Ruský vědec Igor Suťagin

Ruský vědec Igor Suťagin | foto: Wikimedia Commons

Rusko prý chystá hromadnou výměnu svých špionů za agenty Američanů

  • 20
Kreml prý chce vyměnit své údajné agenty zadržené v USA za vězně držené v ruských žalářích. Podle moskevského rozhlasu by k výměně vězněných osob by mělo dojít ve čtvrtek, patrně v Británii.

Moskevský rozhlas o chystané hromadné výměně informoval na základě informací ruské justice. Oficiální místa k informacím o výměně zatím mlčí.

Již předtím se objevily informace o výměně jednoho z ruských špionů za vězněného jaderného vědce Igora Suťagina. "Chtějí vyměnit Suťagina za lidi zadržené v USA. Výměna by se měla uskutečnit zítra," řekla Suťaginova právnička Anna Stavická s tím, že neví za koho by chtěli Rusové vědce vyměnit.

Zátah na agenty

Agenti americké FBI 27. června pozatýkali 10 údajných špionů, kteří léta žili na klidných předměstích měst na východním pobřeží USA. Podle obžaloby přijímali peníze z Moskvy, opačnou cestou měli posílat nasbírané informace. Jedenáctý Rus byl zadržen na Kypru, po propuštění na kauci ale zmizel.

Podle ruské agentury Interfax byl Suťagin v pondělí odvezen z věznice v Archangelsku, kde si odpykává trest, do moskevské vazební věznice Lefortovo. "Bylo rozhodnuto poslat ho do Anglie výměnou za některé lidi, které Rusko potřebuje víc," řekl Interfaxu právník Ernst Čornyj.

Vyšetřovatelé prý Suťaginovi sdělili jména všech osob, které budou vyměněny, ale vědec je ve stresu zapomněl. Ruská média spekulují o osobě bývalého ruského ropného magnáta Michaila Chodorkovského nebo bývalém plukovníkovi ruské vojenské rozvědky Sergejovi Skripalovi. Ten byl v roce 2006 odsouzen za špionáž pro Británii.

Odsouzen za vlastizradu

Expert moskevského Ústavu strategických studií USA-Kanada Igor Suťagin byl zatčen v říjnu 1999 v Obinsku. Podle obžaloby předal tajné informace o varovných systémech ruských ponorek a letadel britské společnosti Alternative Futures. Vědec se hájil tím, že ve svých analýzách čerpal z veřejných zdrojů.

Ruské zpravodajské služby považují firmu za pobočku americké CIA. Porota moskevského městského soudu vědce uznala v roce 2004 vinným z vlastizrady a poslala ho na 15 let do vězení. O Suťaginovo propuštění se zasazovala řada mezinárodních organizací, Amnesty International ho označuje za politického vězně.

výměny špionů

Výměny špionů a politických vězňů byly nedílnou součástí most špionůdiplomacie za studené války. Obě strany jednou za čas kývly na výměnu důležitých vyzvědačů (většinou zatčených v USA) za politické vězně (vězněných zeměmi východního bloku). Nejslavnějším místem takových předání se stal Glienicker Brücke přes řeku Havel v Berlíně. Na takzvaném "mostě špionů" se odehrály celkem tři výměny, v roce 1962, 1985 a 1986. Na západní stranu putovalo 28 lidí, opačným směrem 10. Součástí poslední výměny byli i tři Češi. Na Západ se dostal Jaroslav Javorský, který emigroval do SRN, ale v roce 1972 byl uvězněn za pokus dostat z Bulharska svou českou dívku. Na Východ se pak dostali čeští manželé Köcherovi, kteří v USA pracovali pro KGB.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video