Americký prezident brání své rozhodnutí o zrušení protiraketového štítu v Česku a Polsku.

Americký prezident brání své rozhodnutí o zrušení protiraketového štítu v Česku a Polsku. | foto: Reuters

Rusko nemělo na mé rozhodnutí o štítu žádný vliv, prohlásil Obama

  • 121
Šéf Bílého domu Barack Obama odmítá, že jeho rozhodnutí odstoupit od vybudování systému protiraketové obrany ve střední Evropě ovlivnil odpor Ruska. Řekl to v rozhovoru pro televizní stanicí CBS. Obama tak reagoval na kritiku, že ustoupil Rusům jen proto, aby si je získal pro budoucí jednání.

"Mým úkolem nebylo vyjednávání s Ruskem," ohradil se Obama proti kritice. "Rusové nerozhodují o naší pozici v obranné politice... Rusko kvůli tomu (protiraketovému štítu) bylo paranoidní, ale George Bush měl pravdu. Neznamenalo to pro ně žádnou hrozbu," dodal.

Zároveň poznamenal, že rozhodnutí má i svá pozitiva. "Rusové budou o něco méně paranoidní a budou ochotni s námi efektivněji spolupracovat ve věci balistických raket Íránu nebo jaderného vývoje Íránu," řekl Obama.

Ustoupil Rusku, tvrdí kritici

Rusko kritizovalo projekt protiraketového štítu od samého začátku a radar v Česku a rakety v Polsku se časem staly hlavním problémem ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem.

Svým rozhodnutím zrušit projekt na výstavbu základen v Polsku a Česku si tak Obama od některých politických kruhů ve světě i na domácí scéně vysloužil obvinění, že před Rusy kapituloval.

ANALÝZA

Americké NE radaru může posílit jestřáby v Kremlu

Analytici v podstatě ihned upozornili, že ať už Obamu k rozhodnutí vedlo cokoliv, Moskva bude "odpískání" základen v Česku a Polsku prezentovat jako své vítězství. Což se v podstatě stalo. Z Moskvy se nesly výroky o "zodpovědném a odvážném kroku, který vzal úvahu ruské zájmy a obavy".

Rusové vzápětí udělali také svůj "vstřícný krok" - oznámili, že nerozmístí rakety v Kaliningradské oblasti (v ruské enklávě v Pobaltí), což hodlali udělat právě kvůli plánovaným americkým základnám. Prezident Dmitrij Medveděv připustil, že jeho země bude nyní pečlivěji naslouchat zájmům Spojených státům. - o ruské reakci čtěte více zde

Ovšem zda se Obama opravdu od Rusů dočká pomoci s Íránem, rozhodně jasné není, upozorňují politologové. "Jak známo, Rusko nevnímá problém Íránu s takovou naléhavostí jako USA," řekl kupříkladu uznávaný americký novinář a komentátor Fareed Zakaria.

Sami ruští stratégové podle něj upozorňují, že případná ozbrojená konfrontace mezi Íránem a USA by pravděpodobně vyústila v íránskou pomstu v Iráku a Afghánistánu, kde by tím pádem američtí vojáci zůstali "uvěznění jako v bažině". "Zároveň by vystoupaly ceny ropy a to by byl problém pro Ameriku a Čínu, jediné opravdové rivaly Ruska na geopolitické scéně. Žádné řešení by se pak nemohlo obejít bez Moskvy," řekl Zakaria v rozhovoru pro CNN, kde uvádí i vlastní pořad.

USA trvají na tom, že protiraketový systém neměl s Ruskem nic společného a byl namířen výhradně proti hrozbám z Íránu. Po zrušení původních plánů americká administrativa uvedla, že chce vytvořit nový systém protiraketové obrany, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Nová varianta by měla čelit hlavně střelám krátkého a středního doletu. "Ani tento systém nebude ohrožovat Rusko," uvedl Obama.

Vše o americkém radaru v Česku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video