení Kosova by byl přijatelným
řešením pro ukončení celé krize. - více zde

Pokud se nenajde shoda, hrozí, že USA a alespoň některé země EU uznají samostatnost Kosova i bez rezoluce OSN, což by vyvolalo nové napětí ve
vztazích s Bělehradem a Moskvou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video