Za vstřícný rozsudek měl Příplata soudci nabídnout 56 tisíc německých marek.

Za vstřícný rozsudek měl Příplata soudci nabídnout 56 tisíc německých marek. | foto: Zdeněk Němec, ČTK

Rumunský vyšetřovatel přijel vyslýchat Příplatu

  • 10
Po roce a půl se zástupci rumunské prokuratury a policie opět setkali tváří v tvář s českým podnikatelem Františkem Příplatou. Tentokrát ovšem v budově policie v Uherském Hradišti. Rumunsko Příplatu podezírá z toho, že v roce 2001 podplatil soudce odvolacího soudu v Oradeji.

"Je to naprostý nesmysl," prohlásil po dvouhodinovém výslechu muž, kterého soudy v Rumunsku odsoudily k osmi letům vězení za údajný podíl na vraždě odborového předáka. - více zde

Ptal se český policista
Výslech, který si rumunská strana vyžádala, vedl český kriminalista. "Veškeré úkony provádí náš policejní orgán činný v trestním řízení," sdělil uherskohradišťský policejní mluvčí Jaroslav Krejčíř.

Rumunští hosté mohli jeho prostřednictvím klást Příplatovi otázky. "Jednání se účastní Ioan Moldovan, vedoucí prokurátor oblastního oddělení antikorupční prokuratory a policejní vyšetřovatel téhož oddělení," konstatovala dozorující okresní státní zástupkyně Eva Šišperová. Rumunská strana se na dotaz MF DNES odmítla k průběhu výslechu vyjádřit.

Podle dostupných informací kladou rumunské orgány Příplatovi za vinu, že v roce 2001 nabídl soudci odvolacího soudu v Oradeji 56 tisíc německých marek výměnou za vstřícný rozsudek v kauze zavražděného odborového předáka. V záležitosti se měla angažovat jeho družka Anna a Příplatova rumunská právní zástupkyně.

Český podnikatel obvinění odmítá. "Lze snadno v účetnictví a bankovních výpisech dohledat, že šlo o úhradu mezi firmami Movas a Iba za dodávku materiálu. Zkoušejí všechno možné. Teď si vzpomněli i na mou družku. Nejprve měla být svědkem, teď snad obviněnou," řekl MF DNES Příplata.

Z Rumunska utekl jako odsouzený
Českého podnikatele odsoudil v červnu 2005 Nejvyšší soud v Bukurešti za účast na vraždě odborového předáka v Jasech k osmi rokům vězení. Příplata po více než pěti letech soudních tahanic označil postup rumunské justice za nezákonný a napadl rozsudek u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. - více zde

Koncem července 2005 překročil tajně zelenou hranici do Maďarska a vrátil se domů. Krajský soud v Brně v prosinci 2006 zamítl žádost Rumunska o jeho vydání. - více zde

Koncem dubna začne tentýž soud projednávat, zda trest uzná a pošle podnikatele do českého vězení, nebo vyhoví jeho námitkám a osvobodí ho.


Video