Příplata bydlí se slovenskou přítelkyní Annou a devítiletým synem Františkem v Uherském Hradišti.

Příplata bydlí se slovenskou přítelkyní Annou a devítiletým synem Františkem v Uherském Hradišti. | foto: Zdeněk Matyáš, MF DNES

Příplata žaluje Rumunsko ve Štrasburku

  • 6
Pět let po obvinění z nabádání k vraždě odborářského bosse Virgila Sahleanua ve městě Jasi podá tento týden podnikatel František Příplata stížnost na rumunský stát a jeho justici u Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Příplata byl v Rumunsku za údajné podněcování k vraždě odsouzen letos v červnu Nejvyšším soudem k osmiletému vězení. Na konci července uprchl ze země přes zelenou linii. Útěk domů zdůvodnil obavami o svůj život. - více zde

Kromě žaloby se Příplata obrací na komisi Evropské unie a europoslance, aby se zasadili o odložení plánovaného vstupu Rumunska do Evropské unie v lednu 2007.

"Osobně jsem zažil, jak je v praxi v Rumunsku dodržováno právo. Tato země nedodržuje základní demokratické principy," prohlásil.

Podnikatel obviňuje rumunské orgány, že jeho účast na vraždě odborového předáka vykonstruovaly a v soudním procesu mu znemožnily účinnou obhajobu. Klíčoví svědci podle jeho právního zástupce Stanislava Polčáka vypovídali pod nátlakem policie. Soudy poté nepřihlédly k faktu, že vynucená tvrzení později odvolali.

"Soudy rovněž ignorovaly klientovu žádost, aby naopak vyslechly svědky svědčící v jeho prospěch. Do nezávislosti soudů nepřípustně zasahovali expremiér Nastase a ministryně spravedlnosti. Podle zjištění místních médií se v celé věci angažovala i tajná služba, " řekl Polčák.

"Je to právo každého občana státu, jenž podepsal příslušnou úmluvu Rady Evropy, obrátit se na nezávislý soud a domáhat se svých práv," reagoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Rumunsko ve Štrasburku podle Stanislava Polčáka prohrálo už 117 podobných žalob. Ve všech případech zažalovali tamní justici jeho občané kvůli porušování lidských práv.

"Navíc letos v říjnu Evropská komise jasně řekla, že rumunské právo a justice se potýkají v tomto směru s velkými problémy," zdůraznil Polčák.

Evropský soud může podle Polčáka rozhodnout o tom, zda Rumunsko porušilo či neporušilo právo na spravedlivý proces, případně nařídit vyplacení odškodného. Jestli dojde k obnově procesu, je otázkou národního soudu.

Podnikatel žádá přednost
Příplatův právní zástupce chce dosáhnout toho, aby soud o věci rozhodoval přednostně. 

"Kdyby se tak stalo, soud může do půl roku až roku rozhodnout o tom, zda je stížnost přípustná a zda se jí bude zabývat. Za další rok by mohl vydat rozhodnutí," uvedl Polčák.

Diskusi o Příplatově případu a jeho přednostním projednání už na půdě Evropského parlamentu otevřela europoslankyně Jana Hybášková.

Příplata věří, že mu Evropský soud dá za pravdu a případ vrátí zpět k soudu v Satu Mare. "Klidně tam odcestuji a budu se znovu hájit. Mám čisté svědomí, nic nezákonného jsem neudělal," opakuje podnikatel.

František Příplata zároveň čeká na verdikt Krajského soudu v Brně. Ten by měl do konce roku rozhodnout, zda podnikatele vrátí Rumunům.

"I kdyby soud dospěl k výroku o vydání, poslední slovo zůstane ministru spravedlnosti. Jeho stanovisko k možnosti vydání českého občana do zahraničí je negativní," podotkl mluvčí resortu spravedlnosti Dimun.

Soud v Brně bude rovněž posuzovat rumunskou žádost o nástup Příplaty do českého vězení. V něm by si měl odpykat osmiletý trest.

"Věřím v nezávislost a spravedlnost české justice," podotkl v pondělí podnikatel.

Rumunsko by mohlo i platit
Nevyloučil, že vůči Rumunsku vyvolá i finanční arbitráž. Jeho zahraniční podnikatelské aktivity jsou kvůli pětiletým soudním patáliím v troskách.

"Jen investice v Rumunsku mě přišly na téměř čtyři miliony eur. Přišel jsem o veškerý majetek včetně prosperující továrny na nábytek. Jedním slovem je to katastrofa," zdůraznil Příplata.

Od konce července po útěku z Rumunska bydlí se slovenskou přítelkyní Annou a devítiletým synem Františkem v Uherském Hradišti.

"Přítelkyně získala povolení k trvalému pobytu, kluk má české občanství. Po tom, co jsem v Rumunsku zažil, zůstávám i doma ve střehu," prohlásil Příplata s tím, že o svém případu možná napíše knihu.

"Od neúspěšného pokusu odborářů z Jasů uspořádat v září v Praze demonstraci, se situace v Rumunsku kolem případu Příplata uklidnila. Jeho podání  žaloby na Rumunsko do Štrasburku ale určitě nějakou odezvu přinese," uvedla v pondělí česká konzulka v Bukurešti Olga Chojnacka.

Kdo je František Příplata

Kdo je František Příplata
František Příplata, 1948, Tábor
2x ženatý, otec tří dcer Jarmily, Dagmar a Sylvie, syna Romana a devítiletého Františka. Mometálně žije s přítelkyní Annou.
Vyučený automechanik, pracoval mj. ve Vodních stavbách Planá nad Lužnicí, jako dispečer dopravy ve Slováckém divadle, zásobovač. Ještě před listopadem 1989 založil v Uherském Hradišti soukromou firmu. Tři roky podnikal v Německu, poté v Rumunsku, kde privatizoval továrnu na výrobu nábytku. V roce 1998 zastupoval podnikatele Zemka a Železárny Veselí nad Moravou při privatizaci válcovny trub Tepro v Jasech. V září 2000 zde došlo k vraždě odborového předáka Virgila Sahleanua. Z nabádání k jeho smrti byli obžalováni ředitel podniku Victor Balan a Příplata. Český podnikatel byl po pěti letech letos v červnu Nejvyšším soudem v Bururešti definitivně odsouzen k osmi rokům vězení. Na konci července uprchl přes Maďarsko do České republiky.

,

Video